Łańcuszek do biżuterii – ponadczasowy nośnik
25 marca, 2019Czym są krawatki?
21 maja, 2019Zarówno w kwestii ubioru, tak i jego dodatków nie musimy być skazani na monotonię i powtarzalność. Decydując się na elementy urozmaicające naszą garderobę, nie musimy też kierować się wyłącznie utartymi już szlakami jubilerskimi. Biżuteria, oprócz tej tradycyjnej ze srebra próby 925 czy ze złota 585, może być wykonana z wielu różnych materiałów. Ostatnio w branży jubilerskiej znalazła więc zastosowanie żywica epoksydowa, która idealnie sprawdza się jako żywica do biżuterii. Jest to materiał, który dzięki swoim właściwościom i niezwykłym walorom wizualnym wkradł się w łaski najbardziej wymagających gustów.
Żywica epoksydowa jest syntetycznym materiałem dwuskładnikowym. Jest to tworzywo, które powstaje z krystalicznie bezbarwnej żywicy oraz utwardzacza, gdy substancje te wchodzą ze sobą w reakcję chemiczną i w rezultacie twardnieją. Należy jednak pamiętać o zastosowaniu odpowiednich proporcji. Powstała w ten sposób masa zastyga i już wtedy nadaje się do użytku lub dalszej obróbki. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, świetnie sprawdza się więc w branży jubilerskiej. Największym atutem żywicy epoksydowej jest swoboda w formowaniu jej kształtu oraz łatwość łączenia jej z innymi elementami. Dostosowanie jej do przygotowanego przez nas wcześniej kształtu jest bardzo proste – wystarczy dobrać odpowiednią formę odlewniczą. Aby uzyskać upragniony przez nas kształt, należy jednak pamiętać, by ostrożnie i powoli nanosić żywicę na dany materiał. Zalecamy kierować się wskazaniami producenta, które zapewnią uzyskanie najlepszego efektu. Dodatkowo, odlewy z żywicy możemy poddawać obróbce mechanicznej. Szlifowanie, wiercenie czy polerowanie nada naszej biżuterii ostateczną postać. Żywica jubilerska uzyskuje całkowitą twardość dopiero po 7 dniach, dlatego wszelkie obróbki mechaniczne powinny być wykonywane dopiero po upływie tego czasu. Gdy masa zalana w formie zastygnie, przykładowo w bazie zawieszki, lub innej bazie do żywic i mas plastycznych możemy dołączyć do niej kolejne komponenty, tj: krawatki, łańcuszki czy bigle do kolczyków.
Zastosowanie wyłącznie krystalicznie bezbarwnej żywicy nie spowoduje, że nasza biżuteria nabierze blasku. Uzyskana przez nas masa jest bowiem materiałem bezbarwnym. Jeśli chcemy podkreślić kolorem jej walory estetyczne, warto zastanowić się nad dodaniem do niej specjalnie przeznaczonych do tego celu barwników do żywicy epoksydowej. Dopiero w połączeniu z nimi uzyskamy efekt kolorowego szkła imitującego kryształ. Do nadawania żywicy koloru wykorzystywany jest również pigment perłowy do żywicy. Wówczas zabarwienie może się odbyć poprzez naniesienie pigmentu na jej powierzchnię lub dodanie go do masy epoksydowej. Uzyskamy w ten sposób efekt perłowego, metalicznego połysku. W naszej ofercie dostępne są pigmenty do żywicy o różnorodnej gamie kolorystycznej.
Przystępując do przygotowywania naszego produktu, należy przede wszystkim pamiętać o formie odlewniczej, ponieważ to właśnie ona będzie mieć kluczowe znaczenie w całym procesie. To jak będzie wyglądać, wpłynie bezpośrednio na kształt naszej przyszłej biżuterii. Upragniony przez nas kształt szkła jubilerskiego zależy od naszej kreatywności. Możemy więc pozwolić sobie na puszczenie wodzy fantazji, co wpłynie na stworzenie jeszcze bardziej unikalnej biżuterii.
