Czar bransoletki z koralików lub z charmsami
14 sierpnia, 2019Urząd probierczy, cechowanie, prawo probiercze w Polsce – wyjaśniamy terminy
19 września, 2019Aktualizacja 5.09.2022
Czym się różni próba od cechy? Dlaczego te oznaczenia są bardzo istotne? Czy każda biżuteria musi być cechowana? Co to jest imiennik? Przyjrzyjmy się podstawowym pojęciom związanym z oznaczaniem biżuterii z metali szlachetnych.
Biżuterię od wieków tworzy się z metali szlachetnych. Dlaczego ten fakt spowodował wprowadzenie znaków i cech probierczych? Biżuteria od wieków była częścią ubioru dla kobiet i mężczyzn. Od zawsze miała w sobie coś magicznego, dlatego człowiek przywiązywał do niej wagę od najdawniejszych czasów. Ozdoby pełniły różną funkcję, m.in. określały zamożność czy klasę społeczną ich właścicieli przez to, z jakiego kruszcu zostały wykonane lub jak cenne kamienie szlachetne zawierały w sobie.
Ludziom nigdy nie wystarczało to, że biżuteria po prostu pięknie ozdabia.
Pożądali szlachetności i wysokiej jakości materiałów, z których była zrobiona,
by spełniła także rolę nobilitacji społecznej oraz lokaty kapitału.
Zatem zależy nam (jako konsumentom) na tym, by nasze dodatki jubilerskie były szlachetne, szczególnie gdy przeznaczamy na nie większe środki finansowe. Twórcy biżuterii chcą mieć pewność, że ich budżet został przeznaczony na prawdziwe srebro oraz złoto. Z tego samego powodu Twoi klienci, będą chcieli mieć gwarancję, że kupują prawdziwe metale szlachetne. Najlepszym przykładem jest pierścionek zaręczynowy, który jest kupowany na tę wyjątkową okazję. W tym przypadku klientów interesuje przede wszystkim jakość złota, czyli jaka próba złota jest przypisana do nabywanej biżuterii. Zakupiona biżuteria często jest również traktowana jako pewnego rodzaju inwestycja.
Podobnie rzecz ma się z dodatkiem kamieni szlachetnych. Jako przedsiębiorca zdajesz sobie sprawę, że renoma marki wymaga budowania zaufania klientów. Przekłada się ono na sprzedaż gotowych wyrobów, co przynosi korzyści Twojemu biznesowi. Dlatego warto zadbać o znajomość przepisów polskiego prawa probierczego, by uniknąć kłopotów związanych z niewłaściwym stosowaniem zasad związanych z oznaczeniem wyrobów jubilerskich (o obowiązkach probierczych w Polsce przeczytaj w artykule: „Urząd probierczy, cechowanie, probiernictwo w Polsce – wyjaśniamy terminy”).
Zadowolenie klienta jest sprawą bardzo istotną dla każdej firmy jubilerskiej czy Ciebie jako twórcy biżuterii handmade, ponieważ m.in. to buduje Twoją pozycję na rynku, wiarygodność w oczach klienta i owocuje dobrymi opiniami i poleceniami.
Polskie Prawo probiercze nadaje cechę szlachetności metalom takim jak:
Metale z grupy platynowców:
Metale szlachetne mogą być w stanie czystym lub w stopach z innymi metalami. Są wysoce odporne chemicznie, czyli prawie nie korodują, bo w nikłym stopniu wchodzą w reakcje z innymi pierwiastkami. Cechują się dużą gęstością i topnieją w wysokich temperaturach. Mają gładką powierzchnię i połyskują, a złoto i srebro dodatkowo są kowalne i plastyczne. Z tego powodu metale szlachetne są tak chętnie wykorzystywane w jubilerstwie.
Warto tu dodać, że choć srebro jest metalem szlachetnym, wchodzi nieco w reakcje ze związkami siarki, znajdującymi się w zanieczyszczonym powietrzu i pocie, a wtedy z czasem pokrywa się nalotem, zmieniając barwę na żółtą, brązową lub czarną. Z tego powodu warto zadbać o srebrną biżuterię. Dowiedz się, jak ją pielęgnować, czytając artykuł „Jak dbać o srebrną biżuterię?”
W produkcji biżuterii raczej nie stosuje się metali szlachetnych w czystej postaci, ponieważ są one materiałami zbyt miękkimi, by tworzyć z nich wystarczająco trwałą biżuterię. Byłaby ona bardzo podatna na odkształcenia i zarysowania. Z tego powodu tworzy się ją ze stopów metali szlachetnych z domieszkami innych metali.
Pojęcie stopu jest kluczowe dla wyjaśnienia, czym jest próba, np. srebra lub złota.
Stop metalu jest to substancja, składająca się z minimum dwóch pierwiastków chemicznych, z których przynajmniej jeden (przeważający ilościowo) jest metalem (metal podstawowy). Zazwyczaj jest to połączenie co najmniej dwóch metali z pierwiastkami niemetalicznymi (dodatkami stopowymi). Dzięki dodatkom uzyskuje się pożądane właściwości stopu jak wytrzymałość, twardość, dobra skrawalność czy kolor. Wśród składników stopu są też niewielkie ilości domieszek – substancji pochodzących z procesów metalurgicznych (traktowanych jako zanieczyszczenia).
Stopy otrzymuje się najczęściej (określając to w skrócie) przez łączenie ze sobą składników w stanie ciekłym poprzez podgrzewanie do temperatury topnienia. Po schłodzeniu uzyskuje się jednorodną substancję.
Próba metalu to ilość metalu podstawowego w stosunku do pozostałych składników stopu.
Przykładowo próba srebra 925 oznacza, że na 1000 g stopu
przypada 925 g czystego srebra.
Inaczej mówiąc: próba srebra określa jego zawartość, czyli stop zawiera 92,5% czystego srebra. Każdy metal ma też swoją gęstość, która w przypadku srebra wynosi 10.49 g/cm³. Czyste srebro byłoby zbyt miękkie do tworzenia biżuterii.
Dla oznaczenia ilości czystego złota w stopie stosuje się też system karatowy. Przyjęto w nim, że czyste złoto ma 24 karaty, więc np. złoto 14 K to 14/24 czystego złota, a 12 K to 12/24 czystego złota. Gęstość złota wynosi 19,28 g/cm³.
Dla każdego metalu występuje próba wyrażana w określonych jednostkach. Poniżej dowiesz się, jak prawidłowo oznaczyć próbę złota i srebra.
Do cechowania złota ustawodawca przyjął oznaczenie próby cyframi od 0 do 6:
Próby srebra: 999 – 0,999 925 – 0,925 875 – 0,875 830 – 0,830 800 – 0,800 | Próby złota: 0 – 999 (0,999 24 K) 1 – 960 (0,960 23K) 2 – 750 (0,750 18 K) 3 – 585 (0,585 14 K) 4 – 500 (0,500 12 K) 5 – 375 (0,375 9 K) 6 – 333 (0,333 8 K) |
Pogrubione oznaczenia prób to najpopularniejsze próby srebra i złota stosowane do tworzenia biżuterii. Zawartość złota w stopie jest przedstawiona w karatach (K). Jakość złota i srebra przedstawia się także w promilach gdzie przykładowo 925 oznacza 92,5 % srebra w stopie lub 585 oznacza 58,5 złota w stopie.
Czysty metal określa się próbą 999 (0,999) – chociaż powinno się oznaczać go próbą 1000 (skoro to czysty metal), ale przyjmuje się, że w żadnym procesie technologicznym nie jest możliwe otrzymanie całkowicie czystego metalu, więc asekuracyjnie pozostawia się 0,001 na nieuniknione i niemające znaczenia domieszki.
Dla srebra:
Dla złota:
W zależności od proporcji otrzymuje się odpowiednią barwę stopu (białe złoto, różowe, czerwone itp.). Najpopularniejsze stopy złota zawierają srebro i miedź. W przypadku biżuterii z czystego złota nie występują odbarwienia. Są one obecne, gdy biżuteria jest pozłacana.
Szlachetne metale mają swoje tańsze wersje imitujące ich wygląd. Te jednak nie mają właściwości ani wartości szlachetnych metali. Brak standaryzowanych oznaczeń na wyrobach jest źródłem działań dla nieuczciwych przedsiębiorców. Przykładem takiego nadużycia jest sprzedawanie tombaku (stopu miedzi i cynku) jako złota. Proceder ten spowodował, że wielu klientów nieświadomie zaczęło nabywać biżuterię wykonaną z różnych nieszlachetnych metali. Aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji, skutkującej tym, że zakupiona biżuteria jest nieprawdziwa, warto sprawdzić oznaczenie, gęstości czy oznaczenie właściwości magnetycznych metali. Potrzebna jest też wiedza o tym, jakie są ceny rynkowe danego kruszcu.
Wygląd metalu może być mylący, dlatego w wielu krajach, w tym też w Polsce zadbano o to, by konsumenci mieli świadomość tego, co kupują i za co ponoszą opłaty. W tym celu ustanowiono prawo probiercze oraz powołano jednostki administracji publicznej zwane urzędami probierczymi. Więcej o urzędach probierczych oraz o obowiązkach probierczych i cechowaniu czytaj w artykule: „Urząd probierczy, cechowanie, probiernictwo w Polsce – wyjaśniamy terminy”.
Zadaniem urzędów probierczych jest m.in.:
To właśnie te urzędy probiercze znakują = cechują wyroby wizerunkami graficznymi, przypisanymi konkretnej próbie i rodzajowi metalu szlachetnego. Jeśli nie można oznaczyć wyrobu cechą (bo np. jest na nim za mało miejsca lub może on ulec zniszczeniu) – urząd wydaje świadectwo badania. Można się spotkać również z określeniem certyfikat, ale poprawna (ustawowa) nazwa tego dokumentu to świadectwo badania. Jest ono zamiennikiem cechy.
Świadectwo badania wydawane jest w sytuacji, kiedy:
Państwo na mocy prawa gwarantuje staranność i dokładność badań oraz poprawność oznaczenia cechami probierczymi wyrobów z metali szlachetnych.
O tym, które wyroby muszą być ocechowane, przeczytasz w artykule: „Urząd probierczy, cechowanie, probiernictwo w Polsce – wyjaśniamy terminy”.
W tym miejscu wyjaśnimy sobie, czym jest cecha probiercza – najlepiej to zrobić przez porównanie jej z próbą.
Tak więc cecha (cecha probiercza) to prawnie chroniony znak urzędu probierczego, który potwierdza rodzaj i zawartość metalu szlachetnego w produkcie oraz urząd dokonujący oznaczenia.
Natomiast próba określa zawartość czystego szlachetnego metalu w stopie. Według ustawowej definicji jest to „stosunek masy czystego metalu szlachetnego zawartego w stopie do masy stopu wyrażony w częściach tysięcznych” (Art. 3.3 Ustawy).
Urzędy stosują cechy podstawowe, dodatkowe, pomocnicze oraz główną (patrz wyżej na grafikę polskich cech):
Cecha podstawowa określa rodzaj metalu szlachetnego, jego próbę
i urząd probierczy, który cechował.
Cecha dodatkowa określa tylko rodzaj metalu szlachetnego.
Jest stosowana łącznie z cechą podstawową w przypadku, gdy wyrób jest wykonany z kilku części tego samego lub innego metalu szlachetnego.
Cecha pomocnicza potwierdza ważność wcześniej umieszczonych polskich cech.
Cecha główna
określa surowce, półfabrykaty i złom. Stosowana jest łącznie z cechą dodatkową dla danego rodzaju metalu i oznaczeniem cyfrowym próby.
Dany wyrób jubilerski przypisuje się danej próbie wtedy, gdy zawartość metalu szlachetnego nie jest mniejsza od ustalonej dla danej próby. Przykładowo: Jeśli w badaniu okaże się, że produkt ma próbę np. 923 – to zostanie oznakowany cechą z próbą 875. Jeśli badany wyrób zawiera części z tego samego metalu szlachetnego, ale o różnych próbach – znakuje się go cechą odpowiadającą najniższej stwierdzonej próbie w tym wyrobie.
Zanim zgłosisz swoją biżuterię do urzędowego oznaczenia, najpierw musisz mieć swój znak imienny (imiennik)…, ale o tym już w filmie „Czy twórca biżuterii musi znakować cechą i próbą swoją biżuterię?” i artykule: „Urząd probierczy, cechowanie, probiernictwo w Polsce – wyjaśniamy terminy„
Youtube: DIY WITH 925CRAFT
Pinterest: 925CRAFT
Tik Tok: 925CRAFT (@925craft)
Dołącz do naszej grupy zrzeszającej twórców biżuterii: Making jewellery with 925CRAFT
Powiązane
Jak tworzyć biżuterię srebrną i założyć markę jubilerską – poradnik
Swarovski — najczęściej zadawane pytania – część 3
Swarovski – najczęściej zadawane pytania – część 2
Swarovski – najczęściej zadawane pytania – część 1
Łańcuszek do biżuterii – ponadczasowy nośnik
516 Comments
Bardzo przydatne informacje zebrane jasno i klarownie w pigułce
A jesli na pierscionku jest XP Y9 to co to oznacza
Dzień dobry!
XP jest to znak chińskiego producenta biżuterii sztucznej XPjewelry Limited – uzyskałam od nich potwierdzającą odpowiedź. Y9 prawdopodobnie też jest takim znakiem firmowym. Obydwa nie widnieją w rejestrze znaków imiennych w Okręgowym Urzędzie Probierczym w Warszawie.
Pozdrawiamy!
SILVEXCRAFT
Witam! Czy możliwe jest, aby była na biżuterii tylko próba? Np. Na pierścionku są dwie próby: 925 i 750. Czy to coś zmienia? Czy biżuteria jest już mniej cenna?
Co oznacza na obrace 18k 750
Dzień dobry,
18k oznacza 18-karatowe złoto o wysokiej próbie 750, inaczej oznaczanej też liczbą 2.
Dzień dobry mam na bransoletce wybity znak A rycerz 3 czy taki znak jest w porządku (widziałam inne znaki A rycerz 2 lub B rycerz 3) a takiego nie mogę znaleźć
Dzień dobry,
„A rycerz 3” oznacza:
A – wyrób został cechowany przez Urząd Probierczy w Białymstoku,
rycerz oznacza wyrób ze złota,
3 oznacza próbę złota 585,
„A rycerz 2” oznacza:
A – wyrób został cechowany przez Urząd Probierczy w Białymstoku,
rycerz oznacza wyrób ze złota,
2 oznacza próbę złota 750,
„B rycerz 3” oznacza:
B – wyrób został cechowany przez Urząd Probierczy w Bydgoszczy,
rycerz oznacza wyrób ze złota,
3 oznacza próbę złota 585,
Witam
Dostalam bransoletkę w prezencie z Hiszpanii i oznakowanie na niej jest PL-10k co to oznacza? (Wygląda jakby była pozłacana)
Witam! PL może oznaczać platynę lub plated, a 10k to 10 karatów, także być może bransoletka jest pozłacana 10 karatowym złotem. Dla pewności jednak warto sprawdzić to u jubilera. Pozdrawiam 🙂
Co oznacza na brazoletce z kamieniami C751-14
Witam, C- może oznaczać karaty, 751 – ciężko powiedzieć ponieważ próba złota to 750 a nie 751, natomiast 12 może oznaczać ilość karatów, czyli 14, lecz nie 14 karatów to próba 585 a nie 750, także nie do końca wynika to z siebie, mogą to być również oznaczenia twórcy biżuterii. Dla pewności najlepiej zapytać jubilera lub Urząd Probierczy. Pozdrawiam.
Witam
Co oznacza na bransoletce symbol
18750
Witam,
prawdopododobnie oznaczenie świadczy o tym, że bransoletka została wykonana z 18-karatowego złota próby 750,
pozdrawiam.
Mam pytanie co oznacza jak na kolczyku pisze XP C ??
Dzień dobry,
Są to znaki imienne, czyli identyfikujące producenta biżuterii. Każdy producent, rzemieślnik czy podmiot wprowadzający swoje wyroby jubilerskie na polski rynek jest zobowiązany posiadać i umieszczać na biżuterii swoje indywidualne oznaczenie.
Ci oznacza na chyba złotym naszyjniku K14
Dzień dobry,
Nie podano w opisie naszyjnika żadnych innych symboli, a wszystkie one powinny być interpretowane łącznie. Różne kraje mają własne sposoby na oznaczanie wyrobów biżuteryjnych i nie wszystkie mają prawo probiercze.
Mam bransoletkę ze stali chirurgicznej firmy Tous ze złotym misiem ( próba 750) i mogę odkupić od znajomej do kompletu pierścionek. Jednak niby oryginalny ale mam wątpliwości. Na odwrocie złotego misia jest oznaczenie G750. Co oznacza to „g”.
Dzień dobry,
„G” może oznaczać złoto (z j. angielskiego gold), ale najpewniejsze informacje może uzyskać Pani, kontaktując się poprzez infolinię z Tous Polska.
Witam. Na biżuterii jest AJE 825 co to oznacza.
Dzień dobry,
Symbol cyfrowy 825 nie jest sklasyfikowany jako polskie albo konwencyjne (wynikające z międzynarodowych umów) oznaczenie któregoś metalu szlachetnego. Natomiast inne symbole znajdujące się na biżuterii, poza cechami probierczymi (których grafika znajduje się w tym artykule) lub zamiast nich określają producenta lub podmiot gospodarczy wprowadzający ją na rynek w Polsce.
Witam na łańcuszku jest oznaczenie 3S co oznacza ten symbol?
Dzień dobry,
Zazwyczaj na biżuterii jest więcej znaków, zwłaszcza na tej stworzonej z metali szlachetnych. Nie podaje Pani informacji, czy są inne symbole i z jakiego metalu jest wykonany łańcuszek. Jeśli jest ich więcej, to trzeba je odczytywać łącznie.
Dzień dobry. Otrzymałam w prezencie starą popielniczkę a na niej znaki MFT 13. Co mogą oznaczać?
Wytwórcy artystycznych dzieł, w tym jubilerskich, oznaczają swoje wyroby symbolami, które ich identyfikują. Znaki MFT 13 wskazują na tego rodzaju identyfikator. Jeśli popielniczka jest z metalu szlachetnego, powinna mieć również cechę z próbą metalu.
Twórcy artystycznych dzieł, w tym jubilerskich, zostawiają na nich swój swego rodzaju podpis, który ich identyfikuje. Znaki MFT 13 wskazują na tego rodzaju identyfikator. Jeśli popielniczka jest z metalu szlachetnego, powinna mieć również cechę z próbą metalu.
Witam z góry dziękuję za odp na pierścionku jest P co oznacza dodam że kolor pierścionka wygląda na srebro z dużym kamieniem w kolorze zielonym
Dzień dobry,
Jeśli na pierścionku jest tylko jeden symbol i nie ma oznaczeń próby ani cechy, to nie jest to wyrób z metalu szlachetnego. P nie jest też symbolem któregoś z tych metali. P może określać producenta lub model pierścionka.
Dzien dobry, czy samo oznaczenie 585 jest prawidłowe?
Dzień dobry,
Na biżuterii, która jest dostępna w handlu, oprócz oznaczenia próby srebra, złota czy platyny, powinien widnieć również znak imienny producenta lub podmiotu, który nią handluje. Natomiast nie musi mieć naniesionej cechy, jeżeli masa wszystkich elementów tego wyrobu, wykonanych z danego metalu szlachetnego, nie jest równa lub większa od masy ustalonej przez prawo probiercze – np. dla złota jest to 1 g. Może zaistnieć również sytuacja, że zgłoszenie do ocechowania jest wymagane, ale na biżuterii nie ma miejsca na oznakowanie – wtedy urząd probierczy wydaje papierowe świadectwo badania, w którym znajduje się informacja o cesze, próbie i ewentualnie o producencie / wytwórcy.
Co oznacza na pierścionku z oczkiem NAN 925? Kolor srebrny:)
Witam,
NAN oznacza „your grandmother”, także być może to pamiątka rodzinna 🙂 a 925 to próba srebra oznaczająca 92,5% tego szlachetnego metalu w stopie.
Pozdrawiam.
