Czar złotej biżuterii
17 maja, 2023Jak tworzyć biżuterię srebrną i założyć markę jubilerską – poradnik
26 czerwca, 2023Wire wrapping, inaczej owijanie drutem, jest jedną z najstarszych metod tworzenia ręcznie robionych ozdób ciała. Przykłady biżuterii z drutu pochodzą sprzed tysięcy lat przed naszą erą. Jak pokazuje historia, taka jej forma przetrwała, ponieważ jest to jedyna znana metalowa biżuteria, którą można wykonać ręcznie, bez potrzeby lutowania lub odlewania. Z tego powodu technika wire wrapping była sztuką, którą starożytne cywilizacje mogły produkować, ponieważ nie potrzebowały ognia, elektryczności, ani innych nowoczesnych technologii.
Co więcej, technika ta przetrwała i do dziś nie znalazła zastosowania w masowej produkcji biżuterii, ponieważ maszyny nie są w stanie szybciej, taniej i precyzyjniej formować elementów z drutów. Ręcznie robiona biżuteria wire wrapping polega na owijaniu grubszych drucików cieńszymi oraz łączeniu ich z innymi elementami, kamieniami, perłami, bądź innymi ozdobami, w celu tworzenia niepowtarzalnych okazów. Dzięki precyzji i dużej wyobraźni przestrzennej można uzyskać misterne sploty i oryginalne formy, niemożliwe do uzyskania w produkcji maszynowej. Dodatkowo ozdoby wire wrapping są wykonywane przy użyciu mechanicznych połączeń między elementami, dzięki czemu wyklucza to potrzebę lutowania lub innych zabiegów cieplnych. Oplatanie jednego drutu drugim sprawia, że biżuteria srebrna nabiera charakteru, staje się trwalsza i bardziej szlachetna. Dzięki technice wire wrapping można wykreować praktycznie każdy kształt dodatku, jaki sobie wymarzymy, od delikatnych misternych plecionek po ciężkie i masywne kompozycje. Głównym materiałem w tej technice jest drut srebrny.
Szpilki z pętelką możemy wykorzystać również jako element łączący do bransoletek, na który nawleczemy koraliki marki GAVBARI: z kamieni naturalnych lub kryształów bądź marki Swarovski: typu bicone, skarabeusz, lub inne kryształy, a także perły hodowane GAVBARI, Swarovski bądź inne ozdoby.
Kolejnym elementem, jaki możemy stworzyć za pomocą drutów są bazy do kolczyków. Poniżej przedstawiamy kilka przykładów dla początkujących, bez potrzeby lutowania. Do tego typu elementów najlepiej sprawdzą się druty próby 925 o średnicy około 1 mm. Aby wykonać niektóre kształty, oprócz szczypców płaskich i okrągłych, warto zaopatrzyć się w narzędzia, które pomogą wam uformować łuki czy koła. W tym przypadku mogą przydać się wyżej wspomniane trzpienie o różnej wielkości i młotek, oczywiście nie stalowy, tylko zakończony skórą, teflonem, gumą lub akrylem.
Innym przykładem są bigle do kolczyków. Polecamy zacząć od najprostszych, czyli z samym haczykiem, a jak już dojdziecie do wprawy, to można je ozdabiać sprężynką, kuleczką, a także pokusić się o zapięcie.
Dla zwolenników lutowania polecamy tworzenie kolczyków w postaci sztyftów. Sztyfty możecie stworzyć sami za pomocą drutów bądź kupić gotowe pręciki i połączyć je z innymi elementami w procesie lutowania.
Oprócz baz do kolczyków i szpilek, za pomocą drutów możemy też w prosty sposób tworzyć kółeczka do biżuterii. Druty dobieramy w zależności od tego, jakiej grubości ogniwko potrzebujemy. Najcieńsze ogniwka zazwyczaj mają 0,4 mm grubości, cieńsze są bardzo miękkie i plastyczne, przez co jest zbyt duże ryzyko ich otworzenia oraz zniekształcenia, najgrubsze natomiast mają około 2 mm. Najpopularniejsze kółka służące do łączenia elementów typu charmsy, zawieszki, łańcuszki i bransoletki, tworzone są z drutu o średnicy 0,8 mm, a średnica ogniwka wynosi od 2-3 mm. Do tworzenia kółeczek również przydadzą się narzędzia typu trzpień, na który owijamy drut do wire wrapping, który następnie przecinamy szczypcami tnącymi, tworząc gotowe ogniwka do biżuterii. Dla ułatwienia, na rynku znajdziecie również narzędzia przeznaczone do tworzenia kółeczek. Poniżej przedstawiamy ogniwka o różnej wielkości, grubości drutów, kształcie, pojedyncze, podwójne, a także jak niemal wszystkie nasze półfabrykaty jubilerskie w opcji złocenia na żółto w dwóch odcieniach, różowo, platynowania oraz rodowania.
Srebrne szpilki oraz ogniwka można również wykorzystać do tworzenia naszyjników.
Srebrny drut do wyrobu biżuterii można również oplatać wokół kamieni, tworząc plecionki zakończone oczkiem — pełniące rolę krawatki oraz zawieszki do naszyjników lub kolczyków. Podczas oplatania drutem, warto zadbać o dokładne schowanie i dociśnięcie końcówek drucika, aby uniknąć zranienia, bądź zahaczania o tkaniny.
Dla bardziej wnikliwych, drut jubilerski może być również wykorzystany podczas tworzenia biżuterii z żywicy epoksydowej oraz masy ceralun. Na przykład po zalaniu formy silikonowej żywicą, umieszczamy w niej druciki, które po zastygnięciu żywicy pełnią funkcję sztyftów do kolczyków, bądź haczyka do wisiorka. Dowiedz się więcej „Jak stworzyć unikalną biżuterię”.
Zapraszamy również:
Instagram: @jewelry.findings
Facebook: 925CRAFT Polska półfabrykaty jubilerskie
Centrum Szkoleń jubilerskich 925CRAFT
YouTube: DIY WITH 925CRAFT
LinkedIn: 925CRAFT
TikTok: 925CRAFT (@925CRAFT)
Pinterest: 925CRAFT
Dołącz do naszej grupy zrzeszającej twórców biżuterii: Making jewellery with 925CRAFT
Powiązane
Trendy jubilerskie na jesień 2024
Najmodniejsze kolczyki koła – odkryj idealne półfabrykaty do tworzenia kolczyków
Jak zrobić biżuterię na komunię
Wiosna 2024 – modna biżuteria w fantazyjnych kształtach
Najmodniejsza biżuteria zimowa w sezonie jesień zima 2023-2024
Trendy jubilerskie – biżuteria jesień 2023.
Hurtownia kamieni naturalnych do wyrobu biżuterii 925CRAFT
Pakowanie biżuterii metodą skin pack
Modna biżuteria na zimę 2022/2023. Tworzenie biżuterii na zimę, święta i Sylwestra!
Najnowsze trendy w biżuterii – Jesień 2022