Polski producent i hurtownia półfabrykatów srebrnych 925CRAFT
16 marca, 2020Najmodniejsze sploty łańcuszków – cz. 1
22 lipca, 2020Znaczenie biżuterii to, oprócz funkcji dekoracyjnej, również głęboko zakorzeniona symbolika, często sięgająca nawet czasów starożytnych. W dzisiejszych czasach, coraz więcej kobiet przy wyborze biżuterii, kieruje się nie tylko jej pięknem i materiałem, z jakiego została wykonana, ale szuka okazów niosących za sobą pewne przesłanie, za pomocą którego mogą wyrażać swoje wartości i przekonania. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na biżuterię z przesłaniem, jubilerzy coraz częściej nawiązują do symboli w swoich kolekcjach. Jeśli tworzysz biżuterię, niezależnie od tego, czy celowo stosujesz symbole, czy nieświadomie, czy też celowo ich unikasz, warto poznać ich znaczenie, a przynajmniej tych najbardziej popularnych. Symbole w biżuterii najczęściej stosowane są w formie zawieszek, które montujemy na łańcuszkach, chokerach lub kolczykach biglach, a także w postaci łączników do bransoletek sznurkowych lub charmsów do bransoletek z perłami. Poznaj najpopularniejsze symbole w biżuterii nawiązujące do wiosny i odkryj przesłanie, jakie z nich płynie.
Pszczoły już od czasów antycznych miały ogromny wpływ na życie człowieka, ponieważ od zawsze pełniły kluczową funkcję w utrzymaniu zrównoważonego ekosystemu i prawidłowym rozwoju plonów poprzez zapylanie roślin. Już Albert Einstein twierdził, że „Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia”. Oprócz ciężkiej pracy, jaką jest zapylanie kwiatów, pszczoły wytwarzają miód, który osładza nasze życie oraz wosk, który jest powszechnie stosowany między innymi do wyrobu świec.
Kolejną mocną stroną pszczół jest lojalność wobec swojej rodziny, na którą składa się królowa i pozostałe pszczoły zamieszkujące ul. Pszczoły za wszelką cenę będą chronić swojej wspólnoty, często nawet poświęcając własne życie, dlatego są nadzwyczajnym symbolem ofiary i ochrony rodziny. Już w epoce oświecenia wybitni myśliciele przedstawiali pszczelą społeczność jako wzór, do którego powinni dążyć ludzie. Rytm życia rodzin pszczelich koordynowany jest za pośrednictwem feromonów wysyłanych przez królową oraz nadzwyczajnemu systemowi przesyłania wiadomości za pomocą różnych bzyczących tonów, zapachów oraz tańca. Pszczoły mają również wspaniale rozwinięty zmysł orientacji, potrafią pokonywać duże odległości i zawsze znajdą drogę powrotną. Pomaga im w tym kąt padania promieni słonecznych oraz polaryzacja światła.
Czterolistna koniczynka to jeden z najpopularniejszych motywów zdobniczych w jubilerstwie, symbolizujący szczęście, pomyślność oraz sukces. Prawdopodobnie, symbol ten wywodzi się z celtyckich wierzeń, ponieważ druidzi wierzyli, że czterolistna koniczyna uchroni ich przed złem. Według tradycji każdy listek koniczyny ma swoją symbolikę: pierwszy to nadzieja, drugi wiara, trzeci miłość i czwarty szczęście. Ciekawostką jest, że według statystyk, szansa na znalezienie czterolistnej koniczyny wynosi 1:10 000.
Liść koniczyny znajduje zastosowanie w biżuterii jako celebrytki w postaci delikatnych kolczyków, naszyjników i bransoletek. Panuje przekonanie, że biżuteria koniczynka zapewni dobrobyt i wzmocni siłę życiową swojego właściciela.
Motyle to stworzenia piękne, subtelne i delikatne, a zarazem zdumiewająco mocne. Hipnotyzują nas, unosząc się zjawiskowo w powietrzu i rozsiewając magię kolorów i zapowiedzi zmian. Ciekawostką jest, że motyle muszą gromadzić energię podczas wygrzewania się w miejscach słonecznych, rozkładając przy tym swe skrzydełka, a najszybszy motyl potrafi lecieć z prędkością nawet 48 kilometrów na godzinę.