Witam. Co oznacz na pierscionku 825 CZ
Witam,
Stempel 825 na biżuterii oznacza 19-karatowe złoto co jest jednoznaczne z faktem, iż pierścień zawiera 82,5% złota. Czy pierścionek posiada kamień? Jeśli tak to „cz” może oznaczać „cubic zirconia”, czyli osadzony kamień to cubic zirconia.
Pozdrawiam.
Witam na medaliku jest Bik lub rik co to oznacza
Dzień dobry,
Wszelkie oznaczenia na biżuterii, szczególnie jeśli dotyczą tej wykonanej z metali szlachetnych, należy odczytywać łącznie. W opisie nie podano nic więcej na temat medalika. Literowe symbole na akcesoriach (szczególnie stworzonych z metali szlachetnych) najczęściej wskazują na znak imienny, czyli swego rodzaju podpis wytwórcy lub podmiotu, który nimi handluje. Jeśli medalik jest srebrny lub złoty, to powinien mieć również oznaczenie próby metalu i ewentualnie cechy.
Czy jeżeli pierścionek ma oznaczenie XP L6 będzie odbarwiał po czasie i kontakcie z wodą? Czy można się z nim spokojnie myć?
Dzień dobry,
Każda biżuteria wymaga troskliwego traktowania, szczególnie ta z pokryciem galwanicznym. Kontakt z wodą i kosmetykami przyspiesza niszczenie powłoki i bazowy metal z czasem odbarwia, o ile nie jest stalą szlachetną.
Dzień dobry, kupiłem naszyjnik i kolczyki w Walencji. Mają symbol C-63. Co to oznacza?
Dzień dobry,
C-63 może być znakiem producenta i rejonu, z którego pochodzi biżuteria lub oznaczeniem technicznym, np. modelu.
Dzień dobry,zakupiłam łańcuszki jako srebrny wyrób ,jednak ich wygląd budzi moje zastrzeżenia . Wybity znak to crosse Cgermany 1974.
Czy to może być oznaczenie srebrnego wyrobu?
Witam, ciężko stwierdzić co to za oznaczenia, jednak wyroby srebrne powinny mieć nabitą próbę, najczęściej 925, warto sprawdzić produkty u jubilera. Pozdrawiam.
Witam
Posiadam mlecznik z wybitnym znakiem
Litera W w kółko pod tym kreska a następnie pod kreską litera A
Żadnych dodatkowych znaków nie ma
Witam,
ciężko stwierdzić na odległość, być może oznaczenie odpowiada za imiennik wykonawcy.
Pozdrawiam.
Dzień dobry. Kupiłam branzoletkę w lombardzie. Sprzedawca informował, że to złoto pr 585, 14k. Branzoletka waży ponad 5 g i jest na niej wybite 585 i nic więcej, żadnej cechy ani znaku. Czy to jest poprawne, czy jednak powinno się coś (np. Cecha ) znaleźć oprócz próby. Dodatkowo sprzedawca nie przesłał metki z próbą i wagą. Kiedy zwróciłem się, żeby taką metkę dosłał, zaczyna coś kręcić. Bardzo proszę o pomoc co o tym myśleć. Czy taka metka jest obowiązkowa. Proszę o odpowiedź
Witam, biżuteria złota o wadze powyżej 1 grama powinna mieć wybitą cechę. W przypadku drobnych elementów może być problem z wybiciem takiej próby, wtedy dołącza się metkę do produktu. Jeśli sprzedawca unika wysłania metki to może sugerować iż produkt jest niezgodny z opisem.
Pozdrawiam.
Witam znalazłam pierścionek srebrny który jest oznaczony C w koleczku i obok również 24 w kółeczku zaciąganym co to może oznaczać?
Witam,
C w kółeczku może wskazywać na imiennik, natomiast 24 może oznaczać, iż biżuteria została wykonana z 24-karatowego złota,
pozdrawiam.
Witam,
C w kółeczku może wskazywać na imiennik, natomiast 24 może oznaczać, iż biżuteria została wykonana z 24-karatowego złota,
pozdrawiam.
Witam.
Dostałam jakiś czas temu w prezencie biżuterię srebrną (łańcuszek i bransoletkę) bardzo ładne wykonanie. Chciałam dokupić sobie kolczyki ale nic podobnego nie mogę znaleźć. Na przedłużeniu obu jest znacznik producenta JK i próba. Czy wiecie Państwo czy gdzieś jest możliwość odnaleźć producenta po tanich inicjałach bitych na blaszce ?
Dzień dobry,
Jeśli jest to biżuteria, którą się handluje w Polsce, a JK to znak imienny (a na to wskazuje Pani opis), to powinien on być zarejestrowany w Okręgowym Urzędzie Probierczym w Warszawie lub w Krakowie.
Dzień dobry
Na podarowanym przez mamę pierścionku widnieje
Gwiazda 585 1589 Czy to ruskie złoto
Dzień Dobry. Ciężko stwierdzić nie widząc biżuterii.Najlepiej sprawdzić ją u jubilera lub w Urzędzie Probierczym. Pozdrawiamy.
Dzień dobry. Znalazłam starą łyżkę z napisem A. CRAMER 800 znak księżyca a po nim znaczek X na górze z wpisaną literką G na dole podajże kolejny x a po lewej plama. Co mogą oznaczać te wszystkie oznaczenia?
Dzień dobry, bardzo możliwe, że jest to oznaczenie imienne producenta, jednak w celu uzyskania dokładnych informacji proponujemy kontakt z Urzędem Probierczym.
Witam, co oznacza symbol GHA wybity na pierscionku z próba 750 . Piercionek jest z kamyczkami . Dziękuję z góry za odpowiedź
Witam,
być może GHA odpowiada za Gold hard anodized, lecz może to także być imiennik,
pozdrawiam.
Dzień dobry . Mam w domu stary łańcuszek z napisem dobuel i znaczkiem w kształcie trójkąta . Czy to jakis znak producenta ?
Dzień dobry,
jak najbardziej takie symbole wskazują na znak producenta (imiennik), szczególnie jeśli łańcuszek jest wykonany z metalu szlachetnego. Znaki imienne producentów są rejestrowane przez urzędy probiercze w krajach, w których obowiązują regulacje prawne w sprawie handlu wyrobami z metali szlachetnych, a konkretnie w regionach, w których ci wytwórcy mają swoją siedzibę. Imienniki producentów są także rejestrowane w innych krajach, na rynek których wprowadzają swoje wyroby.
Witam, jeśli w pamiątkowym pierścionku jest napis 14k RTGARVED (lub PTGARVED) oznacza to złoto czy pozłacanie ?
Dzień dobry,
Oznaczenie „ RTGARVED” lub „ PTGARVED” nie jest standardowym oznaczeniem ani biżuterii złotej, ani pozłacanej. Złoty pierścionek powinien mieć cechę, bo najprawdopodobniej waży więcej niż 1g. W Polsce nie ma obowiązku znakowania wyrobów pod względem zastosowanego pokrycia galwanicznego. Producenci podają taką informację w opisie produktu i na metce. Na zagranicznej biżuterii pozłacanej można spotkać symbole takie jak:
GP – gold plated
GEP – gold electroplated
RGP – rolled gold plate
HGE (or HGP) – heavy gold electroplate
Aby się upewnić, czy pierścionek ma tylko powłokę, warto go poddać testom u złotnika lub przesłać do nas. Przeprowadzamy takie odpłatne badanie spektrometrem fluorescencyjnym.
Witam mam biżuterię
Podpisane jest „Artini”
I pod tym napisem jest „别金很”
Coś w tym stylu możecie zasugerować co to może być ?
Dzień dobry. „Artini” brzmi jak nazwa marki, w internecie pojawia się profil instagramowy i sugeruję markę jubilerską z Indonezji:https://www.instagram.com/artini_official/?hl=en. Proszę sprawdzić, czy biżuteria przypominą tą ze zdjęć. Pozdrawiamy.
Dostalam pierscionek zloty proba 585 jest wygrawerowane a obok proby jest literka A zamknieta w polokregu co to moze znaczyc
Dzień dobry,
Tego rodzaju literowe symbole na biżuterii z metali szlachetnych, często znajdujące się wewnątrz figury geometrycznej, wskazują na znak imienny. Jest to niepowtarzalny podpis twórcy / producenta. Jeśli pierścionek został wykonany lub kupiony w Polsce, to imiennik ten i dane tego producenta znajdują się w rejestrze Okręgowego Urzędu Probierczego w Warszawie lub Krakowie. I tam można zwrócić się po informację kto ten pierścionek wykonał.
18 Pld
Witam,na bransoletce 1/20th9ct T.E.M.co to oznacza-z góry dziękuję za odpowiedź
Witam,
1/20th9ct oznacza stosunek wagowy 9-karatowego złota do całkowitej zawartości metalu.T.E.M. to prawdopodobnie imiennik wykonawcy.
Pozdrawiam 🙂
Dzien dobry,
a jak takie oznaczenia mają się do wyrobów zagranicznych, w tym starych? Mam na przykład starą, najprawdopodobniej złotą bransoletę, na której jest jedynie oznaczenie „A” w niepełnym kółku (w literce „C”) oraz K18 w czymś zbliżonym do prostokątu. Bransoleta jest pamiątką rodzinną po Cioci, która mieszkała w Niemczech, więc zakładam, że biżuteria jest również z tamtego rynku. Czy możliwe są zatem różne oznaczenia w różnych krajach i okresach?
Dzień dobry,
Dziękujemy za zainteresowanie naszym artykułem.
Odpowiadając na pytanie, czy czy są możliwe oznaczenia w różnych krajach i okresach – tak są. Niemcy nie mają takiego prawa probierczego i urzędów probierczych jak Polska czy inne państwa w Unii Europejskiej, a wytwórcy umieszczają swoje oznaczenia tylko na zasadzie deklaracji producenta. Wytwórcy biżuterii, którzy chcą handlować na terenie Polski, muszą zgłaszać swoje wyroby do oznaczenia znakami polskimi lub konwencyjnymi – więcej o tym przeczytasz w artykule: Urząd probierczy, cechowanie, prawo probiercze w Polsce – wyjaśniamy terminy i przepisy, by się z nimi oswoić
Oznaczenia na pamiątce po Cioci mogą być znakami własnymi producenta.
Dzień dobry mam pytanie co na pierścionku oznacza S925 apo?
Witam,
S925 powinno świadczyć, że pierścionek został wykonany ze srebra próby 925, natomiast apo być jest imiennikiem wykonawcy,
pozdrawiam 🙂
Witam. Na pierscionku widnieje S925 BZ 8 co to moze znaczyc ?
Witam, S925 oznacza srebro próby 925, natomiast BZ 8 może być imiennikiem twórcy. Pozdrawiam.
Witam. Mam naszyjnik koloru złotego z oznaczeniem xp czy to może być złoto czy może jakaś stal szlachetna ew. Coś innego ?
Dzień dobry,
XP jest znakiem chińskiego producenta biżuterii sztucznej XPjewelry Limited, produkującego głównie ze stali chirurgicznej z powłokami z metali szlachetnych. Prawdopodobnie Pani naszyjnik jest pozłacany.
Witam mam srebrny (?) pierścionek z oznaczeniem „MS” nie ma tam żadnej innej próby, więc zastanawia mnie, czy jest on srebrny.
Dzień dobry,
Jest powszechną praktyką nabijania (czy wypalania) przez producentów i rzemieślników próby srebra, gdyż to wzmacnia wiarygodność marki i jest pożądaną informacją dla klienta. Jeśli na posiadanym przez Panią pierścionku nie ma próby, to trudno przypuszczać, że jest srebrny, może być np. posrebrzany lub wykonany z innego metalu. Symbol MS to indywidualne oznaczenie producenta/wytwórcy (tzw. imiennik), do umieszczenia którego jest on zobowiązany.
Witam na pierścionku widnieje XP oraz 7J jak to rozumieć ?
Witam, XP może oznaczać producenta: XP jewelry Co.,LTD., 7J ciężko stwierdzić, być może imiennik wykonawcy np. „7 Jewelry”. Pozdrawiam.
Witam. A jeśli na naszyjnik mam gwiazdkę 276 AR co to oznacza ??
Dzień dobry,
276 nie jest oznaczeniem próby metalu szlachetnego. Te znaki najprawdopodobniej określają producenta oraz nr katalogowy lub model produktu.
Witam posiadam dzwoneczek wyglądający jak złoty z 8 z jednej strony ósemki jest k z drugiej 3 wydaje mi się że w ósemce jest liczba 22 lub 23 co to może byc
Witam,
8K może oznaczać, że wyrób jest wykonany z 8-karatowego złota, co odpowiada próbie 333. Co do reszty oznaczeń to ciężko się domyślić, najlepiej wybrać się do jubilera,
pozdrawiam.
Dzien dobry,
Czy wydajecie Państwo certyfikaty przy zakupie prefabrykatów z Państwa oferty? Ostatnio klientka poprosiła mnie o taki certyfikat. Wyjaśniłam jej, że potwierdzeniem jest pieczęć cechowa, ale co w przypadku kółek, przekładek, kuleczek zaciskowych, szpilek i innych produktów gdzie nie da się nanieść takiej pieczęci. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Jeśli pod określeniem „certyfikat” ma Pani na myśli cechę probierczą czy świadectwo badania, to nie wydajemy go do półfabrykatów z metali szlachetnych, ponieważ są one zwolnione z obowiązku zgłaszania ich do ocechowania. Natomiast nasze wyroby są zazwyczaj oznakowane próbą 925 (w zależności od tego, czy jest na nich wystarczająco dużo miejsca). Jeżeli chodzi o certyfikat – na życzenie Klienta możemy wystawić pisemne oświadczenie, potwierdzające próbę stopu.
W prawie probierczym polskim nie ma wymogu cechowania także gotowych produktów, jeśli ich masa wynosi poniżej 5g/szt dla srebra oraz 1g dla złota.
Witam mam pytanie na srebrnym kolczyki mam napisane 2 literki PT ? Co to oznacza drugiego niestety nie mam zgubiony z góry dziękuję pozdrawiam
Witam, PT oznacza platynę,
pozdrawiam.
Dzień dobry! Interesuje mnie oznaczenie na srebrnym łańcuszku (made in italy) próba 925,kolor złoty, od 9 lat nie czernieje. Oznaczony jest „jakby” listkiem i literą „B”.
Posiadam również bardzo stary zegarek na szyję nieistniejącej już firmy „Helvetia”. Próba 925,również w kolorze złota, innych oznaczeń brak. Zegarmistrz twierdzi,że jest złoty i tu moje pytanie…jak to z nim właściwie jest?
Dzień dobry,
Na łańcuszku listek z literą B jest imiennikiem, czyli indywidualnym znakiem wytwórcy biżuterii. Producenci biżuterii handlujący swoimi wyrobami są zobowiązani umieszczać na nich imiennik.
A jeśli na zegarku widnieje oznaczenie 925, to jest to wysokiej próby srebro, a zegarek jest najprawdopodobniej pozłacany.
Mam sygnet złoty a na nim 18, kotwica odwrócona, korona i q co mogą oznaczać
Witam moje pytanie jest :
Na piescionku jest TK 316 CO TO OZNACZA??? POZDRAWIAM
Dzień dobry, najprawdopodobniej jest to oznaczenie stali chirurgicznej.
Witam, na bransoletce jest próba s925
Czy to złoto?
Dzień dobry,
Symbol s925 lub samo 925 oznacza wysokiej próby (standardowej – jubilerskiej) srebro. Jeśli bransoletka jest w kolorze złotym, to ma najprawdopodobniej tylko pokrycie ze złota.
Witam ja na złotym pierścionku mam G5 tak jakby w kwadraciku i nie mogę nigdzie znaleźć tego znaku ?
Dzień dobry,
Dziękujemy za zainteresowanie naszym artykułem.
Nie jest to oficjalne, powszechnie występujące oznaczenie cechownicze krajów członkowskich Konwencji o Kontroli i Cechowaniu Wyrobów z Metali Szlachetnych. W przypadkach symboli innych niż te oficjalne sugeruje to, że są to indywidualne znaki wytwórcy danego wyrobu jubilerskiego, jak w przypadku opisanego przez Państwa pierścionka. Jeśli biżuteria jest polskiego pochodzenia, można spróbować skontaktować się z Okręgowym Urzędem Probierczym w Warszawie lub Krakowie z zapytaniem, czy mają w swoich rejestrach taki imiennik.
Dzień dobry! Czy w przeszłości była produkowana biżuteria o próbie 999 (24 karaty)?
Dzień dobry,
Zarówno złoto, jak i srebro w czystej postaci jest zbyt miękkie i plastyczne, by biżuteria była trwała – łatwo ulega zniekształceniu, zarysowaniu i pogięciu. Prawdopodobnie tworzono biżuterię z czystego złota, ale szybko się zorientowano, że jest niepraktyczna, bo nie nadaje się do codziennego zakładania. Z czystego złota mogą być akcesoria, które nie mają funkcji użytkowej, lecz raczej ozdobną.
Dzień dobry. Często na biżuterii występuje napis ALE, często w towarzystwie próby srebra. (Np. na wielu charmsach do bransoletek Pandory) Co może oznaczać ten napis? Dziękuję.
Dzień dobry,
ALE jest zarejestrowanym znakiem firmowym Pandory, który stanowi inicjały ojca założyciela tej marki – Algota Enevoldsena.
Dzień dobry .Na sztuccach firmy christofle jest oznaczenie:rzymska 1 i OC ,moge dowiedzieć sie co to oznacza?dziękuję za odp.pozdrawiam
Dzień dobry,
Producenci i rzemieślnicy w zakresie jubilerstwa nanoszą na swoje wyroby indywidualne logotypy, które umożliwiają ich identyfikację. A jeśli tworzą swe wyroby z metali szlachetnych, to dodatkowo podają jego próbę i ewentualnie zgłaszają do ocechowania, jeśli masa wyrobu tego wymaga. Znaki „1 i „OC” mogą wskazywać na znak imienny producenta, a cyfra „1” na próbę metalu, z którego sztućce są wykonane. Christofle jest francuską firmą z długą tradycją, dlatego w celu identyfikacji symboli na jej wyrobach warto zasięgnąć opinii ekspertów, którzy zajmują się na co dzień antycznymi wyrobami, np. w galeriach dawnych sreber lub w renomowanych antykwariatach.
Dobry dzień. Na pierścionku mam ZIRKON F16. co to znaczy? Dziękuję
Witam, ZIRkON może oznaczać umieszczone cyrkonie w pierścionku, F16 może świadczyć o rozmiarze. Czy produkt przypomina ten na zdjęciu? https://www.ariuss.pl/pl/p/Obraczki-zlote-Zirkon-F-16/3467 Pozdrawiam.
Witam. Mam lancuszek ktory wyglada jak zloty, ma juz sporo lat a caly czas wyglada tak samo ladnie. Na zapieciu jest 3S, czy to moze byc proba zlota?
Dzień dobry,
Nie znamy takiego oznaczenia, nie jest ono ani Polski, ani Krajów Członkowskich Konwencji o Kontroli i Cechowaniu Wyrobów z Metali Szlachetnych.
Dzień dobry a jeżeli na srebrnym pierścionku z próba 925 jest dodatkowo symbol kamienia szlachetnego (wygląd jak diament szlif) a w nim literka f pierściocionek zapewne zakupiony w Kanadzie, kamienie koloru bardzo jasny fiolet i przezroczyste. Pozdrawiam serdecznie Renata
Dzień dobry,
Nie jest to urzędowe oznaczenie spośród tych regulowanych Konwencją o Cechowaniu Wyrobów z Metali Szlachetnych. Producenci wyrobów biżuteryjnych umieszczają na swoich produktach logo lub imienniki (czyli indywidualne znaki rozpoznawcze identyfikujące wytwórców biżuterii – poświadczone urzędowo w krajach, w których istnieje prawo probiercze). Może to być takie właśnie oznaczenie.
Dzien dobry na bizyteri mam znak AJE 925 co oznacza ta literówka?
Dziekuje za odpowiedz
Dzień dobry!
Tego typu symbole są indywidualnymi znakami imiennymi producentów i twórców biżuterii, którzy są zobowiązani je umieszczać na wyrobach, które wprowadzają do obrotu. Te znaki (tzw. imienniki) są zarejestrowane urzędowo.
A czy symbol gwiazdki ⭐ przy próbie 585 ma jakieś znaczenie ?
