Biżuteria sportowa – półfabrykaty do wyrobu biżuterii przeznaczonej dla osób aktywnych
7 marca, 2019Aktualizacja: 3 lipca 2022r.
Biżuteria srebrna wymaga szczególnej uwagi, ponieważ ulega ona procesowi oksydacji, czyli utleniania. Często możemy spotkać się z twierdzeniem, że srebro czernieje pod wpływem tlenu, jednak nie jest to prawda, gdyż ciemny nalot nie jest wynikiem kontaktu z tlenem, a z cząsteczkami dwutlenku siarki obecnym w zanieczyszczonym powietrzu. W wyniku zachodzącej reakcji chemicznej powstaje siarczek srebra, który ujawnia się w postaci ciemnego nalotu, który sprawia, że biżuteria srebrna matowieje, traci swój blask i zmienia kolor. Jest to całkowicie naturalny proces i absolutnie nie oznacza, że mamy do czynienia ze słabej jakości kruszcem. Oprócz procesów chemicznych srebrna biżuteria narażona jest także na uszkodzenia mechaniczne prowadzące do utraty jej pierwotnej estetyki. Procesów tych nie da się uniknąć, jednak można je znacznie opóźnić i zminimalizować, dlatego tak ważne jest, aby pielęgnować ją już od pierwszego dnia zakupu.
Aby srebrna biżuteria zawsze wyglądała pięknie, należy o nią odpowiednio dbać, ponieważ sposób, w jaki się z nią obchodzimy, wywiera bezpośredni wpływ na jej wygląd i trwałość. Istnieje kilka prostych zabiegów, które możemy stosować na co dzień, abyśmy mogli cieszyć się nią długi czas. W tym artykule dowiesz się jak dbać o biżuterię srebrną, złotą i pozłacaną, a także wysadzaną kamieniami naturalnymi, perłami, kryształami i cyrkoniami. Podamy także kilka wskazówek, jak ją właściwie użytkować, przechowywać oraz czyścić, aby wydłużyć jej żywotność i sprawić by jak najdłużej wyglądała tak jak w dniu zakupu. Poznasz domowe sposoby na czyszczenie srebra oraz preparaty do czyszczenia srebra, złota, pereł, kamieni i kryształów, a także zastosowanie dodatkowych powłok chroniących srebro przed czernieniem.
Wspomnieliśmy już o procesie czernienia srebra wywołanego kontaktem z dwutlenkiem siarki. Niestety proces jest naturalny i nie do końca możemy mu zapobiec, jednak istnieją metody, które pomogą go opóźnić.
Po zdjęciu biżuterii warto ją przetrzeć miękką szmatką, lub wysuszyć w razie zawilgocenia. Jak czyścić srebrną biżuterię opisujemy w dalszej części artykułu.
Przechowywanie biżuterii to kolejny bardzo ważny aspekt zaraz obok właściwego jej użytkowania. Aby zminimalizować czernienie srebra, należy ograniczyć kontakt tego szlachetnego metalu z powietrzem, ze względu na wspomnianą wcześniej obecność w nim dwutlenku siarki. Dodatkowo srebro źle reaguje z wilgocią i promieniami słonecznymi, dlatego należy unikać zostawiania biżuterii w łazience, czy na parapecie. Najbezpieczniejsze dla biżuterii srebrnej będzie miejsce suche i zaciemnione – z dala od światła dziennego.