Motyl w biżuterii jest symbolem szczęścia, piękna, lekkości, a także nowego początku, przemiany wewnętrznej oraz poczucia wolności. Sprawia, że czujemy się szczęśliwsi, niezależni i łatwiej podejmujemy się zmian życiowych i zawodowych.
Motylek biżuteria najczęściej występuje w formie zawieszki na przykład ażurowej, blaszki ciętej laserowo, zawieszki 3D, bazy dedykowanej do kryształów, ale i również w formie bigli angielskich, kolczyków przewlekanych, sztyftów czy pierścionków.
Większość osób kojarzy jaskółkę przede wszystkim z nadejściem wiosny, lecz ptak ten ma w kulturze znacznie szersze znaczenie. Jaskółka symbolizuje pomyślne zmiany życiowe, jest wysłanniczką dobrych nowin, a także zwiastunem nowej miłości. Ponieważ znana jest z życia w związku monogamicznym oraz przywiązania do jednego miejsca — symbolizuje wierność, lojalność i trwałość w miłości. Biżuterię z jaskółką często wręczano żeglarzom. Gdy jaskółka siadała na dziobie łodzi, zwiastowała bliskie pojawienie się lądu oraz wróżbę pomyślnego powrotu żeglarza do domu.
Biżuteria jaskółka sprawdza się idealnie w postaci zawieszki blaszki ciętej laserowo, zawieszonej na subtelnym łańcuszku. Aby dodać jej jeszcze więcej wdzięku, warto zdecydować się na pokrycie 24-karatowym żółtym złotem lub 18-karatowym różowym złotem.
Drzewa od zawsze dostarczały pożywienia, schronienia, ciepła, a także stanowiły dom dla wielu zwierząt i owadów. Drzewo zapuszcza swoje korzenie w głąb ziemi, czerpiąc z niej pożywienie, a jego gałęzie pną się w stronę nieba, przyjmując energię od Słońca, dzięki czemu tworzą nieskończony krąg więzi, symbolizujący wzajemne połączenie nieba z ziemią i wszystkimi żyjącymi stworzeniami. Dzięki temu drzewo utożsamiane jest z jednością, harmonią i rozwojem. Drzewo symbolizuje również rodzinę i płodność, ponieważ wyrasta z kiełkującego nasiona, rośnie, tworząc rozgałęzioną sieć gałęzi po to, by tworzyć nowe owoce dające życie kolejnemu pokoleniu i stając się nieśmiertelnym. Drzewa uważane są za nieśmiertelne, ponieważ starzeją się przez setki lat, lecz nigdy nie umierają ze starości, zazwyczaj giną z powodu choroby, owadów lub winy człowieka. Z tego względu stały się symbolem siły, potęgi, piękna, bogactwa, mądrości i długowieczności, ponieważ przez wiele lat zbierają doświadczenia i stawiają czoło różnym przeciwnościom losu, walczą z silnym wiatrem, ostrym słońcem, siarczystym mrozem, suszami oraz powodziami. Są również symbolem odrodzenia, gdyż jesienią tracą liście i wchodzą w stan hibernacji po to, by na wiosnę obrodzić się w pąki i dać życie nowym liściom. Dzięki temu drzewo jest symbolem nowego startu w życiu, pozytywnej energii, witalności, zdrowia i świetlanej przyszłości. W związku z bardzo bogatą symboliką, drzewo od zawsze było jednym z najbardziej powszechnych motywów stosowanych w jubilerstwie. Dziś półfabrykaty z tym motywem występują w postaci zawieszek, charmsów, kolczyków w postaci sztyftów, a także łączników do naszyjników i bransoletek. Biżuteria drzewko szczęścia jest idealnym uhonorowaniem czyjejś wiedzy i mądrości życiowej, a także przypomnieniem o drzemiącej wewnątrz sile i motywacji do ciągłego poszerzania horyzontów.