Dzień dobry,
Jeśli jest to wyrób ze złota, to powinien mieć również imiennik (indywidualny symbol twórcy lub podmiotu, który nim handluje). W takim przypadku symbole należy odczytywać, nie rozdzielając ich od siebie. Gwiazdka może być przypisana do znaku imiennego.
Dzień dobry, na srebrnym naszyjniku z agatem oprócz próby 875 i dodatkowej cechy jest symbol KS w prostokącie, Co to oznacza?
Dzień dobry,
Odpowiadając na pytanie o symbol KS w prostokącie, każdy twórca wyrobu jubilerskiego lub ten kto go wprowadza na rynek musi opatrzyć go swoim indywidualnym znakiem firmowym, przypisanym tylko jemu, tak zwanym imiennikiem. Są to najczęściej inicjały w jakiejś figurze. Symbol KS w prostokącie jest najprawdopodobniej takim właśnie oznaczeniem.
Witam
Mam w swoim posiadaniu 2 sztuki sztućców, pewnie są od większego kompletu, mogą pochodzić z terenu Niemiec, wzór próby na rączce , ABEL księżyc korona 800 i dziwny znak na końcu postać człowieka z laską, co mogą oznaczać te znaki?
Dzień dobry,
Liczbowe oznaczenie 800 to próba srebra, a pozostałe symbole określają prawdopodobnie wytwórcę i znak miejski (ośrodek, który cechował przedmioty). Jeśli są to zabytkowe sztućce, w celu identyfikacji symboli należy je analizować łącznie z pozostałymi mu towarzyszącymi. Warto zasięgnąć informacji w miejscach, w których można znaleźć takie wyroby, jak muzea, galerie srebra lub lombardy, które dysponują historyczną wiedzą na temat tego typu akcesoriów.
Witam. Na serduszku o kolorze złotym widnieje oznaczenie 14k i jeszcze jest jedno, ale nie mogę odczytać. Ci to oznacza?
Dzień dobry,
14k to 14-kratowe złoto o wysokiej próbie 585, czyli w stopie, z którego wykonano serduszko znajduje się 58,5% czystego złota.
Witam mam na imię Jarek posiadam łyżeczkę z inicjałami CL.ZENDING NED,HERV.KERK
Witaj Jarku, a jak możemy pomóc? Pozdrawiamy.
Co oznacza RG koło próby 585
Witam,
RG prawdopodobnie oznacz Rolled Gold, lecz może również być imiennikiem twórcy,
pozdrawiam.
Witam serdecznie co oznacza C76 oznaczenie na przywieszcze? Oraz RMPL 1980.
Dzień dobry,
Podane tu w opisie symbole nie są oznaczeniami metalu szlachetnego ani jego próby i nie wiemy, czy przywieszka jest w ogóle nimi oznaczona. Producenci i rzemieślnicy w różnych krajach podają też oprócz znaku imiennego dodatkowo znaki fabryczne, rok produkcji lub nr modelu. C70 oraz RMPL 1980 mogą być właśnie takimi znakami.
Witam. Czy jeśli na biżuterii w kolorze srebrnym jest tylko i wyłącznie próba 925 lub S925 bez cechy, to jest to podróbka?
Dzień dobry,
Brak cechy probierczej na produkcie nie oznacza, że jest to podróbka, ponieważ wytwórcy nie mają obowiązku zgłaszać do ocechowania swojego srebrnego wyrobu, w którym wszystkie jego części łącznie nie przekraczają wagi 5g.
Witam! Mam pierścionek ponoć różowe złoto. Są na nim tylko dwie próby. 925 i 750 i nie ma nic poza tym. Czy to podróbka? Czy możliwe jest żeby to było różowe złoto? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
Możliwe jest, aby na biżuterii była tylko próba bez cechy probierczej. Producent takiego wyrobu nie musi go zgłaszać do ocechowania w urzędzie probierczym, jeśli jego waga nie osiąga wymaganej przepisami dla danego metalu szlachetnego, ale ma obowiązek (jeśli handluje biżuterią) umieścić na nim swój imiennik, czyli znak rozpoznawczy.
Informacje, które Pan podał na temat pierścionka wskazywałyby, że pierścionek może być wykonany ze srebra próby 925 oraz 18 karatowego złota próby 750. Jeśli pierścionek miałby tylko powłokę galwaniczną z różowego złota, to nie powinien mieć wybitej próby złota. Wybicie próby określa bazowy metal, z którego biżuteria jest wykonana.
Dzień dobry. Mam kolczyki z ciemno różowym oczkiem i napisem Pt. Więcej oznaczeń ani cechy nie ma. Co to może być za metal?
Dzień dobry,
Z opisu nie da się stwierdzić nic pewnego. Najpewniejszym sposobem na sprawdzenie, z jakiego metalu są wykonane kolczyki jest zlecenie tego jubilerowi.
Dzień dobry. Mam kolczyki z ciemno różowym oczkiem i napisem Pt. Kolor tworzywa srebrzysty. Jak je noszę to nie czernieją. Więcej oznaczeń ani cechy nie ma. Co to może być za metal?
Dzień dobry,
Samo literowe oznaczenie Pt sugeruje bardziej, że jest to znak imienny producenta tej biżuterii lub podmiotu wprowadzającego ją na rynek (do którego jest zobowiązany) niż powłoki z platyny (ponieważ Pt to też symbol platyny). Jednak, gdyby kolczyki były wykonane z platyny, posiadałyby również cyfrowe oznaczenie jej próby, np. Pt 950). Nie ma obowiązku nanosić na biżuterię symbolu metalu powłoki galwanicznej, dlatego sam znak Pt tym bardziej wskazuje na to, że jest to znak imienny wytwórcy Pani kolczyków. Ale ich trwałość (nie czernieją, choć to zależy też jak długo je Pani ma) sugeruje, że mogą być platynowane lub rodowane, gdyż te dwa metale szlachetne są twarde i odporne na wiele związków chemicznych, lecz najpewniejszych informacji co do tworzywa kolczyków może udzielić złotnik.
Dzień dobry! Na srebrnej bransoletce próby 925 znajduje się dodatkowe oznaczenie- mała gwiazdka, numer 1737, litery AR i znaczek przypominający coś na kształt starej fajki- co to może oznaczać?:)
Dzień dobry,
Twórcy biżuterii oraz podmioty wprowadzające ją na rynek w Polsce mają obowiązek oznaczać je swoimi imiennikami, czyli znakami, które ich identyfikują. Opisane w pytaniu symbole oznaczają właśnie takie imienniki.
Dzień dobry, na złotym pierścionku widnieje oznaczenie ,,G 585 ALE 54”. Co to oznacza dokładniej?
Dzień dobry,
585 to oznaczenie próby złota. Pierścionek jest wykonany z wysokiej, popularnej próby 14-karatowego złota, a pozostałe symbole to znaki imienne, które identyfikują wytwórców lub/i podmioty wprowadzające biżuterię na rynek w Polsce. Polskie prawo probiercze zobowiązuje ich do oznaczania swoich wyrobów tego rodzaju imiennikami. Jeśli wiadomo, gdzie pierścionek został zakupiony, to warto zwrócić się do sprzedawcy z pytaniem kto jest jego producentem. A jeżeli jest to wyrób polski, to można się zwrócić do okręgowych urzędów probierczych w Warszawie lub Krakowie, które prowadzą rejestr imienników, celem sprawdzenia, czy opisane przez Panią symbole znajduje się w nim i kogo określają.
Witam.Mam „zlote”kolczyki na ktorych widnieje cos takiego GW. Co to oznacza? Nie mam pewnosci czy sa zlote. Juz kiedys spotkalam sie z innym oznaczeniem niz proba zlota.
Dzień dobry,
Wytwórcy i sprzedawcy, handlując w Polsce biżuterią, są zobowiązani identyfikować swoje wyroby znakami imiennymi w celu eliminowania oszustw czy umożliwienia złożenia reklamacji. Często są to inicjały jubilera czy literowy lub literowo-liczbowy symbol producenta. GW jest jednym z nich. Jeśli na kolczykach nigdzie nie widnieje oznaczenie próby złota, np. 333, 375, 500, 585 bądź wyższej, ani nie posiadają świadectwa badania wydanego w formie papierowej, to trudno przypuszczać, by były ze złota. Warto zanieść je do jubilera celem sprawdzenia, czy jest to złoto, czy nie.
Dzień dobry,
Świetny materiał, bardzo pomocny! Mimo to ma pytanie, czy srebrne produkty muszą zawierać pieczątkę z próbą? Czy wystarczy taka informacja np.: na metce?
Z góry dziekuje za odpowiedz!
Dzień dobry,
Dziękujemy za zainteresowanie naszym artykułem.
Odpowiadając na pytanie – srebrne produkty nie muszą być oznaczone próbą, ale jeśli wytwórca wprowadza je do handlu, to jest zobowiązany umieścić informację o niej na metce + wzmiankę o masie części wykonanych z metali szlachetnych. Natomiast biżuteria musi być opatrzona indywidualnym znakiem imiennym twórcy, a jeśli wyrób z metali szlachetnych ma wagę wymagającą zgłoszenia go do ocechowania, to musi posiadać symbol cechy, który umieszcza urząd probierczy.
Jednak warto znakować swoją biżuterię próbą, pomimo że nie jest to obowiązkowe, ponieważ świadczy to o wiarygodności rzemieślnika czy marki i jest ważną informacją dla klientów. O tym oraz o obowiązkach w związku z prawem probierczym można przeczytać w naszym artykule: https://pl.silvexcraft.eu/blog/urzad-probierczy-cechowanie-prawo-probiercze-w-polsce-wyjasniamy-terminy/
Dzień dobry. Na bransoletce jest oznaczenie Ag925.Nie spotkałem jeszcze takiego oznaczenia. Widziałem 925 lub głowę kobiety i 925.
Dzień dobry,
Ag jest symbolem pierwiastka – srebra (łac. argentum). Twórca biżuterii naniósł ten symbol obok znaku próby prawdopodobnie po to, by klienci nie mieli wątpliwości, z jakiego szlachetnego metalu jest wykonana bransoletka. Faktycznie, jest to rzadziej spotykane oznaczenie, zazwyczaj na biżuterii widnieje sama liczba 925.
Dzień dobry mam pytanie dostałem bransoletkę jest żółta jak by złota ma na zapięciu symbol XP czy to jest złota
Dzień dobry,
Jeśli bransoletka nie ma oznaczenia próby złota, np. 999, 960, 750, 585, 500, 375, 333, to jest tylko pozłacana – czyli posiada powłokę galwaniczną ze złota z którejś z wymienionych prób. XP jest znakiem imiennym wytwórcy, czyli symbolem identyfikującym go. Jest to prawdopodobnie jeden z chińskich producentów biżuterii.
Witam serdecznie,
Posiadam tak mi się wydaje złotą branzoletke po Babci.
Na zapięciu ma wygrawerowane
191Vl 750
Co to znaczy?
Pod spodem jest jeszcze taka głowa.
Pozdrawiam serdecznie,
Kasia
Dzień dobry,
750 oznacza wysoką próbę złota (18-karatowe). Pozostałe oznaczenia określają wytwórcę bransoletki i ewentualnie cechę. Trudno z opisu jednoznacznie stwierdzić, jaka to głowa i czy jest którąś z cech stosowanych przez państwa członkowskie Konwencji o Kontroli i Cechowaniu Wyrobów z Metali Szlachetnych. Można ją porównać z symbolami na tej stronie: https://oup.warszawa.gum.gov.pl/upw/wizerunki-cech/1608,Cechy-konwencyjne.html
Plik pdf jest do pobrania na dole tej strony.
Mam na sztućce z oznaczeniem A800, z drugiej strony jest oznaczenie VCPC oraz EP21N6 czy to jest srebro?
Dzień dobry,
Nie są to typowe oznaczenia produktów ze srebra, jeżeli symbol A800 nie znajduje się w obrębie prostokąta z zaokrąglonymi rogami z prawej strony i głową kobiety w chustce (wtedy byłby to znak cechy Urzędu Probierczego w Białymstoku potwierdzający próbę srebra 800). Jeśli znany jest producent tych sztućców, to najprościej byłoby zwrócić się do niego po wszelkie informacje. Istniej również możliwość zbadania u nas, jakiego rodzaju to jest stop lub czy jest tylko z powłoką. Po skontaktowaniu się z nami (t. 17-2300-400), można przesłać do nas jedną sztukę.
Witam co oznacza L 10 XP na pierścionku
Dzień dobry,
L może oznaczać rozmiar od Large, lecz L jest również nabijane przez Urząd Probierczy w Łodzi, jeśli cechuje wyrób.
10 może również oznaczać rozmiar pierścionka, XP może stanowić oznaczenie chińskiego producenta biżuterii sztucznej XP jewelry Limited. Jednak najlepiej skontaktować się z Urzędem Probierczym, aby dowiedzieć się czy taki znak został dodany do rejestru.
Mam srebra naszyjnik pierścionek bransoletkę i kolczyki z znakami 1.B co to oznacza oraz naszyjnik z wisiorkiem oznaczeniem 925
Dzień dobry,
925 to standardowa, jubilerska próba srebra, co oznacza, że stop zawiera 92,5% czystego srebra. Pozostałe znaki mogą określać producenta lub dystrybutora tej biżuterii.
Dzień dobry, mam bransoletkę od 12 lat, dstałam ją w prezencie, na zapięciu ma chyba wygrawerowane 14K, z tym że 1 jest przytarta więc mogło być tam co innego wygrawerowane, natomiast 4K jest bardzo wyraźne. Czy jubiler jest w stanie określić czy jest to wyrób próby 585 czy 500 i czy w ogóle praktykuje się nabijanie takich oznaczeń na wyroby ze złota, bo zazwyczaj na biżuterii miałam wybity numer próby 585 a nie oznaczenie w karatach.
Dzień dobry,
Odpowiadając na pytanie, czy jubiler jest w stanie określić jakiej próby jest posiadana przez Panią bransoletka – tak, złotnicy są w stanie to ustalić. Próbę złotej biżuterii można oznaczyć za pomocą systemu metrycznego (czyli np. 585) lub karatowego (14K). W Europie stosuje się zazwyczaj metryczny system oznaczania, natomiast w innych częściach świata karatowy, jak np. w Stanach Zjednoczonych czy w Azji.
Jeśli chodzi o wytartą cyfrę – można śmiało sądzić, że to była cyfra „1”, jak słusznie Pani stwierdziła, ponieważ idąc drogą dedukcji, nie była to raczej cyfra „2”, bo nie produkuje się biżuterii z czystego złota (24K), gdyż jest za miękkie i wnet uległaby zniszczeniu (zniekształceniom i zarysowaniom). A gdyby chodziło o cyfrę „4” symbolizującą czwartą próbę złota (500 – 12K), to nie może być przy niej samej litery „K”, gdyż nie ma 4-karatowej próby złota. „4” widnieje w obrębie znaku probierczego nabijanego przez polskie urzędy probiercze: litera oznaczająca siedzibę danego urzędu, głowa rycerza i nr próby złota.
Dzień dobry, czy mimo iż na biżuterii wybita jest próba S925 jest możliwe ze to nie jest prawdziwe srebro? Mam na myśli biżuterię zamawianą z Chin.
Dzień dobry,
Jeśli chodzi o możliwość fałszowania biżuterii – jest to możliwe, ponieważ oszustów na świecie nie brakuje. Jednak nie każde chińskie wyroby jubilerskie deklarowane jako srebrne muszą być oszukane. W celu upewnienia się, czy jest to faktycznie próba srebra, jaka widnieje na oznaczeniu, można zanieść ją do jubilera, by to sprawdził.
Witam mam broszke koloru złota symbol to MMA USA co to znaczy
Dzień dobry,
MMA USA jest to znak marki muzeum w Nowym Jorku: Metropolitan Museum of Art, która tworzy wysokiej jakości kolekcje biżuterii w formie kopii muzealnych oryginałów. Jeśli na broszce nigdzie nie widnieje znak próby złota: 333 (lub 8K), 375 (9K), 500 (12K), 585 (14K), 750 (18K), 960 (23K), to jest to pozłacana biżuteria.
Witam chciałabym zapytać co oznacza gdy na pierścionku jest G ; – tylko że poziomo – . T ? Dodam że pierścionek wg jubilera ma być złoty+ białe złoto z brylantem a mnie uczula szczególnie ta część z domniemanego białego złota czy to możliwe by bz uczulało? Dziękuję z góry za odpowiedź
Dzień dobry,
Symbole literowe to najprawdopodobniej znak imienny, do umieszczenia którego zobowiązany jest każdy wytwórca i dystrybutor wyrobów jubilerskich z metali szlachetnych. Białe złoto to stop, w którego składzie znajduje się najczęściej nikiel lub miedź, srebro bądź pallad. Najbardziej alergennym pierwiastkiem jest nikiel i to on może być przyczyną uczulenia.
Witam posiadam piękny złoty pierścionek z próba 750 ..ale znajduje się na nim symbol 579 czy to coś znaczy.. nie jestem pewna czy to M579 czy 00579 Bo słabo widać
Dzień dobry,
Czasem na biżuterii z metali szlachetnych, oprócz próby, imiennika i ewentualnej cechy, mogą znajdować się dodatkowe oznaczenia, np. zakładu produkcyjnego tworzącego daną biżuterię lub numeru modelu.
Na bransoletce jest wybita tylko próba 585 bez znaku probierczego czy to prawdziwe złoto?
Dzień dobry,
Na złotej biżuterii może być oznaczenie tylko samej próby, jeśli wszystkie jej części ze złota ważą poniżej 1 g – wtedy wytwórca nie ma obowiązku zgłaszać wyrobu do ocechowania. Pani bransoletka musi być bardzo lekka, skoro nie posiada cechy lub może się zdarzyć tak, że znak próby dotyczy tylko np. zapięcia, a pozostałe części bransoletki są z innej próby lub tylko pozłacane, a nieuczciwi sprzedawcy czy producenci zwracają uwagę klienta tylko na tę część, która jest faktycznie złota i ma symbol próby.
Witam,
Co oznacza B1 na bransoletce?
Dzień dobry,
Tego typu oznaczenia dotyczą najczęściej modelu lub wzoru biżuterii.
Witam, kupiłam kolczyki(podobno złote 585- papierowa metka) Jednak na kolczykach wybite jest tylko L1, co to oznacza?(kolczyki z wagą 1,4g)
Dzień dobry!
Jeśli nie ma urzędowego znaku cechy na biżuterii (a waga kolczyków obliguje producenta to zgłoszenia ich do ocechowania), to powinny mieć one świadectwo badania, które jest zamiennikiem symbolu cechy. Jest ono wydawane przez urząd probierczy wtedy, gdy na biżuterii nie ma miejsca na umieszczenie cechy lub gdy mogłaby ulec zniszczeniu, lub gdy zawiera w sobie elementy z metali nieszlachetnych, których nie można oznakować odrębnie symbolem MET. Znak L1 jest indywidualnym oznaczeniem wytwórcy.
Mam łańcuszek nie ma żadnych numerów, jedynie literki,C.I.C. być może był na kółeczku do zapinania bo jego brakuję łańcuszek nie ogląda na złoty, ale ja pewności nie mam
Dzień dobry,
Oznaczenie C.I.C. to indywidualne symbole producenta, a jeśli chce Pan się upewnić, czy jest to złoty łańcuszek, to najlepiej zwrócić się do jubilera. Może być tylko pozłacany, a czasami bywa tak, że zapięcie może być innej próby niż sam łańcuszek.
Dzien dobry na pierscionku mam oznaczenie SETA i jakby trzy kropki lub gwiazdki , co to moze znaczyc?dziekuje
Dzień dobry,
Na biżuterii, którą się w Polsce handluje muszą widnieć imienniki, czyli „podpisy” producentów/twórców, które ich identyfikują – jest to wymóg polskiego prawa probierczego. Opisany przez Panią symbol na pierścionku wskazuje na takie właśnie oznaczenie imienne.
Witam, posiadam medalik, na pewno złoty bo z komunii 😉 zastanawiam się tylko czy jest cały złoty czy pozłacany. To co odczytuje z próby to wyraźna liczba 14 ( poza małym prostokacikiem) potem jest prostokącik, a w nim wydaje się 585 jakiś znaczek oraz litera W. Poza prostokątem dalej jest jeszcze litera Y. Skąd wiadomo czy przedmiot jest pozłacany czy cały ze złota?
