Swarovski historia
21 listopada, 2019Biżuteria wiosna 2020 – 10 największych trendów
28 lutego, 2020Tworzenie biżuterii z żywicy epoksydowej (tzw. płynnego szkła jubilerskiego) cieszy się niesłabnącą popularnością. Zapewne dlatego, że daje bardzo dużo możliwości i wszystko zależy od wyobraźni twórcy.
Coraz więcej rękodzielników zaskakuje nas pomysłami i swoimi dziełami tworząc bardzo zjawiskowe unikaty, które zresztą znajdują coraz szerszą rzeszę wśród fanów nietuzinkowej, wręcz artystycznej biżuterii. Żywica jest materiałem niezwykle atrakcyjnym, gdyż pozwala projektantowi eksperymentować, nadając jej dowolne formy i barwy, zatapiać w niej różne elementy, jak kryształy, koronki, rośliny, zdjęcia, muszle, czy nawet owady. (Więcej informacji na temat żywicy epoksydowej można znaleźć w artykule „Żywica do biżuterii – bezbarwne szkło jubilerskie„).
Płynne szkło jubilerskie daje także znakomitą możliwość tworzenia biżuterii osobistej, gdyż można w niej zamknąć swoje wspomnienia, na przykład zdjęcie czy srebrne blaszki z dowolnym grawerunkiem lub laserowo wycinanym imieniem. Personalizowana biżuteria sprawdza się znakomicie w formie prezentu dla bliskiej osoby. Dzięki tej technice można dopasować barwę, wielkość, kształt, pozostałe komponenty i dekoracje, a także jej przeznaczenie, czy to będzie wisior, kolczyki, pierścionek, bransoletka, a może cały komplet biżuterii! Możliwości jest wiele.
W przypadku braku doświadczenia z żywicą epoksydową zapraszamy do zapoznania się z epizodem 1 naszego poradnika, w którym omówiono podstawowe informacje dotyczące rodzajów żywicy i jej zastosowania, a także zaprezentowano proces mieszania żywicy z utwardzaczem, jej farbowania i zalewania form w celu stworzenia niezwykłych odlewów. Następnie zapraszamy do zapoznania się z nagraniem prezentującym polerowanie biżuterii z żywicy w epizodzie 2 naszego poradnika.
Pracę z żywicą do biżuterii ułatwiają gotowe bazy w postaci form do tworzenia odlewów. Do tego celu znakomicie nadają się formy silikonowe, ale o nich więcej w artykule: Żywica epoksydowa – jak stworzyć unikalną biżuterię? Bardzo przydatne są także srebrne bazy do kaboszonów, które jako półfabrykaty służą do tworzenia unikalnych dodatków. Docenia je nie tylko profesjonalny jubiler, ale znajdują one coraz szersze zastosowanie w ręcznie robionej biżuterii. Bazy do żywicy można łączyć z innymi półproduktami tj. bazami do kolczyków, zawieszkami, łącznikami czy łańcuszkami. Niektóre zawieszki są połączone z krawatami jako gotowy element do wisiorka, z którego stworzymy naszyjnik, dobierając do niego dowolny srebrny łańcuszek lub gotową bazę do naszyjnika z łańcuszka lub sznurka. Bazy do żywicy z kółkami do podwieszania można śmiało wykorzystać jako charmsy do chokera z alcantary lub srebrnej czy sznurkowej bazy do bransoletek. Do nich proponujemy między innymi przekładki z kółkami oraz zapięcia do bransoletek. Jeśli dany element nie posiada w zestawie krawatki lub kółka do podwieszania, możemy dokupić osobno kółka montażowe, dzięki którym bardzo łatwo połączymy ze sobą wszystkie elementy. Ogniwka dostępne są w różnych rozmiarach i grubościach. Wykorzystując powyższe elementy, bardzo łatwo i szybko można stworzyć kunsztowną biżuterię w postaci egzotycznych pierścionków z zatopionymi muszelkami, galaktycznych kolczyków barwionych na głęboki perłowy ultraviolet, naturalnych bransolet z zatopionymi liśćmi i pękami kwiatów, bądź eleganckich naszyjników z delikatną nutą fantazji. Poniżej kilka przykładów ukazujących jak może wyglądać biżuteria srebrna w połączeniu z żywicą epoksydową:
Biżuteria z żywicy epoksydowej zazwyczaj kojarzy się nam z biżuterią ciężką, okazałą, kolorową i rzucającą się w oczy. Jednak w naszej szerokiej ofercie półfabrykatów srebrnych znajdują się również propozycje dla fanów dodatków bardziej delikatnych i subtelnych. Przykładem może być baza kolczyka przewlekanego – przewlekany przez ucho łańcuszek zakończony jest drobną miseczką gotową do zalewania bądź zatapiania elementów w żywicy. Kolejną pozycją może być minimalistyczny pierścionek regulowany z miseczką o średnicy 7 mm bądź drobniutkie kolczyki w postaci sztyftów z miseczką o średnicy 4 mm.