Kwiat lotosu jest rodzajem lilii wodnej, która wyrasta z błota rzek, jezior i stawów, jednak nigdy nie ulega zabrudzeniu. Jego symbolika sięga tysiące lat wstecz, kiedy to Budda siedział na kwiecie lotosu w tak zwanej pozycji lotosu — symbolu boskiego piękna, czystości i doskonałości. Kwiat lotosu uwodzi nas również swym pięknem wizualnym, oprócz wielu drobnych pręcików wyrastających z wnętrza oraz czystej bieli delikatnie przechodzącej w róż, składa się z ośmiu płatków, które reprezentują Ośmioraką Ścieżkę postępowania: słuszny pogląd, słuszne myślenie, słuszne słowo, słuszny czyn, słuszne zarobkowanie, słuszne dążenie, słuszne skupienie i słuszną medytację. Pomimo iż symbolika kwiatu lotosu wywodzi się z kultury wschodniej, obecnie jego znaczenie straciło na wartości wyłącznie religijnej, a zyskało wartość metaforyczną i jest utożsamiane z pięknem, szczęściem, czystością i harmonią duchową. Ten kwiat stał się bardzo powszechny na całym świecie i często jest wykorzystywany jako motyw w biżuterii symbolizujący również odrodzenie, wieczne życie, kobiecą seksualność, fortunę i dobrobyt. Kwiat lotosu znalazł również zastosowanie w psychologii, gdzie stał się symbolem dla ludzi, którzy potrafią pogodzić się ze swoim bólem, a następnie przekształcić go w pogodę ducha, zdolność do samokontroli oraz dążenia do nowo postawionego celu, a ich motto brzmi: „Bądź jak Kwiat Lotosu: Odradzaj się każdego dnia”.
Ważki, dawniej nazywane smokami, należą do najstarszych współcześnie występujących owadów. Zachwycają subtelnością ruchu i pięknem barw, magicznie mieniących się w słońcu. Ich cykl życia, w dość krótkim czasie ulega dynamicznym zmianom, zaczyna się w wodzie, rozwija w powietrzu, a kończy w ziemi, dlatego stały się one symbolem przemiany, transformacji i połączenia z naturą. Przesłanie płynące z ich zachowania nakłania nas do unikania stagnacji, do bycia aktywnym, dbania o nasze zdrowie psychicznie i fizyczne, pokonywania problemów i przeszkód, jakie stają na naszej drodze i przeżywania każdego dnia, każdej chwili jak najpełniej, całym sobą.
Ważki są motywem często stosowanym w biżuterii. Występuje w postaci łączników zawieszanych na łańcuszkach, które sugerują linię ich lotu, bądź zawieszki montowane w postaci wisiorka na naszyjniku, kolczykach lub charmsa na bransoletkę. Zainspiruj się zestawem biżuterii ważka, na który składają się kolczyki kółka oraz naszyjnik ze srebrnymi ważkami, oraz miseczkami zalanymi żywicą epoksydową. Wszystkie elementy zostały zmontowane za pomocą srebrnych kółek montażowych i szczypców jubilerskich. Ważka w postaci srebrnej zawieszki łącznika idealnie współgra z żywicą epoksydową zabarwioną na zielono.