Dzień dobry,
Pozłacanych wyrobów nie można znakować próbami złota, więc medalik można uznać za złoty. Liczba 14 (14 karatów) oraz 585 oznaczają tę samą próbę. A pozostałe symbole, sądząc z Pani opisu, nie są cechami, ale wskazują na imienne oznaczenie producenta. Biżuteria nie musi posiadać naniesionej cechy, jeśli waży mniej niż 1g.
Witam
Jaka jest roznica miedzy S925 i 925, czy S925 i dwie litery to srebro pochodzenia z Chin. Jak rozpoznac chiñskie srebro i czy chiñskie srebro to srebro. Drugie pytanie co to jest zloto Golfi.
Posiadam sklep ze srebrem lecz nie jestem jubilerem i ostatnio od dostawcy otrzymalam wyroby z takimi oznaczeniami S925 BZ, wiem w 95% ze to chinskie wyroby. Lecz nie chcialabym sprzedawac wyrobow ktore nie sa srebrem o probie 925. Pozdrawiam
Dzień dobry,
Producenci i sprzedawcy biżuterii muszą spełniać przepisy prawne w związku z jej sprzedażą na terenie różnych państw. W Polsce każdy sprzedawany wyrób jubilerski musi posiadać indywidualny znak wytwórcy i ewentualnie sprzedawcy – stąd są różne symbole i oznaczenia literowe obok oficjalnych znaków prób, jak np. 925 w przypadku srebra. Jeśli chodzi o oznaczenie S925, to jest np. na niektórych elementach biżuterii Pandory (informacja z oficjalnej, polskiej strony tej marki). To, że biżuteria ma znak próby srebra, nie oznacza jeszcze, że faktycznie jest srebrna. Najpewniejszym sposobem na przekonanie się o jej jakości jest dać jakiś wybrany dodatek z całego zamówienia do sprawdzenia u jubilera lub w urzędzie probierczym.
Jeśli chodzi o złoto golfi – nie jest to znane i powszechnie stosowane w Polsce określenie na wyroby z zawartością złota. Według naszej wiedzy golfi gold (anf. gold filled) oznacza biżuterię wypełnioną złotem, której materiałem bazowym jest inny metal (np. srebro, miedź, mosiądz). Różni się ona znacznie od tej pozłacanej, gdyż jest wyższej jakości, a zatem trwalsza, ponieważ przedmiot musi posiadać zawartość złota min. 1/20 swej masy. Proces wypełniania złotem polega na trwałym spajaniu podstawowego metalu ze złotem pod wpływem ciepła i ciśnienia, co nie powoduje odpryśnięć, złuszczania i ścierania się złota tak jak w przypadku zwykłego złocenia. Warstwa złota jest 5-25 razy grubsza niż na przedmiotach pozłacanych tradycyjnymi metodami. Taka biżuteria może wyglądać znakomicie przez dziesięciolecia (odpowiednio użytkowana i pielęgnowana tak samo jak wyroby z litego złota). Złoto golfi jest także hipoalergiczne. Biżuteria golfi gold posiada symbol GF i znak próby złota, np. 1/20 12kt GF (wypełniona 12 – karatowym złotem). Jest tańsza od tej wykonanej z litego złota, lecz droższa od pozłacanej.
Witam.Mam obrączkęze symbolem EG E G 976 co to oznacza
Dzień dobry,
W przytoczonym opisie nie wspomniano, czy na obrączce są jeszcze inne symbole, ani z jakiego metalu może być wykonana. „EG 976” nie są znormalizowanymi oznaczeniami metali szlachetnych, mogą być one znakami fabrycznymi.
Witam na kolczykach mam wybite tylko Pt nic wiecej co to może byc
Dzień dobry,
Nie posiadając więcej informacji na temat kolczyków, nasuwa się myśl, że symbol Pt jest najprawdopodobniej indywidualnym znakiem producenta tej biżuterii, jeśli nie ma na nim innych oznaczeń. PT (pisane dużymi literami) określa także platynę, lecz jeśli kolczyki byłyby platynowe, to powinny być drogie, oznakowane próbą i ewentualnie ocechowane (jeśli waga kolczyka nie jest mniejsza od 1 g), a takiej biżuterii nie produkuje się masowo.
Dzień dobry. Mam w posiadaniu kolczyki o wadze grama. Wybity jest tylko napis PT. Jednakże różnią się od starego srebra.
Witam,
PT prawdopodobnie świadczy iż wyrób został wykonany z platyny,
pozdrawiam.
Dobry wieczor..Na obraczke mam oznaczenie;FU 797 V925.
Witam,
925 może świadczyć, że obrączka została wykonana ze srebra próby 925 czyli stop zawiera 92,5% srebra, co do reszty oznaczeń ciężko stwierdzić,
mogą to być imienniki twórcy.
Pozdrawiam.
Witam mam po ojcu sygnet nie mam pewności, czy to złoto w środku jest grawer 585 oraz 14k.Bardzo proszę o odpowiedź zależy mi gdyż mogłabym to z piniezyc mojej mamie .Pozdrawia. serdecznie
Dzień dobry,
Symbole, które Pani podaje w opisie wskazują, że sygnet jest złoty, ponieważ 585 oraz 14k to oznaczenia złota 14-karatowego (najbardziej popularnej próby), ale 100 % pewności można uzyskać, dając sygnet do przebadania złotnikowi.
Dobry wieczór. Bardzo interesujący artykuł. Małe pytanie ??? Co znaczy skrót mpm? Niby kolczyki złote i nie reagują na magnez, ale nie ma jasnej próby . Może to być stal ?
Dziękuje bardzo
Dzień dobry,
MPM to identyfikator wytwórcy przedmiotu, a biżuteria złota poniżej 1 g nie musi być zgłaszana do ocechowania, lecz jeśli jest ze złota, to powinna mieć znak próby złota. Kolczyki mogą być zatem tylko pozłacane, a materiałem bazowym może być np. srebro lub stal.
Dzień dobry, kupiłam (podobno) złotą bransoletkę ale nigdzie nie mogę znaleźć próby, jest za to symbol CN i jakiś rysuneczek pomiędzy nimi. Będę wdzięczna za odpowiedź, pozdrawiam:)
Dzień dobry,
Ustalenie, czy bransoletka jest na 100% złota zależy od tego, czy rysunek jest znakiem cechowym nadanym przez jeden z polskich urzędów probierczych (ich grafika jest w tym artykule), czy przynależy do symbolu CN. Jeśli jest to sześciokąt, w którym głowa rycerza znajduje się na środku, po lewej stronie duża litera określająca urząd, w którym wyrób był cechowany, a po prawej stronie cyfra (od 1 do 6), to jest to bransoletka ze złota takiej próby, jaką określa cyfra w symbolu cechy. Jeśli rysuneczek jest inny (także różny od cech konwencyjnych: file:///C:/Users/HP/Downloads/konwencja_PL11-8-IX-2011%20(1).pdf,) to przynależy najprawdopodobniej do liter CN i jest znakiem imiennym producenta Pani biżuterii. Więcej informacji na jej temat powinno znajdować się na metce (która musiała być dołączona do wyrobu) lub może ich udzielić sprzedawca, u którego Pani kupiła bransoletkę.
A jak nanieść imiennik na małe kolczyki?
Dzień dobry,
Imiennik można nanieść na sztyft, bigiel lub inny element kolczyka mechanicznie za pomocą znakownika z wygrawerowanym negatywem znaku imiennego lub laserowo. Wystarczy znakownik (stempel, znacznik) z imiennikiem przyłożyć prostopadle do sztyftu i nie za mocno uderzyć młotkiem. Jako producent biżuterii oferujemy usługę laserowego znakowania i w przypadku problemów z mechanicznym sposobem lub większej ilości biżuterii polecamy tę metodę. W razie pytań o takie zlecenie proszę się kontaktować z Biurem Obsługi Klienta.
Witam, Chciałem się spytać co oznaczają literki NLP. INC. albo IMC. w środku napis GC12 na sygnecie oraz co dokładnie oznacza literka c
Dzień dobry,
Stosowane przez producentów, jubilerów czy dystrybutorów biżuterii najczęściej znaki literowe są ich „podpisami”, czyli znakami imiennymi, do których są zobowiązani w świetle prawa, by móc sprzedawać biżuterię na terytorium Polski. To, co Pan opisał jest najprawdopodobniej imiennikiem, o ile podane przez Pana oznaczenia nie są częścią ozdobną sygnetu na jego przedniej/górnej części na zasadzie symbolu określającego coś konkretnego. Nie ma wśród tych znaków próby srebra. W celu zidentyfikowania wytwórcy danej biżuterii, najlepiej jest zasięgnąć informacji u sprzedawcy.
Dzień dobry, dostałam pierścionek zaręczynowy z oznaczeniem XPYS, wytarł się bardzo na wewnętrznej stronie dłoni. Na pewno nie jest to złoto… Co to może być? Dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry,
Takie symbole literowe wskazują na oznaczenie imienne producenta lub podmiotu gospodarczego, który jest zobowiązany, by go umieścić na biżuterii, jeśli wprowadza ją na rynek. Natomiast wytarcie się pierścionka od wewnętrznej strony sugeruje, że był pozłacany (jeśli pisze Pani o złocie).
Witam posiadam obrączkę z diamencikami wewnątrz żółta na zewnątrz biało żółta. W środku ma symbol
XP Y7. CZY TO ZLOTO.
Witam, oznaczenie XP bardzo często oznacza sygnaturę producenta XP biżuteria Co., często pochodzi ona z Chin i jest imitacją, 7 może oznaczać rozmiar pierścionka. Pozdrawiam.
Dzień dobry mam pytanie mam srebro w złotym kolorze 925 AG i dwa odwrocone trójkąty kropka co to oznacza proszę o pomoc wydaje mi się że to jest broszka ma miejsce na łańcuszek. Dziękuję za pomoc
Witamy, ciężko nam ocenić nie widząc znaku, 925 AG oznacza iż produkt został wykonany ze srebra próby 925, dodatkowe oznaczenie może świadczyć o imienniku twórcy. Polecamy zrobić zdjęcie i skopiować w przeglądarkę, może pojawi się wykonawca lub podobne produkty który naprowadzą na więcej informacji, pozdrawiamy.
Dzień dobry.
Na kolczykach jest wybite oznaczenie CC 18KGP
Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu tego oznaczenia.
Czy to jest zloto 18 karatowe czy pozlacane złotem 18 karatowym czy w ogole coś innego ?
Dzień dobry,
18KGP oznacza, że kolczyki są pozłacane 18-karatowym złotem, a CC to prawdopodobnie oznaczenie wytwórcy lub podmiotu wprowadzającego na rynek biżuterię (tzw. imiennik będący niepowtarzalnym zarejestrowanym podpisem, który musi być naniesiony na biżuterię).
Mam obrączkę na której jest L11 co to oznacza
Dzień dobry,
Tego rodzaju oznaczenia sugerują zazwyczaj model/wzór biżuteryjny.
Witam, nabyłem łańcuszek z oznaczeniem: V głowa rycerza 3 oraz jakieś litery RB. Co oznaczają te symbole?
Dzień dobry,
Z opisu wynika, że jest to znak cechy probierczej złota, który może Pan porównać z grafiką w tym artykule. Głowa rycerza w sześciokącie oznacza polską cechę złota, V – Urząd Probierczy we Wrocławiu, 3 – próbę złota 585 (14-karatowe), a inicjały są niepowtarzalnym znakiem imiennym (czyli podpisem) wytwórcy tego łańcuszka. Każdy wyrób z metali szlachetnych przeznaczony do handlu musi zawierać taki imiennik, identyfikujący twórcę lub podmiot wprowadzający go na rynek. Więcej o obowiązkach probierczych może Pan przeczytać w kontynuacji tematyki tego wpisu – w artykule: Urząd probierczy, cechowanie, prawo probiercze w Polsce – wyjaśniamy terminy.
Dzień dobry!
Mam naszyjnik, który ma oznaczenie MW*, oprócz logo marki i próby srebra 925. Co te litery oznaczają? Dziękuję!
Dzień dobry,
MW* jest to znak imienny wytwórcy biżuterii, który jest właścicielem marki tego naszyjnika.
znalazłem opracowanie które mówi:
Wasserman Mojżesz Kraków, ul. Grodzka 10 inicjały MW w obrysie prostokąta
o skośnych bokach,
Pod literą M i nad
literą W pojedyncze
kreski
data rozpoczęcia działalności 31 grudnia 1931 pierścionki, broszki, bransoletki, obrączki
it
Dzień dobry.
Kolczyki są koloru srebrzystego. Nie wycierają się i przy czyszczeniu szmatką bawełnianą błyszczą się. Tak samo jak i kamień. Nie bolą mnie od nich uszy jak przy niektórych kolczykach próby 585.
Dzień dobry, posiadam kolczyki złote, które mają dwa oznaczenia. Na pierwszym jest liczba 760 w podłużnym sześciokącie, a drugie to gwiazdka 604 AR w prostokącie. Co oznaczają te sybmole?
Dzień dobry,
Opisany znak 760 w podłużnym sześciokącie nie jest polskim ani konwencyjnym oznaczeniem cechy lub próby złota. Drugi (gwiazdka AR w prostokącie) jest najbardziej zbliżony do symboli znaków imiennych identyfikujących twórcę tych kolczyków (producenta lub podmiot wprowadzający je na rynek polski). Takie imienniki są jak podpis (nie może być dwóch takich samych) i muszą być naniesione na biżuterię, jeśli jest ona wprowadzona do handlu. Rejestry imienników posiadają okręgowe urzędy probiercze.
Dzień dobry na starym pierscionku, najprawdopodobniej złotym jest oznaczenie SP. 24, a na innym P. 19 (lub było SP. 19, ale się starło) co te litery i cyfry oznaczają?
Dzień dobry,
Producenci biżuterii i wszyscy, którzy wprowadzają ją na rynek mają obowiązek umieszczać na niej swoje sygnatury, które ich identyfikują (znaki imienne). Przybijają też czasem inne własne oznaczenia i zazwyczaj próbę metalu szlachetnego, jeśli dany wyrób jest z niego wykonany, a obowiązkowo cechę probierczą, jeśli biżuteria spełnia warunki do ocechowania. Podane przez Panią symbole wskazują na imienne sygnowanie, ale nie podaje Pani nic na temat próby ani cechy, więc jeśli ich brak, to budzi to wątpliwości, czy pierścionek jest złoty, może być tylko pozłacany. Wątpliwości może rozwiać ocena doświadczonego złotnika.
Witam, mam pierścionek z brylantem na którym są oznaczenia małe tłoczone cyfry 8997 , duże tak jakby do grawerowane 453 oraz tłoczony znak koperty przy próbie złota ,585 .
Co mogą oznaczać ?
Dzień dobry,
Z opisu wynika, że pierścionek nie zawiera polskich cech probierczych ani konwencyjnych (wynikających z umów międzynarodowych). Najpewniejszych informacji udzielić może sprzedawca, ponieważ on powinien dysponować pełną wiedzą na temat tej biżuterii i warto z nim się skontaktować, jeśli to możliwe.
Dzień dobry. Na pierścionku mam oznaczenie 585 XP Y12. Co to oznacza?
Dzień dobry,
585 to 14-karatowe złoto i jeśli widnieje na pierścionku to oznacza, że wyrób jest ze złota, a nie pozłacany (ponieważ nie można wybijać na biżuterii takiego oznaczenia w przypadku tylko powłoki a nie bazowego materiału). XP i Y12 to symbole producenta lub dystrybutora Pani pierścionka.
Witam serdecznie
Co oznacza na pierścionku au 750?
Taki pierścionek kupiłam jako srebrny. Pozdrawiam serdecznie
Lidia
Witam serdecznie,
„au” oznacza złoto a „750” próbę złota odpowiadającą 18 karatom,
pozdrawiam 🙂
Dzień dobry
Na moim pierścionku widnieje napis „925 JZ” i zastanawia mnie czym jest to „JZ”?
Dodatkowo, z drugiej strony umieszczone zostały litery „IN” lub „NI”.
Co mogą oznaczać te napisy?
Dzień dobry,
925 oznacza próbę srebra (stop zawiera 92,5% czystego srebra), JZ jest znakiem imiennym wytwórcy, a pozostałe litery być może określają podmiot odpowiedzialny za wprowadzenie pierścionka do sprzedaży w Polsce. Tylko urzędy probiercze posiadają rejestr imienników, które identyfikują konkretnego jubilera czy producenta danego wyrobu.
Dzień dobry, robiąc porządki znalazłem 2 obrączki na których widnieje grawer pt950(bez tego rysunku z konikiem) oraz data. Czy możliwe jest, że obrączki są z platyny próby 950?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Teoretycznie jest to możliwe, choć powinny mieć cechę (tę z głową konia), gdyż nie wydaje się, by były lżejsze niż 1 g (wtedy producent nie musiałby zgłaszać ich do ocechowania). Warto jednak pójść do jubilera, aby się upewnić, jak cenną biżuterię Pan ma. Obrączki z platyny w tej próbie kosztują min. 2000 zł – zależnie od ich wagi oraz marki.
Mam na starych łyżeczkach znak Uz ogonkiem 0,76 i Mk5 co to oznacza
Dzień dobry,
Żaden z tych symboli nie jest polską cechą ani wynikającą z Konwencji o Kontroli i Cechowaniu Wyrobów z Metali Szlachetnych, ani oznaczeniem próby któregoś z tych metali. Jeśli łyżeczki są srebrne, to powinny mieć cechę. Warto najpierw skorzystać z ekspertyzy złotnika, by się dowiedzieć, z jakiego metalu są wykonane, a w celu zidentyfikowania ich wytwórcy można zasięgnąć porady w antykwariatach, które sprzedają takie przedmioty lub w takich miejscach jak galerie zabytkowych sreber.
Witam jestem szczęśliwym posiadaczem łyżeczki z inicjałami CL, ZENDING NED.HERV.KERK i ma cherb w kształcie skrzydeł anioła z takim czymś w środku jak jakiś pasek dziękuję
Witam, CL może oznaczać, iż łyżeczka jest posrebrzana lub pokryta srebrem (clad silver, silver plated), NED. może wskazywać na pochodzenie z Holandii, reszta oznaczeń być może odnosi się do konkretnego miejsca, w którym została wykonana. Pozdrawiam.
Mam sygnet złoty a na nim 18, kotwica odwrócona, korona i q co mogą oznaczać
Dzień dobry,
Przedstawiony tu opis sugeruje, że sygnet został ocechowany przez urząd w Wielkiej Brytanii, która jest krajem członkowskim Konwencji o Kontroli i Cechowaniu Wyrobów z Metali Szlachetnych. Kotwica jest to znak konwencyjny, oznacza urząd probierczy w Birmingham, który cechował sygnet. Korona oznacza złoto, a litera Q datę powstania wyrobu. Liczba 18 sugeruje stop 18-karatowego złota, ale zazwyczaj przy liczbie jest jeszcze symbol K lub ct jako skrót od karat.
Dzień dobry. Mam pierścionek na którym jest wybite MP. Myślę że jest zloty ale nie mogę odczytać drugiego wybicia. Co oznacza te MP? Dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry,
Inicjały wskazują na imiennik, czyli swego rodzaju podpis producenta biżuterii czy złotnika. Znaki imienne najczęściej mają formę inicjałów, czasem również zawarte w jakiejś figurze geometrycznej, aby się nie powtarzały. Wytwórca biżuterii jest zobowiązany w świetle polskiego prawa probierczego do ich umieszczania na swoich wyrobach.
Dzień dobry, co może oznaczać symbol na kolczykach, chyba srebrnych 4K+/ewentualnie t ITALY i okrąg z dwoma mniejszymi w środku. Z góry dziękuję i pozdrawiam
Dzień dobry,
Nie są to symbole próby ani cechy któregoś z metali szlachetnych. Te znaczki mogą określać nr modelu kolczyków i znak imienny ich producenta z Włoch.
Witam mam pierścionek srebrny na którym jest c w kółeczku jak i również 24 też w kółeczku tylko trochę innym co to może oznaczać?