Najlepszym pomysłem na przechowywanie biżuterii srebrnej są dedykowane do biżuterii drewniane szkatułki. Drewno to naturalny materiał, który nie wchodzi w reakcje z metalami szlachetnymi. Alternatywą są pudełka jubilerskie wykonane z innych materiałów, jednak należy unikać pudełek metalowych i szklanych, które mogą niekorzystnie wpłynąć na kruszec oraz zarysować biżuterię. Decydując się na inne pudełka niż jubilerskie, zapytaj, czy nie są lakierowane, i jakim klejem są klejone, ponieważ bardzo często chemikalia te potrafią wyrządzić nieodwracalne szkody dla biżuterii. Kolejnym ważnym elementem jest materiał wyścielający wnętrze pudełka, bądź jego brak. Najbezpieczniejsze są materiały przystosowane do przechowywania biżuterii. W zależności od ilości i rodzaju posiadanej biżuterii warto czasem zainwestować w organizery, kuferki lub pudełka z przegródkami, lub wieszaczkami. Trzymając srebrne kolczyki, bransoletki czy pierścionki w osobnych przegródkach wykluczysz ocieranie ich o siebie, natomiast zawieszając każdy srebrny łańcuszek na osobnym wieszaczku, minimalizujesz ryzyko ich splątania, a nawet urwania. Jeśli jesteś w posiadaniu biżuterii na specjalne okazje, polecamy dodatkowo przechowywanie każdej sztuki w osobnym woreczku bawełnianym, lub zawiniętej w miękką szmatkę i umieszczonej w woreczku strunowym, który uchroni biżuterię przed dopływem powietrza.
Często dostajemy zapytanie czy srebro pozłacane czernieje. Niestety odpowiedź brzmi tak, jednak ma to miejsce po uszkodzeniu powłoki zewnętrznej, którą pokryta została biżuteria. Z tego też powodu warto wiedzieć, jak dbać o pozłacaną biżuterię. Pomimo iż złoto jest metalem twardym elastycznym i odpornym na utlenianie zarówno w wodzie jak i powietrzu, to podczas pozłacania nakładana jest bardzo cienka warstwa złota, która bez odpowiedniej pielęgnacji może ulec szybkiemu zużyciu. Biżuteria pozłacana jest odporniejsza na utlenianie, ponieważ nie dopuszcza do kontaktu powietrza ze srebrem, a sama nie reaguje na głównego winowajcę utleniania, jakim jest dwutlenek siarki. Jednak pomimo dodatkowej warstwy ochronnej pokrywającej srebro, warto stosować się do ogólnych zaleceń właściwego użytkowania biżuterii, ponieważ powłoka ta jest bardzo cienka, i przy nieodpowiednim użytkowaniu, szybciej może ulec starciu lub uszkodzeniu.
Biżuteria pozłacana również powinna być zdejmowana przed przystąpieniem do porządków, przed kąpielą w wannie, w basenach, termach czy w morzu, przed snem, przed aktywnościami sportowymi i przed nałożeniem kosmetyków. Dodatkowo należy szczególnie uważać na uszkodzenia mechaniczne, wywołane ocieraniem o inne elementy. Z tego też powodu odradza się noszenie biżuterii pozłacanej w formie kilku pierścionków na jednym palcu lub sąsiadujących palcach, czy kilku bransoletek na tym samym nadgarstku. W przypadku zarysowania warstwy złota, biżuteria ulegnie uszkodzeniu i straci swoje właściwości ochronne. Bardzo ważne jest również, aby pozłacaną biżuterię przechowywać w osobnych woreczkach lub szmatkach z miękkiego materiału, oraz dodatkowo w woreczkach strunowych. Warstwa złota nie jest wieczna, i z czasem będzie ulegać stopniowemu ścieraniu, jednak możesz spowolnić ten proces, a także umożliwić ponowne pokrycie warstwą złota, stosując się do powyższych wskazówek.
Co zrobić, aby nasze dodatki wyglądały atrakcyjnie przez dłuższy czas? Odpowiedź jest prosta – regularnie czyścić. Oddanie ich do specjalistycznych zakładów wiąże się z czasem i kosztami, dlatego warto wypróbować domowe sposoby czyszczenia srebra. Biżuteria noszona na co dzień, jest narażona na zabrudzenia kurzem, tłuszczem, kosmetykami oraz innymi zanieczyszczeniami obecnymi w środowisku. Z czasem warstwa brudu robi się coraz grubsza i trudniejsza do usunięcia.