Następnym krokiem, jaki podejmiemy, jest przygotowanie samej masy epoksydowej. Proporcje jakie powinnyśmy zachować to żywica i utwardzacz w stosunku 2:1. W trakcie mieszania zaleca się również wietrzenie pomieszczenia i zachowanie ostrożności. Jeśli chcemy odpowietrzyć naszą masę jubilerską, możemy ją podgrzać. Należy pamiętać, aby nie podgrzewać utwardzacza. Umieszczamy buteleczkę krystalicznie bezbarwnej żywicy w wodzie o temperaturze około 35-40°C na około 10-15 minut. Następnie mieszamy z utwardzaczem i odstawiamy masę na bok na kolejne 15 minut. Po upływie kwadransa możemy przystąpić do procesu twórczego.
Kolor barwnika i forma odlewnicza nie mają jedynego wpływu na unikalność naszej biżuterii. Kolejnym atutem żywicy epoksydowej jest możliwość eksperymentowania z tym, co znajdzie się w jej wnętrzu. Aby stworzyć naprawdę oryginalny i niepowtarzalny wygląd, możemy umieszczać w niej inne elementy – zatopić pąki kwiatów, nasiona, kryształki GAVBARI lub Swarovski bądź gotowe komponenty w postaci serduszka lub innego upragnionego kształtu.
Ostateczna forma biżuterii z żywicy epoksydowej zawsze jest unikalna i gwarantuje niezwykły wygląd. Wszystkich zwolenników biżuterii o niespotykanej formie i niepowtarzalnym wyglądzie zachęcamy do sprawdzenia walorów żywicy epoksydowej. Możecie skorzystać z gotowych wyrobów lub spróbować własnych sił i stworzyć coś osobliwego i zaskakującego. Ręcznie robiona biżuteria to również świetny pomysł na prezent dla najbliższych.
Powiązane
Trendy jubilerskie na jesień 2024
Najmodniejsze kolczyki koła – odkryj idealne półfabrykaty do tworzenia kolczyków
Jak zrobić biżuterię na komunię
Wiosna 2024 – modna biżuteria w fantazyjnych kształtach
Najmodniejsza biżuteria zimowa w sezonie jesień zima 2023-2024
Trendy jubilerskie – biżuteria jesień 2023.
Hurtownia kamieni naturalnych do wyrobu biżuterii 925CRAFT
Wire wrapping – jak powstaje srebrna biżuteria z drutu
Pakowanie biżuterii metodą skin pack
Modna biżuteria na zimę 2022/2023. Tworzenie biżuterii na zimę, święta i Sylwestra!
Najnowsze trendy w biżuterii – Jesień 2022
26 Comments
Czy można do tej samej masy żywicznej dodać barwniki transparentne oraz perłowe?
Oczywiście, należy jednak pamiętać że zastosowanie barwnika transparentnego pozwoli nam na widoczność zatopionych w żywicy elementów. Gdy dodamy pigment perłowy, widoczność ta osłabi się, a nawet zaniknie. Wyjątkiem będą bardziej misterne projekty, w których pigment perłowy nałożymy tylko w pewnej części naszej formy, która nie wpłynie na widoczność zatopionych w niej elementów.
Czy jest jakiś sposób, aby zrobić wisiorek z zatopionym np. kwiatuszkiem, który wagą i wyglądem będzie przypominał szkło? Najlepiej, jakby był jeszcze zimny w dotyku jak szkło, ale tu już chyba szukam cudu 😉
Przepraszam za zwłokę z odpowiedzią…
Przezroczysta żywica (SILVEXCRAFT) po zalaniu wygląda jak szkło, więc przykładowo zalewając taką bazę: https://pl.silvexcraft.eu/14635-wisiorek-miseczka-owalna-do-zywicy-srebro-ag-925-kr-1-fmg-18×25-mm-15785.html
i zatapiając w niej kwiatek – będzie ona przypominać szkło. Co do wrażenia dotykowego – temperatury – szkło jest jednak chłodniejsze. Jeśli chodzi o wagę… trudno dokładnie to porównać, ale prawdopodobnie żywica jest troszkę lżejsza, ale w srebrnej bazie to może być niezauważalne (tzn. srebrykat „doda” żywicy trochę wagi) 🙂
Jaka żywica będzie najlepsza do zatapiania kwiatów, żeby nie straciły koloru lub nie zbrązowiały?