Witam,
C w kółeczku może wskazywać na imiennik, natomiast 24 może oznaczać, iż biżuteria została wykonana z 24-karatowego złota,
pozdrawiam.
Dzień dobry mam naczynie podobne do cukiernicy z wzorami buddy pod spodem jest próba 13 i jest literka T, co to oznacza
Dzień dobry,
Nie ma oficjalnej próby 13 żadnego z metali szlachetnych. To mogą być własne oznaczenia producenta tego naczynia, np. nr modelu.
Witam, co oznacza H9 na sygnecie
Dzień dobry,
H9 nie oznacza żadnej próby ani cechy, raczej nie jest też imiennym symbolem producenta (gdyż są to zazwyczaj 2 inicjały, ewentualnie zamknięte w jakiejś formie geometrycznej). H9 to jest najprawdopodobniej oznaczenie wzoru sygnetu.
Dzień dobry,
H9 nie oznacza żadnej próby ani cechy, raczej nie jest imiennym symbolem producenta (gdyż są to zazwyczaj 2 inicjały, ewentualnie zamknięte w jakiejś formie geometrycznej). H9 to jest najprawdopodobniej oznaczenie wzoru sygnetu.
Dobry wieczór, mam pytanie co do sygnowania. Posiadam wyrób z wybitym napisem „rhodium” (logo: kilofy z wkomponowanymi literami D oraz M) na przedmiocie tym jest też znak RH. Jaki to będzie wyrób? Wyglądem przypomina platyne, może srebro ale nie ma próby. Z góry dziękuję za odpowiedź
Dzień dobry,
Napis „rhodium” i znak RH oznaczają to samo – że wyrób jest rodowany. Aby sprawdzić, jaki jest bazowy materiał pod powłoką, to musiałaby Pani oddać go do specjalistycznego badania. Nasza firma świadczy takie usługi. Można przedmiot przesłać do nas, jeśli nie jest większy niż wymiary: 20x20x8 cm (aby mógł się zmieścić w urządzeniu). Wątpliwe jest, by cały wyrób był z rodu, gdyż jest on droższy niż złoto. Rod jest metalem szlachetnym, ma wysoki współczynnik odbicia światła i przypomina nieco platynę. Ma także dużą twardość, dlatego pokryte nim wyroby wykazują dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. Opis logo wskazuje, że jest to imiennik, czyli indywidualny podpis wytwórcy posiadanego przez Panią przedmiotu.
Dzień dobry. Mam trochę biżuterii,próba złota 585. Chcę to sprzedać,, ale mam obawy czy nie zostanę oszukana w skupie. Zważyłam na wadze kuchennej i wszystko waży 50 gram, jaka to będzie waga jubilerska? Dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry,
W skupie złota lub u jubilerów – złotników sprawdza się próbę złota i powinno się ważyć złoto przy kliencie. Jeśli mimo wszystko nie ufa Pani osobom skupującym złoto, warto kupić lub pożyczyć wagę jubilerską, która jest precyzyjniejsza i waży z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku (do setnych grama).
Witam mam pierścionek z wybitym nr. 3923 w środku a na zewnątrz symbol P. Proszę o odpowiedź
Dzień dobry,
Z opisu sądząc – są to jedyne znaki na biżuterii. W tej sytuacji można przypuszczać, że pierścionek nie jest wykonany z metalu szlachetnego, jeśli nie ma na nim żadnej próby ani symboli powszechnie stosowanych do oznaczania takiej biżuterii. Żaden z tych znaków nie wskazuje także na imiennik – mogą to być własne techniczne symbole producenta. Z reguły wytwórcy dbają o to, by próbę nabijać na swoich wyrobach, jeśli tworzą je z metali szlachetnych, bo to świadczy dobrze o ich marce.
Wewnątrz bransoletki/nie wiem czy srebro, czy platyna /jest napis W. Ł oraz w owalu głowa kobiety skier. w lewo. To srebro? więcej nic nie widać.
Dzień dobry,
Inicjały wskazują na oznaczenie imienne wytwórcy tej bransoletki, a opisany symbol różni się od polskiej cechy probierczej srebra. Ale może wskazywać cechę litewską, jeśli głowa kobiety jest w koronie, a owal jest ustawiony w pionie – w tym przypadku oznaczałoby to srebro. Można porównać ten znak z cechami konwencyjnymi, które są dostępne na stronie urzędu probierczego w Warszawie (plik w pdf jest do pobrania na samym dole): https://oup.warszawa.gum.gov.pl/upw/wizerunki-cech/1608,Cechy-konwencyjne.html
Witam! Znalazłam w domu swoją starą złotą bransoletkę z oznaczeniem CHAP 24K. Co ono oznacza?
Dzień dobry,
„CHAP” może być hiszpańskim oznaczeniem platerowania 24-karatowym złotem.
Witam. Mam sztućce. Wyglądają na stare. Widnieje napis Eduard Stamm Godesberg a.R.H.dziwny znaczek i chyba próba 90.Prosze o radę.
Dzień dobry,
W przypadku zabytkowych przedmiotów, które mogą wyglądać na wykonane z metalu szlachetnego warto zasięgnąć opinii w lombardach, galeriach dawnych dzieł, u rzeczoznawców, którzy na co dzień zajmują się historycznymi akcesoriami.
Dzień dobry. A oznaczenie na sztućcach 1-37?
Dzień dobry,
Jeśli sztućce nie mają innych symboli w postaci cechy, znaku próby lub imiennika, to trudno przypuszczać, by były z metalu szlachetnego. W tym wypadku 1-37 może oznaczać model bądź wzór.
Dzien dobry. Mam złoty (kolor) pierścionek z 3 oznaczeniami. 55, C w kółeczku i 24 w kółeczku (wcześniej myślałam że to łabedz w kółku) Co to może oznaczać?
Dzień dobry,
Żaden z tych znaków nie jest symbolem próby ani cechy probierczej srebra bądź złota. C w kółeczku może wskazywać na imiennik (czyli niepowtarzalny podpis wytwórcy tego pierścionka lub sprzedawcy), a 24 w kółeczku – że jest pozłacany 24-karatowym złotem.
Witam mam bransoletkę koloru srebrnego z oznaczeniem PL-18K. Nie ma na niej nic więcej. To może być białe złoto?
Dzień dobry,
Tak, PL-18K może oznaczać, że biżuteria jest pozłacana białym złotem.
Ale nie świadczy to o tym że cała jest z białego złota ?
Dzień dobry,
Cała raczej nie jest z białego złota, skoro nie ma na niej innych symboli. Gdyby była, to powinna mieć wybitą którąś z prób złota lub cechę probierczą (jeśli waży 1g lub powyżej).
Witam mam pierścionek w kolorze różowego złota i ma próbę XP L8 co to oznacza czy jest podrobiony ?
Dzień dobry,
XP nie jest próbą, lecz symbolem chińskiego producenta biżuterii, który produkuje głównie ze stali nierdzewnej z pokryciami, np. ze złota. L8 to oznaczenie własne (np. modelu, fasonu). Pierścionek jest najprawdopodobniej ze stali z powłoką z różowego złota – można tak sądzić tym bardziej, jeśli nie widnieje na nim inne oznaczenie, np. w postaci którejś z prób złota (np. 333, 585) lub srebra (np. 925).
A jeśli na pierścionku jest napisane XP Y co to oznacza ze pierścionek jest zwykły A nie złoty
Dzień dobry,
Symbole XP oznaczają chińskiego producenta XP Jewelry Co. Ltd. Firma produkuje m.in. biżuterię ze stali nierdzewnej, pozłacaną. Jeśli brak na pierścionku innych znaków, jak cecha czy próba, tym bardziej można ocenić, że jest on niestety tylko pozłacany.
pierscien do serwetek oznaczony jest napisem DOMEX w okraglej obwodce . czy to oznacza ze jest srebrny czy posrebrzany? nie ma poza tym zadnych innych znakow.
Dzień dobry,
Jeśli nie ma innych znaków na tym wyrobie, to produkt nie jest srebrny. DOMEX jest zapewne znakiem firmowym producenta. Jeśli jest posrebrzany, to w interesie producenta byłoby dołączyć na metce informację o tym (zakładając, że pierścień był kupiony). Wytwórcy wyrobów z metali szlachetnych są zobligowani do tego, by ich wyroby zawierały oznaczenie próby metalu szlachetnego (jeśli są z niego wykonane) oraz cechę (jeśli się do tego wyrób kwalifikuje). Najpewniejszym sposobem upewnienia się, czy produkt jest posrebrzany jest udać się do specjalisty – jubilera, złotnika.
Witam, kupiłam ostatnio dwie zawieszki z oznaczeniami G.P w trapezie równoramiennym, obie są srebrne, bo mają oznaczenie 925 i mają małe kolorowe kamyczki. Wie ktoś może co to oznacza?
Dzień dobry,
Inicjały w figurach geometrycznych to najpowszechniejsze symbole imiennika, czyli podpisu twórcy tej biżuterii. Imiennik jest niepowtarzalny. Jeśli zawieszki były kupione w Polsce, to ten znak imienny musi być zarejestrowany w którymś z urzędów probierczych – w Krakowie lub Warszawie. Wytwórcy przedmiotów z metali szlachetnych (jubilerzy, rękodzielnicy, podmioty wprowadzające je na rynek) mają obowiązek umieszczać na wyrobach imienniki.
Witam.Mam taki stary talerzyk z rysunkiem jakby tulipana i symbolem 763.Prosze powiedzieć co to za symbol.Bede wdzięczna za odp.
Dzień dobry,
Jeśli jest to stary wyrób ze srebra, to najlepiej zasięgnąć informacji w galeriach sreber, lombardach, komisach czy instytucjach, które zajmują się obrotem srebrnymi zabytkowymi przedmiotami.
Witam mam celebrytke zlota wygrawerowane jest na nim 24k Chap co to oznacza
Dzień dobry,
„Chap” może być hiszpańskim symbolem platerowania, w tym przypadku 24-karatowym złotem, czyli biżuteria nie jest wykonana ze złota, ale pokryta złotem.
Świetny wpis. Kompleksowo opisane cechy i próby srebra i złota. Chętnie poczytałabym coś również o minerałach itp., z których wykonywane są pierścionki, na przykład pierścionek z bursztynem, który tak pięknie wygląda (chociaż bursztyn to jest chyba żywica). Pozdrawiam! 😀
Dzień dobry,
Dziękujemy za zainteresowanie artykułem. Zawsze staramy się kompleksowo ująć dany temat. A o minerałach, kamieniach półszlachetnych i biżuterii z nimi można przeczytać w innych wpisach:
Kamienie naturalne do wyrobu biżuterii oraz: Kamienie półszlachetne i kryształy GAVBARI.
Dzień dobry,
Czy jest możliwe, żeby wyrób srebrny posiadał dwie różne próby srebra ?
Widziałam kiedyś u znajomego sygnet posiadający na zewnątrz cechę z próbą 875, a na zewnątrz samą próbę 925.
Jak rozpoznać w takim przypadku, która próba jest tą właściwą?
Dzień dobry,
Tak, jest możliwe, by srebrny przedmiot posiadał 2 różne próby srebra. W przypadku gdy np. producent wysyłając wyrób do urzędu probierczego, deklaruje (i nabija) próbę 925. Po badaniu próba okazuje się jednak niższa (np. 92,3%) – wtedy urząd nabije cechę z próbą 875. W opisanym przypadku sygnetu próbą właściwą jest niższa, nawet mimo małej różnicy. Aby sprawdzić dokładną próbę, można to zrobić np. za pomocą badania spektrometrycznego. SILVEXCRAFT świadczy tego rodzaju usługę (kontakt do firmy: +48 17-2300-400).
Szanowni Państwo,
mam pytanie odnośnie ponad 30-letniego sygnetu. Waży około 17g, a są na nim wybite: próba 585 i 14k, nie ma zaś cechy probierczej.
Sygnet jest cały ze złota, czy jednak przedmiot jest tylko pozłacany?
Od kiedy na biżuterii wybija się ustalone cechy probiercze?
Dzień dobry,
Cechy probiercze wybija się od kilkuset lat. W Polsce najstarsze zarządzenia prawne sięgają końca XIV w. Jeśli sygnet jest tak ciężki (zakładamy, że nie zawiera innych ozdób, np. kamienia, który zwiększałby jego masę), to powinien być ocechowany, a oprócz tego zawierać znak imienny wytwórcy. Może sygnet był wykonany prywatnie na zamówienie i do obrotu nigdy nie trafił, choć to mało prawdopodobne? Ale wtedy i tak w interesie jego wytwórcy byłoby umieścić swój imiennik – na takiej zasadzie, jak malarz podpisuje się na swoim dziele. Aby się upewnić, z czego jest wykonany i jaką ma próbę, można zlecić badanie spektrometryczne. Nasza firma świadczy tego rodzaju usługę (kontakt do firmy: +48 17-2300-400).
Co oznacza próba V 750 na kielichu?
Dzień dobry,
W opisie jest za mało danych, by ustalić coś pewnego. Nie wiemy, czy kielich jest w ogóle z metalu szlachetnego. Oznaczenie liczbowe 750 jest przypisane do 18-karatowego złota, ale gdyby kielich był złoty, to na pewno musiałby mieć również cechę wybitą przez urząd probierczy (bo można się z pewnością domyślać, że waży więcej niż 1 g) oraz indywidualny znak imienny jego wytwórcy.
Z zachwytem czytam odpowiedzi na tak szczegółowe pytania. Super, że „KTOŚ” poświęca czas i dzieli się swoją wiedzą. Ja również mam pytanie: na kkolczyku w kolorze złota z białymi kamieniami symbol ” XP C L (lub I) „
Dzień dobry,
Dziękujemy za zainteresowanie naszym artykułem i wyrazy uznania.
XP to oznaczenie chińskiego producenta biżuterii XPjewelry Limited lub Xuping, a pozostałe symbole na kolczyku mogą określać rodzaj szlifu na kamieniach.
WITAM na pierscionku jest wybite G
3 i obok jest K i plus. o co w tym chodzi
Dzień dobry,
Jeśli pierścionek jest w którymś z kolorów złota (np. żółty, biały, różowy), to G3 może wskazywać, że jest wykonany z 14-karatowego złota próby 585 (oznaczanego również liczbą 3, a G to gold). Natomiast symbol K+ (tak rozumiem z opisu) wskazywałby na imiennik – niepowtarzalny podpis twórcy/producenta/dystrybutora tego pierścionka (zarejestrowany w urzędzie probierczym w Warszawie lub Krakowie). Do oznaczenia imiennikiem jest zobowiązany każdy, kto wprowadza na polski rynek biżuterię z metali szlachetnych. W Pana opisie nic nie ma na temat innych symboli, więc prawdopodobnie biżuteria nie posiada cechy – faktycznie pierścionek nie musiał być oddany do ocechowania w urzędzie probierczym, jeśli jego masa (złota) wynosi poniżej 1 g.
Witam, kupilam bransoletke na OLX, o wadze 5,30 gram, i tylko na jednej blaszce przy zapięciu jest wybite „585” i nic poza tym. Poszlam do lombardu, i pan sprawdzajac najpierw pod lupą powiedzial ze nie jest to polska proba, i polozyl na elektronicznym testerze i pokazywalo ze jest to zloto 14 k, lecz pozniej dowiedzialam się ze te testery elektroniczne pojazuja glownie powloke bizuteri i nie sa w 100 proc wiarygodne.. Co Panstwo o tym myslicie?
Dzień dobry,
Biżuteria ze złota o takiej wadze powinna mieć oprócz próby „585” symbol cechy, który nabija urząd probierczy. Pewność co do tego, czy to jest złoto, czy tylko pokrycie ze złota, czy tylko złote zapięcie, a łańcuszek pozłacany, można uzyskać poprzez badanie spektrometrem fluorescencyjnym. Świadczymy taką usług. Można się skontaktować z nami pod numerem telefonu: 17-2300-400 i ewentualnie przesłać bransoletkę do badania. Jest także możliwość zbadania jej u złotnika / jubilera, który także powinien udzielić wiarygodnej informacji na temat tego, czy ta biżuteria jest złota czy pozłacana.
Dzień Dobry !
oddałam mamy złote kolczyki do naprawienia do złotnika, po odbiorze zaczęły się robić bardziej czerwone .Mama ma jeszcze wisiorek i pierścionek do kompletu, od lat je nosi i nigdy się z nimi nic nie działo, ani nie dzieje do tej pory . Sugestie, że to od perfum ( mama nie używa), złego przechowywania, chorób i reakcji na nie złota – wydaja mi się mylne bo pozostałe, poza kolczykami, nie czerwienieją . Czy spotkali się Państwo z czymś takim ?
Dzień dobry,
Nie wiemy, jakiej naprawy dokonał złotnik. Czasem biżuteria jest pokryta specjalnym, bezbarwnym lakierem, który zabezpiecza metal i nic się z nim nie dzieje. Jeżeli złotnik podczas naprawy musiał kolczyki przepolerować, to ściągną tę bezbarwną powłokę. Złota biżuteria nie jest tworzona z czystego złota, ale ze stopów, które mają dodatki stopowe z innych metali szlachetnych i nieszlachetnych. Może to być złoto próby 585 lub niższej, w której głównym dodatkiem jest miedź i to ona odpowiada za czerwone plamy.
Witam co to za oznaczenia AE&CO N.S.1
Dzień dobry,
Rozumiem, że chodzi o jakiś wyrób jubilerski. Symbole sugerują, że jest to znak producenta.
Witam mam w domu srebrny pierścionek a na nim proba925 oraz znak który pierwszy raz na oczy widzę *992VI . Czy wie ktoś co to może znaczyć ?
Dzień dobry,
Opis oznaczeń sugeruje, że może to być produkt włoski. 925 oznacza próbę srebra (925 części srebra na 1000), symbol cyfrowy oznacza wytwórcę, a literowy – prowincję lub miasto, w tym przypadku Vincenza.
Witam jestem szczęśliwym posiadaczem łyżeczki z inicjałami CL, ZENDING NED.HERV.KERK i ma cherb w kształcie skrzydeł anioła z takim czymś w środku jak jakiś pasek dziękuję
Witamy, a jak możemy pomoć? Pozdrawiamy.
Dzień dobry, kupiłam naszyjnik ze srebra i żółtego jadeitu, na każdym elemencie widnieje próba srebra 925 i SD i jeszcze dwie punce trudne do odczytania, jak mogę wiedzieć skąd pochodzi mój naszyjnik?
Dzień dobry,
Jeśli naszyjnik był kupiony w Polsce, to jedna z tych sygnatur jest znakiem imiennym (rodzajem podpisu – najprawdopodobniej któraś z tych trudnych do odczytania). W takim przypadku jest on zarejestrowany w Okręgowym Urzędzie Probierczym w Warszawie lub Krakowie. Można się z nimi skontaktować i spróbować dowiedzieć się, kto jest producentem tej biżuterii, ale potrzebne będzie zapewne zdjęcie tych punc. Jeśli chodzi o drugi niezidentyfikowany znak – jeżeli waga srebra w całym naszyjniku nie jest niższa niż 5 g, to może to być cecha nadana przez urząd okręgowy lub wydział zamiejscowy.
Witam posiadam kolczyki z oznaczeniem S925 i w kwadraciku jest BZ
Dzień dobry,
Są to kolczyki z najwyższej jubilerskiej próby srebra. Opis znaku BZ w kwadraciku wskazuje na imiennik (podpis twórcy tych kolczyków). Jeśli były one kupione na rynku polskim, to znak ten wraz z danymi przedsiębiorcy znajduje się w rejestrach w Okręgowym Urzędzie Probierczym w Krakowie lub Warszawie.
Dzień dobry, mam naszyjnik ze srebra sygnowany 925 SD głowa kota i mała literka „e”, udało mi się ustalić że to sygnatura z Londynu, ale nic poza tym, bardzo proszę o pomoc. Dziękuję.
Dzień dobry,
Każda biżuteria, która wprowadzana jest na rynek polski lub państw, które mają prawne regulacje probiercze musi mieć imiennik, czyli podpis identyfikujący wytwórcę. Jest on wtedy zarejestrowany w urzędach państwowych, podobnie jak u nas w Okręgowym Urzędzie Probierczym w Warszawie i Krakowie. Jeśli naszyjnik był kupiony w Polsce, to jeden z tych dwóch urzędów ma w swych rejestrach znak jego producenta, a jeśli naszyjnik został kupiony w Londynie, skąd jak Pani wspomniała pochodzi sygnatura, to najprawdopodobniej jest ona zarejestrowana w tamtejszym urzędzie.