Były już pierścionki, wisiorki, kolczyki, spinki mankietowe, więc nadszedł czas na kolejną propozycję, jaką jest bransoletka srebrna. Bransoletki typowo żywiczne możemy tworzyć, zalewając formę silikonową, lecz jeśli planujemy stworzyć bardziej ekskluzywną biżuterię, świetnie sprawdzi się srebrna bransoletka modułowa, składająca się z 10 połączonych ze sobą miseczek o średnicy 6 mm. Baza posiada również przedłużkę w celu możliwości dostosowania rozmiaru bransoletki do obwodu nadgarstka.
Żywica epoksydowa świetnie współgra również z kryształami, które od wielu lat cieszą się niegasnącą popularnością i zachwycają kobiety na całym świecie z powodu brylancji przypominającej połysk brylantów. Propozycja ta jest skierowana dla osób tworzących biżuterię bardziej zjawiskową, prestiżową, choć niektórzy coraz częściej zdobią takimi dodatkami swoje codzienne stylizacje. Przykładem może być zawieszka w postaci łącznika, składająca się z głównej bazy typu „cushion” oraz łezki(gruszki) dedykowanej kryształom marki Swarovski, a także drobnych miseczek przeznaczonych do zalewania żywicą epoksydową. Gotowy wisior możemy połączyć ze srebrnym łańcuszkiem za pomocą kółek montażowych, które zazwyczaj dołączone są do gotowej bazy do naszyjnika. Drugim przykładem jest baza do gwiazdek, w którą wklejamy kryształy i jak poprzednio, pozostałe miseczki wypełniamy żywicą. Oczywiście zależnie od preferencji, istnieje możliwość zalania wszystkich foremek żywicą, zamiast wklejania w nie kamieni.
Kryształowe półfabrykaty marki Swarovski już wkrótce mogą być niedostępne na rynku z powodu transformacji biznesowej marki, dlatego można je zastąpić kryształami lub kamieniami naturalnymi GAVABRI odpowiadającymi popularnym fasonom. Firma 925CRAFT dokłada starań, by swoją ofertę kamieni dostosować do oczekiwań naszych Klientów oraz uzupełnić o formy adekwatne w stosunku do sławnych pierwowzorów.
Podsumowując, podczas tworzenia biżuterii z żywicy epoksydowej, pomocne okazać się mogą srebrne półfabrykaty do wyrobu biżuterii, takie jak:
Biżuteria z żywicy epoksydowej jest stosunkowo prosta do stworzenia, a srebrne półfabrykaty do biżuterii oraz formy silikonowe do żywicy epoksydowej bardzo ułatwiają nam ten proces. Kolejnym atutem jest cena żywicy epoksydowej. Opakowanie żywicy łącznie z utwardzaczem zawiera 840 g i kosztuje 153 zł netto – jednak to jedno opakowanie na początku wystarczy nam na długo, gdyż formy silikonowe do biżuterii są zazwyczaj drobne i jesteśmy w stanie stworzyć z jednego opakowania dziesiątki wisiorków, pierścionków i kolczyków. W przypadku większych form na przykład bransoletek, oczywiście będziemy potrzebować więcej masy do zalania niż do pierścionków, ale nadal będziemy w stanie stworzyć całkiem pokaźną kolekcję. Chyba że w planie jest zalanie stołu lub drzwi, ale to już inna dziedzina. Jak wspomnieliśmy wcześniej, na niektóre wisiory wystarczy zamontować sam krawat i połączyć z biglami, tworząc urokliwe kolczyki, bądź zawiesić na łańcuszku, tworząc efektowny naszyjnik. Srebrne komponenty świetnie współgrają z żywicą epoksydową, a ich szeroki wybór sprawia, iż każdy znajdzie coś dla siebie. Srebro jest kruszcem dostępnym w bardzo przystępnej cenie, a pamiętajmy, że jest metalem szlachetnym. Dodatkowo elementy 925CRAFT powstają ze srebra najwyższej próby 925 wolnej od niklu. Podobno znane są przypadki uczulenia bądź alergii na srebro, jednak zazwyczaj takie sytuacje wiążą się z większą ilością niklu w stopie, także firma 925CRAFT ma ten fakt na uwadze i tworzy biżuterię wolną od niklu. Dotychczas nie są znane przypadki uczuleń wywołanych naszymi produktami. Jeśli takie sytuacje będą miały miejsce, prosimy o niezwłoczny kontakt telefoniczny dostępny w dolnej części strony: 925CRAFT.