W przypadku biżuterii noszonej na co dzień – od czasu do czasu przecieraj ją miękką ściereczką, lub po każdym założeniu – w przypadku biżuterii noszonej okazjonalnie. W tym celu najlepiej sprawdzi się ściereczka do biżuterii, która jest miękka i nie pozostawia włókien w zagłębieniach bardziej misternych zdobień. Ściereczka jest bezpieczna i wygodna w użyciu, dlatego warto stosować ją regularnie. Podczas czyszczenia należy jednak omijać kamienie, perły, kryształy i inne ozdoby, aby uniknąć ich zarysowania. Jeśli biżuteria pokryta jest osadem, z którym ściereczka sobie nie poradzi, lub nie pozwala dotrzeć do jej zagłębień, poniżej dowiesz się jak wyczyścić srebro domowym sposobem.
Przed rozpoczęciem czyszczenia srebra domowym sposobem zabrudzone przedmioty warto wyczyścić wodą z mydłem lub płynem do naczyń z pyłów i zatłuszczeń, ponieważ mogą one uniemożliwić reakcję roztworu z metalem.
Jak wyczyścić srebrny łańcuszek? W tym celu tworzymy pastę będącą mieszaniną sody oczyszczonej i octu, a następnie za pomocą szczoteczki szorujemy splot łańcuszka po całej długości. Jeśli łańcuszek jest delikatny i obawiamy się jego uszkodzenia, zamiast pasty, w szklanej miseczce przygotowujemy roztwór, na który składa się soda oczyszczona (1 łyżeczka), ocet (1 łyżeczka) i gorąca woda (1 litr). W mieszaninie zanurzamy biżuterię na 15-30 minut. Po tym czasie płukamy ją pod bieżącą wodą i przecieramy delikatną ściereczką. Metodę tę można stosować również do innej biżuterii srebrnej, jednak nie polecamy jej do kamieni szlachetnych, pereł i kryształów.
Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie pasty do zębów, która jest uważana za świetny preparat do czyszczenia srebra. Należy jednak unikać past wybielających, a także zawierających granulki, które mogą porysować powierzchnię. Czyszczenie srebrnej biżuterii należy zacząć od jej pokrycia pastą do zębów i pozostawienia na kilkanaście minut. Następnie za pomocą szczoteczki z bardzo miękkim włosiem lub chusteczki higienicznej delikatnie usuwamy zabrudzenia, a następnie płuczemy biżuterię w ciepłej wodzie i suszymy za pomocą delikatnej ściereczki. Metody tej nie polecamy do biżuterii z cyrkoniami, a także z misternymi detalami, które mogą utrudnić usunięcie pasty.
Powyżej wymieniliśmy domowe metody na czyszczenie srebra, jednak nie zawsze dają one gwarancję uzyskania zadowalających skutków. Jeśli chcesz mieć pewność, że specyfik zadziała, zastosuj profesjonalny środek do czyszczenia srebra. Wystarczy zanurzyć w nim przedmioty na kilka sekund lub przetrzeć zwilżoną szmatką, aby odzyskać dawny blask biżuterii.
Biżuteria pozłacana, jest pokryta warstwą chroniącą przed czernieniem, jednak jest ona bardzo cienka i z czasem, w zależności od użytkowania, ulega ścieraniu, a także uszkodzeniom mechanicznym. Aby opóźnić ten proces i utrzymać jej estetyczny wygląd na długie lata, warto od czasu do czasu czyścić biżuterię domowymi sposobami. Najbezpieczniejszym z nich jest delikatne przecieranie miękką ściereczką zwilżoną wodą z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Przy większych zabrudzeniach, szmatkę można namoczyć w roztworze z soli kuchennej, sody oczyszczonej oraz gorącej wody. W przypadku biżuterii pozłacanej należy jednak pamiętać, aby nie trzeć za mocno, gdyż może to skutkować uszkodzeniem wierzchniej warstwy złota, która zazwyczaj jest bardzo cienka.