Witam. Na pierścionku złotym angielskim widnieje próba 375, kotwica i na końcu podejrzewam że rok ocechowania, ale nie wiem co oznacza. Jest to albo”9”, albo „g”.
Dzień dobry,
Każde państwo, które posiada regulacje prawne w zakresie probiernictwa posiada swój własny system cechowania, w którym może być zawarty również rok oznaczenia, jak w przypadku angielskich wyrobów jubilerskich. Kotwica na pierścionku oznacza, że cechował go urząd w Birmingham. Jeżeli Pani chciałaby uzyskać obszerniejsze informacje nt. pierścionka, warto zwrócić się do wspomnianego urzędu, który dysponuje pełnymi danymi na temat oznaczeń na produkcie, jako że został on wyprodukowany w Anglii i podlega tamtejszym przepisom w zakresie probiernictwa.
Witam co oznacza oznaczenie na obrączce XP Y8 ? proszę o informacje .
Dzień dobry,
XP jest znakiem imiennym chińskiego producenta, który obecnie produkuje biżuterię głównie ze stali nierdzewnej z pokryciem galwanicznym z metali szlachetnych. Y8 jest prawdopodobnie określeniem modelu lub rodzaju powłoki galwanicznej obrączki.
Dzień dobry
Posiadam figurkę z tyłu oznaczenie drukowane P M pod nią na podstawie wyciete kółeczko na głębokości około 1mm w nim grawer 925 w kółeczku pod próbą liczba 18 i to razem jak by w literce C.
Możecie coś o tym powiedzieć
Dzień dobry,
Każdy produkt z metalu szlachetnego wprowadzony na rynek musi posiadać próbę (w tym wypadku jest to srebro 925), znak imienny producenta (na co wskazywałyby inicjały PM) oraz ewentualną cechę urzędu probierczego (jeśli waga wyrobu kwalifikuje go do ocechowania). Z opisu nie wynika, by figurka była ocechowana, choć wydawać by się mogło, że jej masa powinna być na tyle duża, by posiadać również cechę. Aby upewnić się z jakiego metalu jest wykonana, warto ją przesłać do zbadania. Świadczymy takie usługi – w tym celu można się z nami skontaktować pod numerem telefonu: +48 17-2300-400
Dzień dobry! W moje ręce trafila srebrna patera, owocarka z wytloczinym symbolem 800 oraz wybitym znakiem korony. Jej okres pochodzenia to ponic po 1886r. Wyrób niemiecki. Czy jest to dobry trop?
Witam, 800 to prawdopodobnie próba srebra oznaczająca 80% srebra w stopie, natomiast korona może być oznaczeniem Urzędu Probierczego w Sheffield (Anglia) używana do 1895r, aczkolwiek znak ten był często podrabiany, więc może to być indywidualna sygnatura również z Anglii lub innego kraju. Pozdrawiam.
kupiłam u jubilera nie ocechowaną bransoletke czy to moze być jakaś podruba co myslicie jakies porady
Dzień dobry,
Brak cechy nie oznacza, że bransoletka jest podróbą, ponieważ nie wszystkie wyroby z metali szlachetnych muszą być zgłoszone do urzędu probierczego celem ich ocechowania – lecz tylko te, których masa kwalifikuje do tego obowiązku. Np. w Polsce nie trzeba cechować wyrobów ze srebra o masie poniżej 5 g, a ze złota lub platyny poniżej 1 g. Z opisu nie wynika, z jakiego tworzywa biżuteria może być wykonana. Aby upewnić się o tym całkowicie, można ją przesłać do nas w celu zbadania, kontaktując się wcześniej z nami pod numerem telefonu: +48 17-2300-400.
Witam
Posiadam Brożke w kolorze srebra z napisem spain w kółeczku naznaczone. Obok jest próba A 2844.
Na podstawie tych informacji mozna określić mniej więcej czy jest to cenna rzecz ?
Dzień dobry,
Nie są to standardowe oznaczenia, jakie stosuje się na wyrobach z metali szlachetnych. A 2844 nie określa żadnej próby któregoś z tych metali. Jeśli broszka została kupiona w Polsce lub w którymś z wielu państw, które przystąpiły do Konwencji o Kontroli i Cechowaniu Wyrobów z Metali Szlachetnych, to musiałaby posiadać ustalone konwencyjne symbole – pod warunkiem, że została wykonana z metali szlachetnych. Być może jest to produkt hiszpański, a znak A 2844 jest technicznym symbolem, oznaczającym np. model broszki. Aby się całkowicie przekonać, czy jest to wartościowy przedmiot, warto podejść po ekspertyzę do jubilera.
Jest chyba literka G . r coś takiego
Jest jakieś pobliżu miejsc gdzie mogę
Zrobić ekspertyzę
Dzień dobry,
Z opisu nie wynika czy chodzi o biżuterię, czy inny wyrób jubilerski i z jakiego metalu jest wykonany. Jeśli chodzi o ekspertyzę dotyczącą stopu metalu, z którego przedmiot jest stworzony lub ewentualnego rodzaju pokrycia, to można go przesłać na adres naszej firmy celem zbadania za pomocą fluorescencji rentgenowskiej. Natomiast znak imienny (który powinien być umieszczony na przedmiocie, o ile jest on z metalu szlachetnego) mógłby zidentyfikować urzędnik Okręgowego Urzędu Probierczego w Warszawie lub Krakowie pod warunkiem, że przedmiot został kupiony w Polsce. Jeśli jest to zabytkowy detal, to informacji o tym, kto jest jego twórcą warto szukać w komisach czy galeriach sreber.
Dzień dobry.
Mam na pierścionku oznaczenie DAC, co to znaczy?a
Dzień dobry,
Nie wiemy, czy ten pierścionek jest wykonany z metalu szlachetnego. W przypadku biżuterii ze szlachetnych kruszców oznaczenia trzeba identyfikować łącznie. DAC być może oznacza producenta tego pierścionka.
Witam mam kolczyk 18k 750 jest okrągły o średnicy 23 mm. Z przodu na zewnątrz ma 12 kamieni ,a od wewnątrz 10 kamieni kolor biały podobieństwo brylant. Czy taki kolczyk posiada brylanty jakie jest tego prawdopodobieństwo ? Jeżeli tak to jakiej ceny można się spodziewać w skupie za 1 sztukę ? Zapięcie w kształcie fali na którym jest step , następny step na kolczyku przy zatrzasku . Pozdrawiam
Dzień dobry,
Aby zidentyfikować taki wyrób najlepiej jest udać się do znawców, którzy na co dzień mają do czynienia z wartościową biżuterią z kamieniami – jubilera lub doświadczoną osobę, pracującą np. w lombardzie.
Witam posiadam bransoletkę która ma oznaczenia s róża albo kwiat s oraz drugi obok z cyferką 2 co to może oznaczać ?
Dzień dobry,
Oznaczenia na biżuterii należy interpretować łącznie. W opisie nie podaje Pani, czy na bransoletce jest któryś z trzycyfrowych symboli próby srebra, złota czy platyny bądź znak polskiej cechy złota, w ramach której występuje pojedyncza cyfra. Może jak Pani napisała ten „drugi obok z cyferką 2” jest cechą.
Witam. Mógłby mi ktoś powiedzieć co oznacza na biżuterii obok próby 925 w małym kwadraciku GHA?
Dzień dobry,
Tego rodzaju symbole wskazują na imiennik, czyli niepowtarzalny podpis wytwórcy tej biżuterii. Są to zazwyczaj inicjały jednego jubilera lub np. wspólników w jakimś obramowaniu, często geometrycznym. Jeśli wyrób został zakupiony w Polsce, to ten znak imienny znajduje się w rejestrach jednego z dwóch okręgowych urzędów probierczych – w Warszawie lub Krakowie.
Dzień dobry. Czy biżuteria wykonana z miedzi, pokryta 18karatowym złotem oraz lakierem jubilerskim w celu utrwalenia złocenia jest dobrym wyborem? Czy czernieje i traci na wyglądzie po czasie, jeśli dobrze o nią dbamy? Uprzejmie proszę o odpowiedź. Pozdrawiam
Biżuteria pokrywana złotem zawsze w końcu straci swój kolor, choćby ze względu na to, że metal z podłoża przechodzi na powierzchnię (dyfuzja). Zależy to od wielu innych czynników, od grubości złocenia, warunków, w jakich przedmiot przebywa itd. Dbając o biżuterię pozłacaną, jak również nakładając lakier jubilerski, możemy jedynie spowolnić ten proces.
Witam, dostałam stary imbryk/czajniczek, który ma trochę nieczytelne ( dla mnie) oznaczenia na denku – znajduje się półokrągły napis: pierwszy znak nieczytelny a następnie ERHARDI 8 i znów dwa nieczytelne symbole. Pod napisem jest liczba 1566/ lub 8 i liczba „3”. Na górze jest znak graficzny podobny do kwiatka (? ). Czy jest mi Pan w stanie coś na tej podstawie powiedzieć o tym przedmiocie ( może lata produkcji ? )
Dzień dobry,
W celu odczytania oznaczeń i zdobycia pewnych informacji o zabytkowych przedmiotach warto zgłosić się do znawców, którzy mają na co dzień do czynienia z tego rodzaju artykułami, jak galerie sreber, salony antyków, antykwariaty czy lombardy z dużym doświadczeniem.
Witam,
Mam pierscionek z dwoma wybiciami w ksztalcie kola albo dwadratow z zaokraglonymi rogami. Zadnych innych symboli czy cyfr. Czy jest to zloto?
Dzień dobry,
W opisanej postaci nie są to normatywne znaki określające próbę bądź cechę szlachetnego metalu. Może inne symbole się wytarły, jeśli pierścionek ma już swoje lata. Na tej podstawie trudno przypuszczać, z jakiego kruszcu jest on wykonany lub czy ma tylko pokrycie. Aby się o tym przekonać, warto byłoby wykonać ekspertyzę. Można to zrobić w naszej firmie, kontaktując się z nami i przesyłając biżuterię na nasz adres – dane kontaktowe widoczne są w stopce na głównej stronie.
Dzień dobry, co zrobić w sytuacji kiedy na nowym złotym łańcuszku oraz wisiorku próba jest zetarta, widocznie celowo. Na małej etykiecie doczepionej do biżuterii jest podana próba 333
Dzień dobry,
Najprościej można sprawdzić próbę złota, wysyłając do nas biżuterię – sprawdzimy jej skład spektrometrem fluorescencyjnym lub robiąc ekspertyzę u jubilera lub złotnika. Wtedy – w razie niezgodności faktycznej próby z tą deklarowaną przez sprzedawcę na metce – będzie to podstawa do reklamacji naszyjnika. Z nami można się skontaktować pod numerem: +48 17-2300-400.
Witam mam kieliszki ,,metalowe,,z sygnatura litera,,W W okręgu i prostokąta podstawą. Czy to może być srebro?.
Dzień dobry,
Producenci wyrobów z metali szlachetnych mają obowiązek sygnować je próbą oraz ewentualnie zgłosić do ocechowania (jeśli masa produktu tego wymaga). Opisane przez Panią znaki wskazują na imiennik (podpis wytwórcy). Jeśli na kieliszkach nie ma próby srebra np. 925, to trudno przypuszczać, by były wykonane z tego kruszcu. Istnieje jeszcze nikła możliwość, że symbol próby lub cechy z czasem się starł.
Witam mam pierścionek z opowieści ma ponad 200 lat jest złoty i posiada rubin i sześć diamentów na zewnętrznej części od dołu jest wybite PT co to jest
Dzień dobry,
Jeśli na pierścionku nie ma innych symboli, np. próby lub cechy, to mogły się one z czasem zetrzeć, gdyż od dawna na twórcach wyrobów z metali szlachetnych ciąży obowiązek oznaczania ich próbą i ewentualnie zgłaszania do ocechowania (w zależności od masy wyrobu). PT może być częścią znaku imiennego twórcy pierścionka lub oznaczeniem użytych kamieni. Tak cenną biżuterię i w dodatku zabytkową warto dać do ekspertyzy u jubilera lub w antykwariacie, który ma w swojej ofercie biżuteryjne, wartościowe wyroby.
witam mam krzyżyk a z tyłu napisane jest: Italy i pod spodem CF albo OF nie wiem dokładnie, ponieważ obie litery mogłyby tu pasować, co to oznacza?
Dzień dobry,
Wytwórcy biżuterii z metali szlachetnych podpisują swoje wyroby, a jeśli chcą je wprowadzić na rynek krajów, które posiadają regulacje w zakresie prawa probierczego, to muszą je dodatkowo oznaczyć próbą metalu i ewentualnie zgłosić do ocechowania. Nie podaje Pani informacji, czy na krzyżyku są inne znaki, świadczące o tym, że jest wykonany z szlachetnego kruszcu, ale symbole literowe na takiej biżuterii zazwyczaj oznaczają znak imienny jej producenta lub rejon, z którego pochodzi.
Witam,
Około 20 lat temu jako dziecko otrzymałam w prezencie pierścionek w złotym kolorze z Niemiec, symbol U2814. Co może oznaczać ten symbol?
Dzień dobry,
Znak U2814 nie jest próbą ani symbolem konwencyjnym, gdyż Niemcy nie są obecnie krajem członkowskim Konwencji o Kontroli i Cechowaniu Wyrobów z Metali Szlachetnych. Może on być oznaczeniem producenta lub technicznym, własnym symbolem np. wzoru pierścionka.
Mam na złotym łańcuszku napis OGK (litery w kółku) czy to nazwa producenta? Jeśli tak, czy idzie gdzieś sprawdzić jaki to?
Dzień dobry,
Literowe oznaczenia, w dodatku obramowane figurą geometryczną, jak najbardziej wskazują na nazwę producenta – tak zwany imiennik. Znajduje się on w ewidencji urzędu probierczego państwa i rejonu, w którym jest zarejestrowana jego działalność gospodarcza. Jeśli łańcuszek został wyprodukowany w Polsce, to dwa urzędy rejestrują znaki imienne – Okręgowy Urząd Probierczy w Warszawie oraz Krakowie. Jeśli wytwórca jest w Polsce, to w którymś z nich znajduje się ten imiennik, można się z nimi skontaktować.
Co znaczy znak P, głowa rycerza 3 na białym złocie?
Dzień dobry,
Z opisu wynika, że jest to polska cecha probiercza złota o próbie 585 (14-karatowego) nadana przez Urząd Probierczy w Poznaniu.
Dzien dobry. Dostałam od mojej matki krzyżyk zawieszkę. Jest na niej napisane AR 750. Zastanawiałam się czy to jakaś próba złota czy raczej tylko identyfikator twórcy czy coś w tym stylu.
Dzień dobry,
750 jest próbą 18-karatowego złota, natomiast AR wskazywałby na znak imienny wytwórcy krzyżyka (niepowtarzalny i zarejestrowany w urzędzie probierczym podpis). Tego rodzaju imienniki zazwyczaj są projektowane jako inicjały i najczęściej są umieszczone w dodatkowym znaku graficznym, np. w figurze geometrycznej.
Witam, mam bransoletkę, która wg opisu jest ze srebra, pozłacana pokryta 24k złotem… Jedyne oznaczenie jakie posiada to cyfry 925, bez żadnego dodatkowego oznaczenia, obrazka czy logo… Ponadto, cyfry 925 wybite są inna czcionka, dużo większa niż klasyczne próby. Czy możliwe jest, że zostałam oszukana i bransoletka nie ma nic wspólnego ze srebrem?
Dzień dobry,
Zastosowanie innej czcionki do wybicia próby srebra nie oznacza, że biżuteria jest podróbką, choć powinna mieć także naniesiony znak imienny producenta, jeśli została zakupiona w normalnym obrocie na rynku. Natomiast bransoletka nie musi mieć urzędowej cechy, jeśli wszystkie jej elementy ze srebra ważą poniżej 5 g. Ale całkowitą pewność o prawdziwości informacji od sprzedawcy dałoby badanie, które można przeprowadzić w naszej firmie lub u jubilera.
Witam na złotym (niewiem czy jest złoty ) jest próba c10 co to oznacza ?
Dzień dobry,
Opis nie jest pełny i nie wiemy, czy znak c10 występuje łącznie z innymi, czy samodzielnie. Ale samo c10 nie jest żadnym oznaczeniem próby metalu lub urzędowej cechy. Może być tylko symbolem technicznym, fabrycznym. Najpewniejsze informacje o rodzaju metalu lub pokrycia można uzyskać z ekspertyzy u jubilera lub z badania rentgenowskiego, które możemy wykonać w naszej firmie po przesłaniu przedmiotu.
A co oznacza somo R na srebrze?
Dzień dobry,
Zazwyczaj twórcy podają na swoich wyrobach ze srebra jego próbę, a jeśli są wprowadzane na rynek to także są zobowiązani oznaczyć je imiennikiem i ewentualnie zgłosić do ocechowania. Z opisu nie wynika co to za przedmiot. Na przykład na biżuterii z Wielkiej Brytanii symbole literowe oznaczają datę produkcji, ale zazwyczaj są w towarzystwie cechy. „R” może być też sygnaturą producenta lub regionu, z którego pochodzi biżuteria bądź jakimś fabrycznym znakiem.
Witam.Stara obrączka,na pewno nie złota,może złocona.Grawer wewnatrz AS 64.Rozmiar i inicjały twórcy ? pozdrawiam 🙂
Dzień dobry,
As 64 może być oznaczeniem producenta i rozmiaru pierścionka, który równa się obwodowi palca.
Przyjaciółka dostała gruby łańcuch typu pancerka,rzekomo złoty.Jest na nim jedynie oznaczenie 18K,i nic więcej.Mnie wydaje się że jest trochę za lekki na to,żeby był cały ze złota.Co oznacza samo 18K?
Dzień dobry,
Oznaczenie 18K oznacza, że wyrób jest wykonany ze złota 18-karatowego (próby 750). Jeśli jest naprawdę ze złota, to łańcuch powinien mieć również znak imienny producenta. W świetle prawa probierczego wytwórca jest zobowiązany do nanoszenia go na biżuterię tworzoną z metali szlachetnych. Aby przekonać się, z jakiego metalu łańcuszek jest wykonany, można przesłać go do nas w celu zbadania go za pomocą promieni rentgenowskich lub też zanieść do złotnika / jubilera.
Dzień dobry.
Posiadam kolczyki z kamieniem różowym wpadającym w czerwień o symbolu PT. Jednakże zastanawia mnie co to może być za metal jak i kamień.
Dzień dobry,
W opisie nie wskazano, czy kolor metalu jest srebrny, ale symbol PT może oznaczać zarówno imiennik (inicjały wytwórcy, choć zazwyczaj są one umieszczone dodatkowo w jakiejś figurze geometrycznej), jak i platynę – czyli że kolczyki mogą być platynowane. Aby upewnić się, jaki jest bazowy metal i kamień, warto skonsultować się z jubilerem.
Dzień dobry.
Byłam dziś u jubilera i jubiler stwierdził, że to srebro tylko nie rozumiem po co na nich ten napis PT? Na to pytanie minie odpowiedział. Wogóle ekspedientka była bardzo ignorująca.
Witam a ja zapytam jeśli na srebrze jest wybita głowa kobiety z rozpuszczonymi włosami patrząca w prawo i obok wybita literka a, ale już r nie ma to jest to srebro?
Dzień dobry,
Nie jest to symbol cechy bądź próby srebra – polskiej ani konwencyjnej (czyli krajów członkowskich, które przystąpiły do Konwencji o Kontroli i Cechowaniu Wyrobów z metali Szlachetnych). Co do rodzaju metalu można się upewnić np. w naszej firmie (przesyłając nam wyrób) lub u złotnika.
Co oznacza na takim bardzo jasnym złoto srebrnym starym łańcuszku 18KBP?
Dzień dobry,
Nie spotkaliśmy się z takim oznaczeniem. Może chodzi raczej o 18KGP – wtedy to określa pozłacanie 18-karatowym złotem. Tę opcję sugeruje również opis wyglądu łańcuszka – pokrycie może być już nieco wytarte.