Kwiatowy savoir-vivre
Kwiaty — co symbolizują
Kwiaty — symbolika kolorów
Symbolika kwiatów jest bardzo bogata, dlatego jest tak często wykorzystywana w biżuterii, praktycznie w każdej postaci, od kolczyków, zawieszek, pierścionków po naszyjniki, bransoletki, charmsy czy spinki mankietowe. Dzięki temu, iż biżuteria z kwiatami od zawsze podkreślała piękno kobiety oraz okazywanie uczuć, stała się popularnym prezentem na takie okazje jak: Dzień Kobiet, Dzień Matki, Walentynki, urodziny, imieniny, rocznice, a także gratulacje czy przeprosiny. Jednak biorąc pod uwagę szeroki wybór dodatków z motywami kwiatów, warto zastanowić się, jaka będzie idealna na daną okazję. Na Dzień Matki warto wybrać kolczyki bigle kwiatki niezapominajka i zawiesić na nich blaszki w kształcie koła lub serduszka z wygrawerowaną datą lub imieniem dzieci. Na Dzień Kobiet można zdecydować się na zawieszkę w formie bukietu kwiatów, którą zawiesisz na srebrnym lub złotym łańcuszku. Na Walentynki świetnie się sprawdzi srebrna zawieszka łącznik w kształcie znaku nieskończoności wykończonego kwiatami, dzięki któremu stworzysz piękny naszyjnik. Na urodziny bądź imieniny warto wybrać bigle lub krawat dedykowany pod kryształy oraz kamienie półszlachetne GAVBARI RIVOLI i stworzyć pięknie połyskujące dodatki. Na wiosnę szczyt swojej popularności osiągają bransoletki sznurkowe z zawieszkami, a także bransoletki z perłami, z kamieniami szlachetnymi, srebrnymi przekładkami oraz charmsami. W zależności od okazji istnieje możliwość dobierania zawieszek w bardziej codziennym lub eleganckim stylu.
Subtelna biżuteria z kwiatami jest też idealnym pomysłem na prezent dla dzieci. W tym przypadku jednak motywy przyjmują prostszą i łagodniejszą formę, przypominają rysunki dziecięce, bądź kształty z bajek lub filmów animowanych. Drobne wisiorki, zawieszki, kolczyki, bransoletki bądź pierścionki sprawdzą się idealnie jako elementy ozdobne, a także z pewnością uszczęśliwią niejedną dziewczynkę. Natomiast jako przykład biżuterii dziecięcej dla chłopców proponujemy sznurkową bransoletkę lub naszyjnik z zawieszką blaszką z grawerem.
Rozeta jest motywem od dawna wykorzystywanym w sztuce ludowej, odnoszącej się do kultu słońca oraz ochrony przed złymi mocami. Dawniej często dekorowano nią nadproża, sosrębie, drzwi, ogrodzenia, meble, herby, przedmioty domowego użytku oraz garderobę. Dziś rozeta przyjmuje wiele różnych form i wzorów, jednak najprawdopodobniej jest ona jednym z najstarszych symboli znanych człowiekowi i stanowi część większej struktury geometrycznej zwanej „Kwiatem Życia”, który można odnaleźć w starych rękopisach, świątyniach i wielu innych budowlach, rozproszonych po całym świecie. W Polsce Kwiat Życia nazywano również Gwiazdą Hekspetalną, Rozetą Karpacką, Rozetą Podhalańską, Rozetą Tatrzańską lub Rozetą Słowiańską. Jego idealny kształt stanowił zagadkę dla wielu myślicieli, między innymi Leonardo Da Vinci, który stosował ten motyw w swoich pracach. Symbol ten stał się częścią świętej geometrii, która w starożytności powiązana była ze zrozumieniem budowy wszechświata, sensu życia na ziemi oraz znalezienia połączenia między tym, co widzialne i niewidzialne. Kwiat Życia powstał w wyniku nałożenia na siebie kilku okręgów, dzięki czemu swoją formą przypomina kwiat umieszczony w okręgu, składający się z sześciu symetrycznie rozmieszczonych płatków. Uważano, że powtarzające się wzory geometryczne wyjaśniają wszystkie składowe tego świata, ciągnące się od człowieka po każdy element natury nieożywionej. Oprócz Kwiatu Życia do świętej geometrii należą: Piramidy Egipskie, Kalendarz Azteków, mozaiki Środkowego Wschodu oraz Medycyna Wschodu.
Kwiat Życia to symbol początku wszystkiego, idealnego porządku i harmonii wszechświata i ciągłej cykliczności. Dodatkowo uważa się, że symbol ten posiada właściwości energetyzowania i poprawiania struktury wody, łagodzenia bólów głowy oraz niwelowania szkodliwego promieniowania. Dziś rozeta stała się popularnym talizmanem w biżuterii, którego rolą jest przywołanie równowagi oraz zadbanie o harmonijny przepływ energii.