Złoto w przeciwieństwie do srebra jest metalem odpornym na utlenianie zarówno w wodzie jak i powietrzu, lecz tak jak każda inna biżuteria ulega zabrudzeniom. W zależności od składu stopu może także ulegać odbarwieniom wywołanym wilgocią, ekspozycją na promienie słoneczne, a także kontaktem z kosmetykami, detergentami oraz z chlorem. Aby jak najdłużej zachować jego piękny wygląd, warto regularnie czyścić złotą biżuterię. Do czyszczenia złota najlepiej używać delikatnych ściereczek z bawełny lub flaneli oraz szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Jeśli biżuteria, którą chcesz wyczyścić, jest lekko zabrudzona, najczęściej wystarczy woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń. W przypadku większych zabrudzeń można zastosować sposoby na czyszczenie z wykorzystaniem folii aluminiowej, soli i sody oczyszczonej. Czyszczenie złota tą metodą polega na wyścieleniu niemetalowej miseczki folią, a następnie zalanie jej mieszanką soli i gorącej wody, ewentualnie z dodatkiem sody (po 2 łyżeczki) i umieszczenie w niej biżuterii na kilka godzin. Po kąpieli biżuterię należy przepłukać pod bieżącą wodą i osuszyć. Tak jak w przypadku srebrnej biżuterii, czyszczenie złota w roztworze nie jest zalecane dla biżuterii zdobionej perłami, kamieniami szlachetnymi, a już szczególnie diamentami. Jeśli powyższe metody nie poradzą sobie z zabrudzeniem twoich ulubionych wyrobów ze złota – polecamy profesjonalny płyn do czyszczenia złota. Produkt zawiera wygodny koszyczek, który ułatwia czyszczenie złota. Płyn jest bezpieczny i nadaje się do wielokrotnego stosowania.
Czyszczenie biżuterii z kamieniami wymaga większej ostrożności, ponieważ w wielu przypadkach zastosowany roztwór czyszcząc srebro, może zmatowić lub odbarwić kamienie. Za szczególnie wrażliwe na uszkodzenia uważane są kamienie szlachetne i perły, lecz inne kamienie jubilerskie również mogą ulec uszkodzeniu. Definitywnie odradza się stosowanie domowych sposobów zanurzeniowych, ponieważ roztwór może rozpuścić klej, a także zmatowić lub odbarwić kamień. Zaśniedziałe srebro można wyczyścić sodą oczyszczoną z octem lub pastą do zębów, jednak najlepiej zastosować w tym celu patyczek do uszu omijając przy tym osadzone w srebrze kamienie szlachetne bądź inne. Aby mieć pewność, że dodatki z kamieniami nie ulegną zniszczeniu, warto postawić na profesjonalny płyn do czyszczenia biżuterii z kamieniami szlachetnymi, którego działanie jest bezpieczne, wygodne i skuteczne.
Perły, tak jak kamienie szlachetne, stanowią jedne z najdelikatniejszych ozdób jubilerskich, dlatego wymagają szczególnej troski. Czyszczenie biżuterii srebrnej lub złotej najlepiej wykonać przy pomocy patyczków kosmetycznych omijając przy tym ozdoby. Jeśli zabrudzeniu ulegną perły, najlepiej przetrzeć je miękką szmatką na sucho. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste i silne czyszczenie może zniszczyć jej powierzchnię. W przypadku większych zabrudzeń nie zaleca się domowych roztworów, ponieważ mogą one powodować matowienie i odbarwienia. W takiej sytuacji rozwiązaniem są preparaty dedykowane do czyszczenia pereł i kamieni szlachetnych. Jeśli chcesz mieć pewność, że stosujesz najbezpieczniejszy sposób czyszczenia, postaw na sprawdzone produkty i wybierz popularny płyn connoisseurs dostępny w naszej ofercie płyn do czyszczenia pereł.