Co może oznaczać grawer na bransoletce ARR14K?
Dzień dobry,
W opisie nie podano dokładniejszych danych, ale symbol „14K” określa 14-kartowe złoto (próby 585), a sygnatura „ARR” może wskazywać na imiennik lub techniczne oznaczenie.
Dzień dobry.
Mam zawieszkę złotą z wybitą próbą złota i dodatkową cechą jest krzyż. Czy oby to napewno złoto i co to znaczy?
Dzień dobry,
Nie opisano tutaj dokładnie znaku tej próby, ani ewentualnie innych symboli, które mogą być obok krzyżyka. Być może jest on częścią znaku imiennego. Krzyżyk nie jest ani polskim, ani konwencyjnym symbolem cechy. Ale jeśli jest wybita próba złota, to prawdopodobnie zawieszka jest ze złota. Pewności co do tego dałoby badanie u jubilera. My również świadczymy taką usługę – po wcześniejszym skontaktowaniu się z nami (t. +48 17-2300-400) biżuterię należałoby przesłać do nas.
Witam co może oznaczać na pierścionku AR RR
Dzień dobry,
Nie podano w komentarzu, czy są jakieś inne znaki. Jeśli jest to pierścionek z metalu szlachetnego, to wszystkie symbole odczytuje się łącznie. AR lub RR mogą być częścią imiennika bądź oznaczeniem technicznym.
Witam , mam pytanie co może oznaczać grawer na pierścionku – s925 BZ ? 925 wiadomo srebro , ale znaczenia BZ nigdzie nie mogę się doszukać .
Dzień dobry,
BZ może być symbolem fabrycznym, który bywa umieszczany na wyrobach biżuteryjnych, oznaczającym np. zakład produkcyjny.
Dzień dobry .otrzymałam w prezencie zawieszkę jabłuszka na której widnieją tylko oznaczenia 18KGP XP co to może oznaczać?
Dzień dobry,
18KGP oznacza pokryte 18-karatowym złotem (próby 750 – może być ono w różnych kolorach), a XP to chiński producent biżuterii.
Otrzymałam starą biżuterię kolczyki i kolia w kolorze postarzałego srebra z kamieniami – wyglądają na sztuczne . Na zapięciu pisze MONET . Kolia nie reaguje na magnez a jubiler poinformował mnie ze ma raczej wartość sentymentalną. Nie otrzymałam jednak odpowiedzi co może oznaczać taki napis
Dzień dobry,
Napis „MONET” może określać popularną markę jubilerską o tej nazwie, która produkowała od końca lat. 20 XX wieku wysokiej jakości biżuterię kostiumową w stylu vintage.
Dzień dobry, mam cukierniczkę z sygnaturą COLLINI AS, nie ma innych informacji, jak mogę sprawdzić czy jest to srebro czy mosiądz platerowany?
Dzień dobry,
Najpewniejsze informacje uzyska się z badania, które można zlecić złotnikowi, a także nam, kontaktując się z nami i przesyłając cukierniczkę do naszej firmy. Przeprowadzamy takie badanie metodą fluorescencji rentgenowskiej. Kontakt do SILVEXCRAFT: +48 17-2300-400.
Witam. Mam bransoletkę na której jest wytłoczony trapez a w nim u górt CT a poniżej 18 750.Co to oznacz. Bransoletka waży około 74g
Pozdrawiam.Aleksander
Witamy, ct to karat, więc prawdopodobnie będzie to bransoletka z 18-karatowego złota próby 750.
Dzien dobry mam w posiadaniu branzoletke na której widnieje symbol 14K GE oraz B.C. Linda. Mam pytanie co oznaczaja te znaki i czy branzoletka jest pozlacana. Nadmieniam, że bransoletka ma już trochę lat a nadal wygląda przepięknie. Dziękuję za odpowiedź.
Dzień dobry. 14K GE – oznacza, że biżuteria została pokryta 14-karatowym złotem w procesie galwanizacji. B.C. Linda – ciężko powiedzieć, być może jest to grawer z dedykacją dla Lindy 🙂 Pozdrawiam.
Dobry wieczór,
w domowych zasobach znalazłem 4 stare widelce. Na spodzie każdego z nich, gdzieś w połowie jego
długości jest wybite drobnymi literkami SOBEMA 100. Czy to są srebrne wyroby? Upuszczone na
blat stołu dzwonią jak srebro. Będziecie Państwo uprzejmi podać kilka informacji o moim znalezisku?
Pozdrawiam serdecznie
Wojciech
Srebrne wyroby, oprócz znaku imiennego wytwórcy, miałyby wybitą próbę srebra. Umieszczanie tych symboli wynika z obowiązków prawa probierczego w Polsce. A jeśli nawet widelce pochodzą z kraju, gdzie nie ma regulacji prawnych w zakresie handlu i oznaczania wyrobów z metali szlachetnych, a byłyby ze srebra, to i tak w interesie producenta byłoby wybić na nich znak próby. Nanoszenie próby metalu szlachetnego w każdym przypadku podnosi wiarygodność rzemieślnika czy większego producenta. Trudno zatem przypuszczać, by sztućce były wykonane ze srebra. O rodzaju metalu i ewentualnym pokryciu można się upewnić z badania, które możemy wykonać w siedzibie naszej firmy – po uprzednim skontaktowaniu się z nami: +48 17-2300-400.
Bardzo dziękuję za informację
Pozdrawiam
Witam.
Mam broszke z bialymi kamieniami i rozowymi.
Oznaczenie 925 ,nr.624 jakby kolko i na gorze h4
Oraz napis Julen 2004.
Chetnie bym wyslala zdjecie .Pozdrawiam serdecznie/Milo by bylo uzyskac odpowiedz
Dzień dobry,
Wytwórcy wyrobów z metali szlachetnych oprócz obowiązkowych oznaczeń regulowanych prawem probierczym (znak próby, cecha – jeśli jest wymagana i imiennik) umieszczają czasem też dodatkowe informacje, jak np. nr modelu, zakład wytwórczy lub datę produkcji. W zależności od kraju mogą występować różnice w sposobie dodatkowych oznaczeń, z wyjątkiem tych obowiązkowych. Broszka jest srebrna, zgodnie z oznaczeniem 925. Pozostałe symbole mogą określać znak imienny producenta (indywidualny identyfikator), model i datę.
Si lub s1 22 cl lub c1 co to za próba?
Dzień dobry,
Podane symbole nie są konwencjonalnymi oznaczeniami próby któregoś z metali szlachetnych. Wskazują raczej na techniczne dodatkowe oznaczenia, jakie czasem producenci umieszczają na swoich wyrobach – np. modelu produktu lub rejonu czy zakładu produkcyjnego. Nie wiemy też, czy podane są wszystkie znaki z wyrobu, o który Pan pyta. Jeśli nie widnieje na nim żaden z symboli próby lub cechy (przedstawionych w tym artykule), to nie jest to przedmiot wykonany z metalu szlachetnego.
Co oznacza próba
ALE MET 56
z góry dziękuję, pozdrawiam
Dzień dobry,
W opisie produktu w pytaniu nie podano nic więcej na jego temat, ale MET oznacza, że użyto w nim metali nieszlachetnych. Natomiast ALE jest zarejestrowanym znakiem firmowym Pandory i określa inicjały Algota Enevoldsena – założyciela tej marki. Jeśli to produkt Pandory, to 56 może być dodatkowym symbolem – znakiem fabrycznym, który ta firma stosuje na niektórych produktach. 56 może wskazywać na zakład rzemieślniczy, w którym wykonano wyrób, o który Pani pyta.
Dzień dobry,
Bardzo interesujący artykuł, jednak ja jak większość poniżej pytających chciałabym zapytać o konkretne oznaczenie jakie znajduje się na pierścionku jaki znalazłam w te święta w Londynie.
Po wewnętrznej na środku obrączki ma cyfrę 3 oraz dodatkowo IK 9 CT?
Wedle Państwa informacji z artykułu to złoto próby 3 czyli 0,585 14K. Z resztą oznaczeń mam problem?
Proszę o pomoc 🙂
Dzień dobry,
Dziękujemy za zainteresowanie artykułem. Wszystkie symbole na wyrobach z metali szlachetnych powinny być odczytywane łącznie. Cyfra „3” niekoniecznie oznacza 14-karatowe złoto, jeśli nie występuje łącznie z resztą znaków graficznych, czyli w sześcioboku, z głową rycerza i dużą literą – bo cyfry od 0-6 są elementami polskich cech probierczych dla złota. Wyrób może być raczej 9-karatowy, na co wskazywałoby oznaczenie „9 CT”. Natomiast ”IK” sugeruje znak imienny wytwórcy biżuterii.
Witam serdecznie .Mam obrączkę symbol EGEG976
Dzień dobry,
Zakładając, że obrączka jest z metalu szlachetnego, to 976 nie jest standaryzowanym oznaczeniem próby któregoś z nich. Producent mógł oznaczyć biżuterię faktyczną próbą metalu (ilością czystego np. złota w stopie). EGEG może wskazywać na oznaczenia fabryczne.
Witam czy może ktoś mi odpowiedzieć co oznacza oznaczenie na złotym kolczyku? Zdjęcie wyślę mailem osobie która się zna
Dzień dobry,
Biżuteria z metali szlachetnych nie zawsze ma ujednolicone oznaczenia. Zależy to od kraju pochodzenia oraz od tego, czy są w nim regulacje prawne odnośnie handlu wyrobami z takich kruszców. Najczęściej jest na niej umieszczony również znak imienny rzemieślnika, producenta (w tym też miasta) lub podmiotu handlującego tą biżuterią, czasem data wykonania wyrobu i inne dane techniczne. Imienniki takie są zarejestrowane w urzędach probierczych krajów pochodzenia oraz krajów, gdzie jest ona wprowadzana na rynek, a które stawiają wymogi w zakresie handlu wyrobami z metali szlachetnych. Znaki imienne nie zawsze są powszechnie znane, zazwyczaj tylko bardzo znanych marek jubilerskich. Jest też wiele podróbek, które są trudne do identyfikacji. Dlatego biżuterię najlepiej przedstawić jubilerom, antykwariuszom, pracownikom lombardów do naocznego obejrzenia i badania. Można przesłać do nas zdjęcie na firmowy formularz kontaktowy: contact-us. Postaramy się pomóc.
Dobry wieczór, jestem szczęśliwą (tak mi się wydaje) posiadaczką pierścionka z szafirem. Pierścionek dostałam w latach 70-tych i już wtedy nie był nowy. Nie mogłam nigdzie znaleźć symboli
z niego więc mam tylko nadzieję, że jest to złoto i szafir… Te oznaczenia to 4kt i G97. Mogę prosić o odszyfrowanie?
Łączę pozdrowienia.
Przytoczone tu symbole nie są typowymi oznaczeniami na złotej biżuterii. Złoty pierścionek powinien mieć także nabitą cechę probierczą, gdyż prawdopodobnie masa złota wynosi minimum 1 g. Znak 4kt może wskazywać na karaty, ale nie stosuje się tak niskiej próby złota. Być może część symbolu starła się z biegiem lat i było to 14 kt (próba 585). 4kt może określać również masę kamienia (ale czy jest aż tak duży?). Biżuterię (zwłaszcza starą) warto przedstawić do ekspertyzy w miejscach, gdzie po dokładnym obejrzeniu i testach, można uzyskać trafne informacje. Są to np. salony jubilerskie, antykwariaty czy renomowane lombardy. Natomiast w naszej firmie można odpłatnie wykonać analizę stopu, z którego jest wykonany pierścionek – metodą fluorescencji rentgenowskiej. W tym celu należałoby przesłać biżuterię po uprzednim skontaktowaniu się z Biurem Obsługo Klienta (t. +48 17-2300-400).
Witam, otrzymałam kolczyki, rzekomo złote. Wybita próba na nich to BN 585. Nie miałabym zastrzeżeń, gdyby nie kiepsko wyglądające zapięcie (jak licho wyglądający pozłacany metal, lekko ostry i nie przyemny) oraz ostre kanty. Z reguły złote wyroby są miękko zakończone, bez ostrych kantów lub linii. To zapięcie wzbudziło u mnie podejrzenie, iż jest to model pozłacany. Nie umiem jednak znaleźć co oznacza sygnatura BN. Waga kolczyków 1,32 g. Będę wdzięczna za wskazówki
Dzień dobry,
Literowe oznaczenia, jak w tym przypadku BN wskazują na znak imienny – niepowtarzalny podpis marki jubilerskiej, producenta lub podmiotu, który wprowadza na rynek biżuterię. Najczęściej inicjały znajdują się dodatkowo w obrębie jakiejś figury geometrycznej. Rejestr imienników prowadzą urzędy probiercze. Jeśli kolczyki były kupione w Polsce, to ten imiennik powinien być zarejestrowany w urzędzie w Warszawie lub Krakowie. Waga kolczyków kwalifikuje je do tego, że powinny być ocechowane (mieć jedną z cech złota – ich grafika dostępna jest w tym artykule) – o ile rzeczywiście są złote lub wszystkie ich części dają łączną masę min. 1 g. Aby przekonać się, czy biżuteria faktycznie jest ze złota 585 (14-karatowego), to warto dać ją do ekspertyzy u złotnika. Takie wyroby trzeba po prostu zobaczyć i wykonać na nich test próby metalu. Można też przesłać kolczyki do nas – wykonamy za opłatą analizę składu stopowego za pomocą spektrometru fluorescencyjnego. W ty celu proszę się kontaktować z Biurem Obsługi Klienta: +48 17-2300-400.
Dzień dobry. Czy samo oznaczenie 14K potwierdza złoto 585? Pytanie dotyczy małych kolczyków o łącznej masie obu kolczyków ~ 1,4g (czyli jeden ~0,7g). Z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, 14 K to 14/24 czystego złota, co odpowiada próbie 585, czyli zawartości złota w stopie 58,5%.
Witam, żona dostała od mojej mamy złoty pierścionek, ma oznaczenie: „K 583” – to możliwe by pochodził z Krakowa lub innego miasta ZSRR?
Dzień dobry, literka K przed próbą jest nadawana przez Urząd Probierczy w Krakowie, nie mniej jednak, dla pewności warto skontaktować się z tym właśnie Urzędem.
Na bransoletce na nogę wyglądającej jak srebrna jest kilka ozdób (serduszka, koniki, kółka z jakimś kamyczkiem). Tylko na dwóch serduszkach jest oznaczenie S925. Czy oznacza to, że tylko te serduszka są srebrne? Czy dotyczy to całej bransoletki?
Witam, jeśli bransoletka ma kilka ozdób, a na dwóch z nich jest nabita próba probiercza, to raczej świadczy to o tym, iż tylko te ozdoby są tej próby.
Zdarza się też, że bransoletka jest zbyt drobna aby nabić na niej próbę, aczkolwiek w takich sytuacjach nabija się ją na końcówce bransoletki lub innej dołączonej blaszce. W tej sytuacji jednak próba nabita na dwóch zawieszkach a nie jednej, dotyczy raczej tych poszczególnych ozdób.
Dzień dobry.
Zauważyłam, że na pierścionku prócz próby 826 znajduje się jeszcze jakiś numer 09. Co to oznacza?
Dzień dobry, 826 może świadczyć o próbie srebra, natomiast oznaczenie 09 najlepiej sprawdzić w Urzędzie Probierczym.
Dzień Dobry.
Na łańcuszku mam wybite piec prób z jednej strony w kwadracie 583 a z drugiej 585 łącznie jest 5 oznaczeń 3x 585 1x 583 nad próba 583 jest literka Z lub 21 w kwadracie oraz na zapięciu
Dlaczego są dwie rożne próby na jednym wyrobie?
Dzień dobry, różne próby na biżuterii mogą świadczyć o tym iż została ona złożona z elementów o różnych próbach, literka Z jest nadawana przez Urząd Probierczy w Częstochowie, więc warto się do niego zgłosić, aby to sprawdzić.
Witam. W internecie są w sprzedaży pierścionki opisywane jako srebrne z próbą 925. W opiniach klienci piszą że srebrny kolor się ściera, Potwierdzają to zdjęciem. Nigdy się nie spotkałam żeby ze srebrnego pierścionka ścierał się kolor srebra. Czy to możliwe? Czy świadczy to może że pierścionek jest tylko posrebrzany ?
Dzień dobry. Srebro nie ściera się, lecz może się utleniać pod wpływem cząsteczek dwutlenku siarki obecnych w zanieczyszczonym powietrzu, a także kosmetyków czy detergentów, pod wypływem których srebro matowieje, traci swój blask, czernieje. Aby odzyskać blask biżuterii, wystarczy wypolerować biżuterię specjalną szmatką do polerowania srebra, lub zastosować jedną z metod opisanych w tym artykule: https://pl.silvexcraft.eu/blog/jak-dbac-o-srebrna-bizuterie. Pozdrawiam.
Dzień dobry mam pytanie mam pierscionek z numerem S925 ale po przypatrzeniu sie lepiej mozna tez powiedziec że ten wybity numer jest taki 5925 , dokladnie chodzi mi o to ze ten pierscionek ciezko mi w jaki sposob doczyscic ,w niektorych miejscach zaczynaja sie przecierac i pojawia sie barwa lekko różowo -brazowego koloru. Proszę napisac mi cos wiecej na zadane pytanie. Życzę miłego dnia. Do usłyszenia
Dzień dobry. S925 oznacza srebro próby 925. Oznaczenie 5925 – w tym przypadku 5 z przodu może oznaczać rozmiar biżuterii. A czym pani czyści pierścionek? Proszę spóbować profesjonalny płyn do czyszczenia srebra. Na przykład taki jak ten: https://pl.silvexcraft.eu/23096-plyn-do-czyszczenia-wyrobow-srebrnychclg-03-078682002971.html. Pozdrawiamy.
Dzień dobry, Jak powinna być oznaczona bransoletka z kamyczkami nawleczonymi na linkę jubilerską (metal w nylonie) ze srebrnym zapięciem? Waga elementów ze srebra poniżej 5g, więc nabijam imiennik. Na metce powinna być informacja o srebrze (próba, ilość gram. A co z tą linką. Jej użycie należy opisać na metce?
Jeśli waga elementów srebrnych nie przekracza 5g, to nie ma potrzeby cechowania biżuterii, wystarczy sam imiennik. Co do pozostałych komponentów – to już kwestia indywidualna. Z perspektywy klienta, zapewne im więcej informacji tym lepiej – lecz kwestie te nie są wymagane prawnie. Pozdrawiamy.
Czy sam napis 585 na bransoletce jest ok czy może to nie być złoto?
Dzień Dobry, znacznik 585 oznacza złoto próby 585, jednak aby mieć pewność czy ktoś nie nabił znacznika na inny metal, warto sprawdzić u jubilera. Pozdrawiamy.
Witam, znalazłam u babci łańcuszek z oznaczeniem CH- 24 k. Co to znaczy?
Dzień dobry 🙂 „24k” oznacza 24 karaty, natomiast „ch” może oznaczać imiennik, kraj pochodzenia: Chiny, lub kraj pochodzenia: Szwajcaria. Pozdrawiamy.
Dzień dobry,mam pytanie,nabyłem używay naszyjnik w kolorze żółtym ,w pudełku Swarovskiego z charakterystycznym wybitym łabędziem i dodatkową zawieszką z łabędziem i trzema kryształkami a ztyłu wybity łabędż i litera C,co ona oznacza i czy łańcuszek jest ze złota?
Dzień dobry. Znaczek z łabędziem to logo marki Swarovski, jeśli literka „C” jest w kółeczku, oznacza „copywright”. Pozdrawiamy.
Bardzo ciekawe informacje.
Na zapięciu łańcuszka w kolorze złotym jest symbol APO.
Czy można go rozszyfrować?
Niestety nie spotkaliśmy się z takim oznaczeniem. Jednakże APO oznacza skrót od Alpha Phi Omega, więc istnieje możliwość, że jest to imiennik. Pozdrawiamy.
Witam. Co może oznaczać próba 5 i chyba 70 ?tak wypite jest na pewnym pierścionku, wyglada jakby byl ze złota.