Witamy!
Cieszymy się, że zainteresował Cię nasz artykuł i dziękujemy za pytanie.
Ważną rzeczą jest, by przed zalaniem dobrze i we właściwy sposób zasuszyć kwiatki i nie stosować żywic światłoutwardzalnych, bo te najbardziej żółkną, a więc zmieni się też barwa kwiatów. Nasza żywica epoksydowa SILVEXCRAFT jest chemoutwardzalna i ma filtry UV, które minimalizują żółknięcie.
Prawdopodobna jest też sytuacja, że w przypadku niektórych kwiatków/roślin może wystąpić specyficzna reakcja ich barwników ze składnikami żywicy.
Warto pamiętać też, by przechowując biżuterię z żywicy, trzymać ją z dala od źródła światła.
Zachęcam do oglądnięcia filmów na naszej stronie na Fb z warsztatów prowadzonych z tworzenia biżuterii z żywicy epoksydowej i naszych srebrykatów. W pierwszej części (ok. 50-tej minuty) jest mowa o zatapianiu kwiatów i żółknięciu żywic: Tworzenie biżuterii z SILVEXCRAFT – warsztaty vol. 1
Czy to prawda, że żywica epoksydowa jest substancją niebezpieczną? Czy w związku z tym może ona wpływać źle na użytkownika noszącego biżuterię?
Dzień dobry,
Opary podczas pracy z żywicą mogą być szkodliwe, ale żywica po zastygnięciu nie jest niebezpieczna. Wyjątkiem są osoby wrażliwe lub alergiczne na któryś ze składników, ale to już kwestia indywidualna, choć ja z takimi przypadkami się nie spotkałam.
Witam, czy żywicę można mieszać z innymi płynami niż barwniki, na przykład z mlekiem?
Dzień dobry,
Dziękujemy za zainteresowanie naszym artykułem. Niestety nie mamy doświadczenia z mieszaniem z żywicą takich substancji jak mleko, dlatego trudno powiedzieć jak białka czy tłuszcze w nim zawarte będą się zachowywać w kontakcie np. ze światłem wraz z upływem czasu. Nie wiadomo też, czy mleko (zwłaszcza w większej ilości) nie spowoduje trudności w zastyganiu żywicy. Praca z żywicą to kreatywne zajęcie i zawsze można poeksperymentować na niewielkiej próbce. Jeśli zdecyduje się Pani na taki eksperyment, prosimy podzielić się swoimi spostrzeżeniami – z pewnością będą one bardzo pomocne dla innych osób pracujących z żywicą epoksydową.
Dzień dobry. Chcę zakupić żywicę epoksydową jednoskładnikową utwardzaną promieniami UVdo robienia biżuterii. Proszę o informację, czy to będzie dobry zakup.
Dzień dobry,
Odpowiadając na pytanie – to zależy jakie będzie przeznaczenie biżuterii z żywicy i jakich rezultatów Pani oczekuje. Praca z żywicą UV jest łatwiejsza, ale w zależności od użytkowania wykonanego z niej produktu, zdarza się, że z czasem zżółknie, co nie ma miejsca w przypadku w żywicy epoksydowej dwuskładnikowej naszej marki.
W ofercie mamy żywicę epoksydową dwuskładnikową: https://pl.silvexcraft.eu/30771-plynne-szklo-jubilerskie–zywica-epoksydowaresin-02-59154.html
oraz jednoskładnikową światłoutwardzalną: https://pl.silvexcraft.eu/13703-zywica-magic-glos-28-34g-resin-01-038562066059.html
Życzymy udanej twórczej pracy!
Czy zywica prosto z drzewa nadaje sie na bizuterie moze glupoe pytanko ale mam dostep
Dzień dobry,
Bazując na naszej wiedzy i doświadczeniu – nie nada się do tego celu, żywica musiałaby przechodzić (podobnie jak bursztyn) przez miliony lat wiele procesów, które zmieniłyby jej właściwości fizykochemiczne, aby stała się materiałem odpowiednim do tworzenia biżuterii.