Srebrne bazy mogą posłużyć nie tylko do zalewania żywicą epoksydową, ale również do wklejania kamieni typu kaboszon, czyli kamieni gładko oszlifowanych. Są one opływowe, nie mają ostrych krawędzi. Taki rodzaj szlifowania jest jednym z najstarszych metod szlifowania kamieni. Oferowane przez nas oprawy do kaboszonów mają sprecyzowane wymiary, co ułatwia ich dobór do wielkości wybranych kamieni.
W czasach, gdy panuje moda na oryginalność, zaskakujące łączenie materiałów w biżuterii przyciąga zainteresowanie klientów. Płynne szkło, czyli żywica DIY, w której można w twórczy sposób zatopić różne dodatki, oraz srebrne bazy do żywicy – bazy do kaboszonów z powodzeniem posłużą do tworzenia oryginalnych, spersonalizowanych wyrobów jubilerskich.
Masz jakieś pytania? Zadaj je w komentarzu pod artykułem, a chętnie pomożemy!
Chcesz wiedzieć więcej?
Przeczytaj o żywicy: „Żywica do biżuterii – bezbarwne szkło jubilerskie”
Poznaj jak pracować na silikonowych bazach do żywicy epoksydowej w artykule: „Żywica epoksydowa – jak stworzyć unikalną biżuterię?„.
Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, będziemy wdzięczni za polubienie, podzielenie się z innymi, bądź skomentowanie, co będzie dla nas zastrzykiem energii do napisania kolejnych artykułów. Miłego dnia!
Zapraszamy również:
Instagram: 👉 @jewelry.findings
Facebook: 👉 925CRAFT Polska
👉 Centrum Szkoleń Jubilerskich 925CRAFT
Youtube: 👉 DIY WITH 925CRAFT
Pinterest: 👉 925CRAFT
Tik Tok: 👉925CRAFT (@925craft)
Dołącz do naszej grupy zrzeszającej twórców biżuterii: 👉 Making jewellery with 925CRAFT
Powiązane
Poradnik dla twórców biżuterii – Trendy na zimę 2024/2025, święta i sylwestra
Trendy jubilerskie na jesień 2024
Jak zrobić biżuterię na komunię
Wiosna 2024 – modna biżuteria w fantazyjnych kształtach
Najmodniejsza biżuteria zimowa w sezonie jesień zima 2023-2024
Trendy jubilerskie – biżuteria jesień 2023.
Hurtownia kamieni naturalnych do wyrobu biżuterii 925CRAFT
Wire wrapping – jak powstaje srebrna biżuteria z drutu
Pakowanie biżuterii metodą skin pack
Modna biżuteria na zimę 2022/2023. Tworzenie biżuterii na zimę, święta i Sylwestra!
Najnowsze trendy w biżuterii – Jesień 2022
8 Comments
Jak robić ozdoby bez foremek? Same listki czy kwiaty?
Dzień dobry,
Bardzo dziękujemy za zainteresowanie naszym artykułem.
W celu zatopienia roślin w żywicy bez użycia form, można położyć element na powierzchni silikonowej lub gumowej, a następnie z użyciem pędzelka „zamalować” jego powierzchnię. Tutaj ważne jest, aby zatkać wszystkie otwory żywicą, ponieważ jeśli zostawimy dopływ powietrza to roślina będzie się utleniać co może skutkować zmianą koloru, uszkodzeniem lub gniciem.
Dzień dobry. Chciałam zapytać oto czy baboszony, bazy zalane żywica trzeba szlifować i polerowac? Czy jest jakaś żywica która nie wymaga polerowania?
Dzień dobry,
Potrzeba polerowania nie zależy od rodzaju żywicy, tylko form jakie stosujemy do zalewania. Na przykład zalewając formę srebrną z dnem, jeśli wypełnimy ją odpowiednią ilością żywicy (unikając jej rozlania poza formę) – to nie ma potrzeby polerowania.
Jeśli zalewamy formy bez dna – to spodnia część żywicy odwzoruje teksturę powierzchni, której będzie dotykać od spodu – więc przydałoby się spód wypolerować. Natomiast jeśli ma być to kaboszon, który następnie będzie wklejany w jakąś formę, to nie ma potrzeby polerowania, gdyż spód będzie klejony – a co za tym idzie: niewidoczny.
Co gdy sporadycznie żywica odpada, odkleja się od bazy. Czy bazę należy wcześniej jakoś przygotować? Zalałam baze i po kilku miesiącach odpadło wszystko. Oczywiście zywica epoksydowa.
Witam, prawdopodobnoe baza była zatłuszczona, przed zalaniem warto odtłuścić formę,
pozdrawiam.
Co robię nie tak? Po zalaniu metalowej bazy koboszona, po kilku miesiącach żywica odkleja się od bazy.
Witam, proszę spróbować odtłuścić bazę oraz upewnić się że stosuje pani do instrukcji producenta żywicy,
pozdrawiam.