Witam, 5 może oznaczać rozmiar piercionka, w tym przypadku jego wewnętrzna średnica powinna wynosić około 14mm. 70 – ciężko powiedzieć ale być może jest to jakiś inny znaczek przypominający 70? Pozdrawiam.
Zakupiłam na prezent kolczyki z bursztynem. Dopytywałam o próbę i jakies potwierdzenie, ze kolczyki są srebrne. Pani, która sprzedawała powiedziała, ze jeśli waga nie przekracza 10g to na srebrze nie musi być próby. Ale na metkach tez nie ma żadnej informacji. Dodatkowo w domu obejrzałam kolczyki w innym świetle i wydaje mi się, ze to nie jest srebro. Czy możliwe jest aby nie ma obowiązku umieszczania informacji? Zastanawiam się czy nie powinnam ich zwrócić bo wydaje mi się ze nie są srebrne.
Witam, jeśli tworzysz gotową biżuterię i chcesz ją sprzedawać na terenie Polski, to masz obowiązek zgłosić do urzędowego ocechowania te produkty, w których wszystkie części wyrobu wykonane z metalu szlachetnego ważą łącznie:
5 g lub więcej dla stopów srebra,
1 g lub więcej dla stopów złota i platyny.
Pozdrawiam.
Dzień dobry. Posiadam pierścionek z białego złota. Obok wybitej próby jest również wybity znak korony. Co on oznacza?
Witam,
Niestety ciężko jednoznacznie określić, gdyż korona na biżuterii ma wiele odniesień. Na przykład była stosowana na niemieckich wyrobach, francuskich, a także może być oznaczeniem Urzędu Probierczego w Sheffield (Anglia) używana do 1895r, aczkolwiek znak ten był często podrabiany, więc może to być indywidualna sygnatura również z Anglii lub innego kraju. Pozdrawiam.
Witam,
prawdopododobnie oznaczenie świadczy o tym, że bransoletka została wykonana z 18-karatowego złota próby 750,
pozdrawiam.
Dzień dobry. Na bransoletce widnieje próba s925, czy to srebro?
Witam,
925 nabite na biżuterii oznacza srebro próby 925,
pozdrawiam.
Na broszce mam wybite MK i chyba 98. Co to oznacza?
Witam,
MK prawdopodobnie jest imiennikiem, a 98 to ciężko stwierdzić, gdyż nie istnieje próba metalu o takiej wartości,
pozdrwiam.
Witam,
Czy imiennik na wytworzony wyrób z półproduktów musi zostać naniesiony na produkt w Urzędzie Probierczym czy dopuszczalne jest naniesienie go we własnym zakresie tj u jubilera bądź znakowanie produktu blaszką z imiennikiem, którą posiadają Państwo w swojej ofercie?
Witam, imiennik można nabić samemu lub w innym miejscu, lecz musi on być wcześniej zarejestrowany w Urzędzie Probierczym, pozdrawiam.
Mam pytanie co oznacza jak na kolczyku pisze 18kt
Witam,
oznaczenie może świadczyć iż produkt jest wykonany z 18-karatowego złota,
pozdrawiam.
Dziendobry mam pierścionek wyglada na stary ale jak na srebro za bardzo się swieci ma wybite w rabie G.P a dalej 15s S925
Witam,
GP może oznaczać Gold Plated czyli złocenie, S925 oznacza srebro próby 925.
Pozdrawiam.
Dzień dobry, czy samo 925 na biżuterii (byłoby miejsce na znak imienny producenta, czy cechę urzędu probierczego, ale nie są umieszczone) oznacza, że jest ona srebrna?
Witam, znacznik 925 oznacza, iż biżuteria powinna być wykonana ze srebra próby 925, Jeśli biżuteria nie posiada cechy, prawdodpobnie waga srebra jest poniżej 5g. Pozdrawiam 🙂
Witam, wewnątrz pierścionka wybite jest tylko 18K, ale mam do niego certyfikat wydany prawdopodobnie w języku chińskim z tłumaczeniem na angielski.
Z opisu wynika że jest to białe złoto Pt750%o o wadze 2,4 g. Czy mogę być spokojna, że jest to autentyczny?
Witam,
18K powinno świadczyć że pierścionek jest wykonany z 18-karatowego złota. 18 karatów odpowiada próbie 750. Jednak aby mieć pewność, najlepiej udać się w tym celu do jubilera.
Pozdrawiam.
Dzień dobry posiadam pierścionek z symbolami
DW następnie w kółku 3 dziewczyna odwrócona w lewo i prawdopodobnie w. Co oznaczają te symbole?
Pozdrawiam
Witam,
kobieta w chustce patrząca w lewo to cecha srebra, DW może to być imiennik, np. Daniel Wellington, 3 może oznaczać próbę 3, czyli 830 – oznaczające że stop zawiera 83,0% czystego srebra.
Pozdrawiam.
Kupiłam starą srebrną cukiernicę i mam oznaczenie ARG.1000, takie samo jest na łyżeczkach. Czy to oznacza czyste srebro?
Pozdrawiam
Witam,
czy oznaczenie to ARG.1000 czy Ag 1000 czy Ag 925/1000?
Ag 925/1000 prawdopodobnie oznacza 92,5 % srebra w stopie, z której została wykonana cukiernica. Cukiernica raczej nie jest wykonana z czystego srebra ponieważ byłany za miękka. Jeśli w opisie jest ARG. – to być może oznacza to srebro repusowane, czyli kute na zimno.
Pozdrawiam.
Dzien dobry mam grawer na złotych kolczykach 24k Italy.
Czy są na pewno wykonane ze złota 585?czy mam to jesscze jakoś sprawdzić ? Z góry dziekuje Ania
Witam,
24k to 24-karatowe złoto, czyli oznaczenie najwyższej jakości złota o próbie 999. Aby mieć 100% pewność, najlepiej sprawdzić biżuterię u jubilera.
Pozdrawiam.
Dzień dobry, zakupiłam zlote kolczyki o wadze 1.90 grama próba złota według metki to 585.
Na kolczykach jednak nie ma nic ani próby ani nic innego, czego mogę domagać się od sklepu. Sklep i infolinia twierdzą że mam zareklamować towar to mi wybiją numer,absurd jak dla mnie towar nie jest dla wiarodajny co do jakości skoro nie posiada próby.Czy mogę domagać się zwrotu gotówki gdyż nie chce już zakupu w tym ślepie i firmie czynić
Witam,
bardzo często biżuteria jest tak drobna, że trudne jest lub niemożliwe nabicie na niej próby, i wtedy dodaje się metkę lub certyfikat do biżuterii. Jednak jeśli z jakiegoś powodu istnieje podejrzenie, że produkt jest oszukany, w celu weryfikacji jego jakości najlepiej wybrać się do jubilera.
Pozdrawiam 🙂
Cześć 🙂 Bardzo pomógł mi ten wpis! Chociaż mój jubiler z Warszawy od którego kupuję wyroby, również przy zakupie objaśnia mi parametry i cechy złota, czy srebra. Dlatego nigdy nie kupuję w ciemno! Warto również wiedzieć, jak dbać o swoją biżuterię! Pozdrawiam!
Dzięki bardzo! Jeśli chodzi o poradnik jak dbać o biżuterię, zapraszamy do osobnego artykułu: https://pl.silvexcraft.eu/blog/jak-dbac-o-srebrna-bizuterie
Również pozdrawiamy 🙂
Witam Co oznacza na sztućcach sygnatura 585 w koronie obok jest cyfra 100. Pozdrawiam
Witam,
585 to oznaczenie 14-karatowego złota, także być może sztućce są pokryte są warstwą takiego złota.
Pozdrawiam.
Witam.
Kiedyś rodzina znalazła kielich wysokości 7cm z wyglądu srebrny. Nie ma żadnych oznaczeń oprócz wyrytej z cyfrą 830 oraz .
Co to może oznaczać
Witam,
830 oznacza próbę srebra czyli kielich został wykonany ze stopu w którym 83% stanowi srebro,
pozdrawiam.
Poszukuję możliwości ustalenia cechy imiennej złotnika: M, poniżej kreska, a pod nią W. Czy ktoś pomoże?
Witam,
w takiej sytuacji najlepiej zrobić zdjęcie imiennika i wkleić go w wyszukiwarkę google z opcją wyszukania zdjęć,
pozdrawiam.
Dzień dobry! Otrzymałam pierścionek z symbolem GPL 585. Co to może być? Czy to rzeczywiście złoto?
Witam,
585 to oznaczenie 14-karatowego złota, natomiast GPL może być imiennikiem twórcy,
pozsdrawiam.
Dostałam kolczyki z próbą 532 s czy to są złote kolczyki czy srebrna?
Witam, s – może świadczyć że jest to srebro (od silver) jednak najniższa próba srebra z jakiej zazwyczaj wytwarza biżuterię do 750, a nawet 800, dlatego oznaczenie może być np. imiennikem, warto taki produkt sprawdzić i jubilera. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Czy jedyne oznakowanie na cukiernicy 13( 1 i 3 nabite osobno) świadczy o tym , że nie jest to srebro?
Witam, 1 może świadczyć o pokryciu cukiernicy srebrem, a 3 może oznaczać że cukiernica została pokryta 3 warstwami srebra. Pozdrawiam.
Witam,co oznacza CHAP 24K
Witam, 24K oznacza 24-karatowe złoto, natomiast CHAP – ciężko powiedzieć, może być hiszpańskim oznaczeniem platerowania 24-karatowym złotem. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
mam stary srebrny pierścionek rzekomo z akwamarynem. Kamień jest sporej wielkości. Wewnątrz obrączki wybite jest – 835. Kamień jest obudowany bardzo dekoracyjnie, srebro bogato rzeźbione, liczne wzory z drobniutkich srebrnych kuleczek. Rozumiem jednak, że próba srebra jest niska. Czy rzeczywiście oprawiono by w srebro niskiej próby prawdziwy akwamaryn? I jeszcze jedno pytanie – kiedy stosowano próbę 835?
Dziękuję z góry za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam
Witam, 835 oznacza 83,5% czystego srebra w stopie. Stempel ten jest popularny dla wyróbów pochodzących głównie z takich krajów jak: Niemcy, ale i również Belgia, Austria, Holandia i Portugalia. Pozdrawiam.
Witam. To już moja kolejna próba dodania komentarza. Mam bransoletę próby 750, z żółtego i białego złota ale pod spodem jest jeszcze wygrawerowane 517 VI. Co to oznacza?
Witam, 750 to próba 18-karatowego złota, co do reszty oznaczeń to cieżko stwierdzić, może to być imiennik, data bądź numer seryjny. Pozdrawiam.
Witam w swoich zbiorach znalazłam broszkę która dostałam ok. 21 lat temu. Zakupiona została w Gdańsku motyl z sześcioma bursztynami. Na odwrocie broszki znalazłam sygnaturę 925 K co to oznacza ?
Witam,
925 oznacza, iż broszka została wykonany ze srebra próby 925,
pozdrawiam.
Witam. Czy mogę uzyskać pewną informację? Otóż kupiłam pierścionek, który miał być srebrny. Jednak wybitej próby nie ma. Jest tylko wybite AT. Co to oznacza? Oczywiście na metce jest, że to srebrny pierścionek, waga taka i taka, ale metkę może każdy podrobić, albo dołączyć od innego. Tym bardziej, że kupowałam go na Olx, ale Pani miała go wystawionego też na Vinted. Także pytam jeszcze raz co to znaczy AT?
Witam,
a czy waga pierścionka zgadza się z tą na metce? AT może oznaczać imiennik producenta. Jednak, aby uzyskać 100% pewności, najlepiej sprawdzić wyrób u jubilera.
Pozdrawiam 🙂
Dzień dobry, a co oznacza 585 RG?
Pozdrawiam
Witam,
585 świadczy o tym, iż wyrób został wykonany ze złota próby 585. Czy pierścionek ma odcień różu? Jeśli tak to RG może pochodzić od Rose Gold czyli różowe złoto.
Pozdrawiam.
Fajny poradnik! Ja zakupiłam ekskluzywną biżuterię ślubną próby 585 i muszę powiedzieć, że był to najlepszy wybór. Po czasie wygląda ona tak samo. Minęło już 5 lat, a ja nadal mogę ją założyć na większe imprezy czy spotkania rodzinne. Nie warto oszczędzać na złocie – wyroby biżuteryjne powinny być zawsze dobrej jakości!
Witam, dzięki bardzo za komentarz i pozdrawiam 🙂
Witam, wśród starych rzeczy rodzinnych znalazłem pierścionek z oznaczeniem RJ 8. Ma on kolor złoty
Witam,
Rj może pochodzić od skrótu: Registered Jeweler, może być także imiennikiem twórcy, 8 to prawdopodobnie rozmiar pierścionka,
pozdrawiam 🙂
Kupiłam złota bransoletkę na której widnieje próba 585 oraz cechowanie k53 co to może oznaczać ?
Witam, 585 to próba złota, natomiast k53 może być imiennikiem wykonawcy,
pozdrawiam 🙂
Ktury ze złotników oznacza ceh pa
Witam, nie bardzo rozumiem pytanie, ale biżuterię cechuje Urząd Probierczy,
pozdrawiam.
Dużo przydatnych ciekawostek się dowiedziałam 🙂 Dziękuję! Ja nie mogę żyć bez złota. I ogólnie biżuterii. Ostatnio kupiłam sobie pierścionek złoty z czarną cyrkonią. Jest przepiękny! Uwielbiam kupować świecidełka! Teraz szukam fajnego kompletu na weselę siostry! Łańcuszku i bransoletki, może coś polecisz?
Super! Dzięki za podzielenie się opinią.
W nawiązaniu do łańcuszków to oferujemy złote łańcuszki do naszyjników: https://pl.silvexcraft.eu/2608-bazy-do-naszyjnikow#379
oraz złote łańcuszki do bransoletek: https://pl.silvexcraft.eu/30368-zlota-bransoleta-lancuszkowa–dwuczesciowazloto-au-585a-030-sgbracelet-2-15-cm-61981.html
do których możesz dobrać złote zawieszki: https://pl.silvexcraft.eu/2611-elementy-do-podwieszania#379
kulki: https://pl.silvexcraft.eu/2612-elementy-dekoracyjne#379
krawatki: https://pl.silvexcraft.eu/2622-krawatki#379
kółka montażowe: https://pl.silvexcraft.eu/2614-kolka-montazowe#379
oferujemy także kolczyki: https://pl.silvexcraft.eu/2607-bazy-do-kolczykow#379
oprócz złota próby 585 oferujemy także złoto próby 333: https://pl.silvexcraft.eu/2600-polfabrykaty-jubilerskie#378
Pozdrawiam!
Dzień dobry,
Co oznacza „ G rycerz 3”
Witam,
prawdopodobnie jest to oznaczenie 14-karatowego złota próby 585,
pozdrawiam.
ŁAŃCUSZEK 0,75 PD – RÓŻNE DŁUGOŚCI – co oznacza skrót PD
Witam,
być może jest to pancerka diamentowana,
pozdrawiam 🙂
Dzień dobry. Posiadam broszkę- duże złote serce z kamieniem typu cyrkonia, brylant w ksztalcie łezki, na której nie ma żadnych znaków oprócz wybitej sygnatury PL. Broszka wygląda na pozłacaną, ale tam gdzie kupiłam nie była opisana jako wartościowa i cena była b.niska.Pozdrdrawiam.
Witam,
broszka zawwiera mało oznaczeń dlatego najlepiej udać się do jubilera, aby ocenił jej wartość,
pozdrawiam.
Dzień dobry, złota zawieszka z perłą i chyba cyrkoniami. Wybita próba 585 i nierówno ale mocno wybite 019 . Tylko nie wiem czy to zero czy O czy może D ? Żadnych innych oznaczeń nie ma.
Witam,
ciężko stwierdzić, szczególnie, że opcji jest wiele 🙂 Być może jest to imiennik wykonawcy. Dla pewności warto sprawdzić oznaczenie u jubilera,
pozdrawiam.
Dzień dobry. Kupiłam na Bliskim Wschodzi wyrób z opisem S925 (nie ma innych oznaczeń, żadnych głów kobiety, tylko tyle) – czy jest to srebro (sprzedawca twierdził, że nie…), czy też podróbka?
Pozdrawiam.
Witam,
S925 to oznaczenie srebra próby 925, a czy to oznaczenie prawdziwe czy nie to ciężko stwierdzić, ponieważ taki znak może nabić każdy. Czy dobrze rozumiem, że sprzedawca twierdził, że to nie jest srebro? A co twierdził w takim razie? 🙂
Pozdrawiam.
Dzień dobry, na bransoletce oraz zegarku radzieckiej firmy Zarja znajdują się oznaczenia Au10. Co to oznacza ? Dziękuję za wyjaśnienie i pozdrawiam.
Jarek
Witam, AU10 oznacza 10-karatowe złoto czyli złotoo próbie 417, pozdrawiam.
Witam. Mam pierścionek z oznaczeniem 2P10 oraz gwiazda 585 . Pozdrawiam 🙂
Witam, 585 oznacza złoto próby 585, 2P10 ciężko powiedzieć, być może P odpowiada za promile złota, lub całość jest imienikiem twórcy,
pozdrawiam.
dzień dobry! Co oznacza próba 925 (to już wiem) a z drugiej strony PA lub PR na srebrnym pierścionku z białymi kamykami (cyrkoniami?). Imiennik? Jak sprawdzić czyj?
Witam, pr może oznaczać próbę, jednak może to być również imiennik. Najlepiej sprawdzić u jubilera lub w Urzędzie Probierczym,
pozdrawiam.
Witam, dostałam bransoletkę na której jest wybite ALE co to może oznaczać?
Witam, ALE jest zarejestrowanym znakiem firmowym Pandory, który stanowi inicjały ojca założyciela tej marki – Algota Enevoldsena.
Pozdrawiam.
Dzień dobry.
Na starej bransoletce ze srebra jest wybita próba 925 kanciastymi cyframi a obok jest jeszcze chyba jakiś ,,obrazek” w prostokątnym polu. Robiłam zdjęcie telefonem, nie mogę dokładnie wyostrzyć obrazu. I jest jeszcze jeden osobny jakiś znak, którego też nie mogę rozpoznać, ale jest to najbardziej podobne do popiersia kobiety lub może duże, fantazyjne R albo K z małym kółeczkiem obok, na dole (Ro lub Ko)na owalnym tle. Niestety, nie posiadam sprzętu, który mógłby wyostrzyć te oznaczenia. Oznaczenia znajdują się na kółeczku służącym do zapięcia bransoletki. Czy to może być jakiś zabytek? Lub może z innego kraju pochodzi?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam
Witam, 925 oznacza, że produkt został wykonany ze srebra próby 925, prostokąt może świadczyć iż jest to cecha, i w tym przypadku prawdopodobnie jest głowa kobiety w środku, co oznacza że wyrób jest srebrny, literka K może świadczyć, że cecha była nabijana w Urzędzie Probierczym w Krakowie. Jednak wiele tutaj niejasności, także polecam wybrać się do jubilera, bądź kontakt z Urzędem Probierczym. Pozdrawiam.
Dzień dobry, mam stary prrzedwojenny srebrny pierścionek oznaczony tylko i wyłącznie znzkiem twórcy ms w obwódce, czy da sie ustalić twórcę , oraz czas wykonania p[ierścionka?
Witam serdecznie,
w takim przypadku warto skontaktować się z Urzędem Probierczym,
pozdrawiam 🙂
Witam. Dziekuje za wszystkie artykuły w których podajecie państwo wiele cennych informacji. Mam prośbę o wyjasninie symbolu 1/20 na wyrobach jubilerskich z początku 20 wieku. Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdraiam Kasia
Witamy, a czy jest coś więcej oprócz 1/20, przykładowo oznaczenie złota lub srebra? Prawdopodobnie 1/20 oznacza, że produkt został wykonany w co najmniej 1/20 części ze z metalu (tutaj powinno być oznaczenie jaki to metal), pozdrawiamy!
Witam. Czy samo wybicie nr proby np. 585 na lancuszku , bransolecie , kolczykach jest wlasciwe ?. Bez znaku cechu ?. Samo wybite cyframi 585 powyzej 1grama produktu ?. Czy to dopuszczalne ?
Witamy, produkty złote o wadze powyżej 1 grama powinny posiadać cechę, pozdrawiamy.