Witam, czym zabezpieczyć żywicę po szlifowaniu, tak by była krystalicznie przezroczysta, a nie matowa? Najdrobniejszy papier jaki posiadam, to 2500. Próbowałam ostatniego szlifu na mokro, z kropelką delikatnego detergentu, ale powierzchnia szlifowana pozostaje mleczna. Próbowałam także wylać dodatkową warstwę żywicy, ale nie zawsze ładnie się rozłoży, albo lekko ścieka na brzegach. W internetach widziałam, jak rękodzielnicy szlifują na mokro, dodają „coś” i wyrób staje się przezroczysty… Będę wdzięczna za odpowiedź.
Dzień dobry,
Przystępując do szlifowania, najlepiej stosować papiery z coraz większą gradacją, np. zacząć od 60 i iść po kolei, 80, 100, 150, 200, 250, 300, 400, 500, 600, 800, 1000 i tak nawet do 12000. Następnie warto jeszcze użyć wełny lub filcu dla wygładzenia powierzchni. Papier o gradacji 12000 można kupić w sklepach modelarskich. Jeśli chodzi o to „coś”, co używają, to prawdopodobnie jest to pasta polerska. Po szlifie, powierzchnię można pociągnąć lakierem lub cienką warstwą żywicy za pomocą pędzelka, aby nie ściekała na boki.
Witam prosze mi podpowiedziec czy moge ozdobione szklo brokatem jakos zabezpieczyc zywica morze czyms innym jezeli tak to czym lub jak dziekuje z gory
Dzień dobry,
Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż jest zbyt ogólne. Istotne może być to, czym jest ten szklany przedmiot i jakie ma przeznaczenie – czy ma mieć kontakt ze skórą, żywnością, dziećmi itp.
witam,
czy żywica po zaschnięciu bez problemu odklei się od stołu na którym dana forma była przygotowana, czy powinnam jakoś specjalnie odgrodzić dany element od stołu np folią przeźroczytą a później przyklejone części folii zeszlifować?
Dzień dobry,
Nie wiemy, co Pani wykonuje, ale nie polecamy pracy bezpośrednio na stole. Dobrym rozwiązaniem jest mata silikonowa (taka jak do piekarnika) albo folia. Można dodatkowo użyć silikon w sprayu między warstwą, której będziemy się pozbywać (w tym wypadku między folią a żywicą). A potem obróbka.
Dzień dobry
Czy biżuteria typu wisiorek, kolczyki może być obramowana jak wyroby ze szkła, tzn.
obłożona taśmą miedzianą i wykończona cyną?
Nie widzimy żadnych przeciwskazań, by biżuteria mogła być obramowana. Ale uważamy, że łączenie z metalami powinno mieć miejsce już po zastygnięciu żywicy – chyba że formy są wykonane w ten sposób – to wtedy je po prostu zalewamy żywicą i czekamy, aż zastygnie.
Dzien Dobry, czy zywica jubilerska jest blyszczaca, czy matowa, czy po zalabiu przedniotu bedzie widoczne odbicie? dziekuje
Witam,
żywica crysalline 940 jest błyszcząca, jednak wiele zależy od zastosowania, jeśli powierzchnia pozostaje otwarta po zalaniu, i nie jest narażona na kontakt z widocznymi zanieczyszczeniami – pozostanie błyszcząca. Jeśli będzie stykać sie z jakąś powierzchnią, np. formą silikonową – wtedy odbije się na niej tekstura formy.
Pozdrawiam 🙂
czy żywica UV jest materiałem niebezpiecznym? Jakie środki ostrożności trzeba zachować przy pracy z takim rodzajem żywicy?
Witam, co dokładnie mamy na myśli przez materiał niebiezpieczny?
Żywica UV magic glos dostępna w naszej ofercie jest bezpieczna i przeznaczona do tworzenia biżuterii: https://pl.silvexcraft.eu/13703-zywica–magicglos-2834gresin-01-038562066059.html
Pozdrawiam.