Cyrkonie są znacznie odporniejsze od pereł i kamieni szlachetnych, dlatego w przypadku biżuterii z cyrkoniami, można zastosować czyszczenie biżuterii wodą z mydłem i płynem do mycia naczyń, a także roztworami z wykorzystaniem soli, sody oczyszczonej i pasty do zębów. Warto jednak unikać kąpieli, na rzecz przecierania delikatną ściereczką namoczoną w roztworze. Jeśli zabrudzeniu uległy pierścionki z wgłębieniami lub kolczyki z misternymi wzorami, odradzamy ich czyszczenie pastą do zębów. W takich przypadkach lepiej zastosować wyżej wymienione mieszanki.
Kryształy, podobnie jak cyrkonie są odporniejsze od pereł i kamieni naturalnych, dlatego też do ich czyszczenia można zastosować roztwór wodny z mydłem, płynem do mycia naczyń, a także z solą, sodą i octem. Należy jednak unikać kąpieli, ponieważ płyn może rozpuścić klej czego skutkiem będzie odklejenie kamienia. Zaleca się czyszczenie kryształów delikatną szmatką namoczoną w roztworze, ewentualnie szczoteczką z bardzo miękkim włosiem. W przypadku większego zabrudzenia polecamy dedykowany długopis do czyszczenia kryształów.
Powyżej opisaliśmy kilka metod czyszczenia biżuterii srebrnej, złotej, zdobionej kamieniami, perłami, cyrkoniami i kryształami, jednak aby przedmioty nie ulegały przebarwieniom, warto zadbać o dodatkową ochronę. W tym celu polecamy rodowanie srebra polegające na pokryciu go warstwą rodu, dzięki czemu staje się ono odporniejsze na matowienie i przebarwienia. Więcej o tym popularnym zabiegu jubilerskim dowiesz się w osobnym artykule Rodowanie biżuterii.
Kolejnym zabiegiem pomagającym dłużej utrzymać blask kolczyków, pierścionka czy bransoletki, jest pokrycie srebra powłoką anty-tarnish. Warstwa ta również chroni biżuterię przed utlenianiem, jednak w przeciwieństwie do rodowania – jest ona przezroczysta. Rod natomiast swym odcieniem przypomina kolor srebra. Więcej o tej usłudze dowiesz się w drugiej części artykułu Usługi jubilerskie.
Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, polub nas na kanałach społecznościowych, podziel się z innymi lub skomentuj pod artykułem! Miłego dnia!
Zapraszamy również:
Instagram: @jewelry.findings
Facebook: 925CRAFT Polska półfabrykaty jubilerskie
Centrum Szkoleń jubilerskich 925CRAFT
Youtube: DIY WITH 925CRAFT
Tik Tok: 925CRAFT (@925craft)
Pinterest: 925CRAFT
Dołącz do naszej grupy zrzeszającej twórców biżuterii: Making jewellery with 925CRAFT
Powiązane
Poradnik dla twórców biżuterii – Trendy na zimę 2024/2025, święta i sylwestra
Trendy jubilerskie na jesień 2024
Jak zrobić biżuterię na komunię
Wiosna 2024 – modna biżuteria w fantazyjnych kształtach
Najmodniejsza biżuteria zimowa w sezonie jesień zima 2023-2024
Trendy jubilerskie – biżuteria jesień 2023.
Hurtownia kamieni naturalnych do wyrobu biżuterii 925CRAFT
Wire wrapping – jak powstaje srebrna biżuteria z drutu
Pakowanie biżuterii metodą skin pack
Modna biżuteria na zimę 2022/2023. Tworzenie biżuterii na zimę, święta i Sylwestra!
Najnowsze trendy w biżuterii – Jesień 2022