Dzięki półfabrykatom z rozetą można stworzyć bardzo efektowną biżuterię, zawieszając ją na biglu za pomocą kółka montażowego, na łańcuszku tworząc naszyjnik lub bransoletkę z ażurowym łącznikiem. Ciekawym dopełnieniem będą delikatne kolczyki sztyfty w kształcie rozety.
Co jeszcze kojarzy nam się z wiosną? Słonecznik? Wiewiórka? Maki? A może dmuchawce, które są symbolem wolności, nieograniczonych możliwości, siły przetrwania oraz nowego początku? A symbolika ta wynika z faktu, iż mlecz zmienia swe oblicze, przeobrażając się w przejrzystego i ulotnego dmuchawca podatnego nawet na najdelikatniejszy podmuch wiatru, który opadając na ziemię, daje początek nowemu życiu. Jest również aluzją do rozpadania się w sobie na malutkie kawałeczki, po to, by później narodzić się jeszcze silniejszym. Dmuchawce idealnie sprawdzą się w formie blaszki, którą można zawiesić na delikatnym łańcuszku, biglach kolczykowych, bądź jako srebrny charms do bransoletki.
Symbole w biżuterii stosowane są w różnej w postaci. Zdobi się nimi bigle i sztyfty do kolczyków, pierścionki oraz przekładki do bransoletek, jednak najpopularniejsze w biżuterii stały się symbole w formie zawieszek i charmsów jako blaszki cięte laserowo bądź odlewy w formie 3D. Tworzenie biżuterii z wykorzystaniem zawieszek jest bardzo proste, jednak na początku należy odpowiedzieć sobie na 5 pytań:
Wszystkie zawieszki oraz pozostałe półfabrykaty do biżuterii wykonane są w całości z najwyższej jakości srebra 925 wolnego od uczulającego niklu. W każdym przypadku istnieje możliwość pokrycia galwanicznego 24-karatowym żółtym złotem lub 18-karatowym różowym złotem, a także jasnym rodem. Wielkim atutem biżuterii z zawieszkami jest fakt, iż wybrane symbole można łączyć ze sobą dowolnie, na wiele sposobów. W zależności od potrzeby można skomponować biżuterię z jedną zawieszką, a z czasem wymienić ją na inną, bądź dodawać kolejne, aby wzmocnić ich wzajemny przekaz. Dzięki tej możliwości jesteśmy w stanie dopasowywać biżuterię do większości stylizacji.
Masz jakieś pytania? Zadaj je w komentarzu pod artykułem, a chętnie pomożemy!
Chcesz wiedzieć więcej?
Dowiedz się więcej o komponentach do biżuterii: Hurtownia biżuterii srebrnej — 925CRAFT.
Poznaj trendy w biżuterii na sezon wiosna 2020: Biżuteria wiosna 2020 – 10 największych trendów.
Odkryj czar bransoletek z charmsami: Czar bransoletki z koralików i urok bransoletki z charmsami.
Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, będziemy wdzięczni za polubienie, podzielenie się z innymi bądź skomentowanie, co będzie dla nas zastrzykiem energii do napisania kolejnych artykułów. Miłego dnia!
Zapraszamy również:
Instagram: @jewelry.findings
Facebook: 925CRAFT Polska
Centrum Szkoleń Jubilerskich 925CRAFT
Youtube: DIY WITH 925CRAFT
Pinterest: 925CRAFT
Tik Tok: 925CRAFT (@925craft)
Dołącz do naszej grupy zrzeszającej twórców biżuterii: Making jewellery with 925CRAFT
Powiązane
Trendy jubilerskie na jesień 2024
Najmodniejsze kolczyki koła – odkryj idealne półfabrykaty do tworzenia kolczyków
Jak zrobić biżuterię na komunię
Wiosna 2024 – modna biżuteria w fantazyjnych kształtach
Najmodniejsza biżuteria zimowa w sezonie jesień zima 2023-2024
Trendy jubilerskie – biżuteria jesień 2023.
Wire wrapping – jak powstaje srebrna biżuteria z drutu
Modna biżuteria na zimę 2022/2023. Tworzenie biżuterii na zimę, święta i Sylwestra!
Najnowsze trendy w biżuterii – Jesień 2022