Bazy do bransoletek – ulubionej biżuterii kobiet
11 stycznia, 2022Popularne motywy w biżuterii – cz. 1
17 lutego, 2022Według pewnych źródeł, perły stosowano w celach dekoracyjnych już 6000 lat temu, a ludność zamieszkująca tereny w pobliżu występujących perłopławów, przypisywała im magiczną moc, w związku z czym na temat ich pochodzenia powstało wiele mitów. W starożytności wierzono, że perły powstają po burzy w miejscu połączenia tęczy z ziemią, a widoczne skazy – to efekty ich kontaktu z błyskawicami. Według Greków perły były zastygniętymi kroplami wody, które powstały po wyłonieniu się z piany morskiej Afrodyty – bogini miłości. W Persji symbolizowały dziewictwo, a w Chinach czystość i wartość najwyższą. W Japonii wierzono, iż perły to łzy oceanu, aniołów, nimf i syren. Hindusom i Chrześcijanom kojarzą się z doskonałością i czystością, dlatego często są wybierane jako biżuteria ślubna. Pomimo szerokiej rozpiętości wierzeń kulturowych, widoczna jest pewna cecha wspólna, a mianowicie dla wszystkich była, i nadal jest ona wyjątkowa, magiczna i niezmiernie wartościowa. Szczególnie że oprócz walorów wizualnych, przypisywano jej także właściwości lecznicze, a także traktowano jako amulet ochronny. Dawniej wierzono, że perła pobudza kobiecość i płodność, a przyszłą mamę chroni od negatywnych emocji i toksyn, aby mogła urodzić zdrowe dziecko. Utożsamia się ją również z mocą nadawania pewności siebie i pomoc w samoakceptacji. Perły pomagają docenić wartość życia, a także symbolizują uczciwość, szczerość, niewinność i czystość.
Z czasem jednak perły stopniowo zmieniały swoje oblicze. Początkowo powstawały tylko i wyłącznie w warunkach naturalnych, rozwijając się w ciele wspomnianych wyżej perłopławów. Jednak pod koniec XIX wieku rosnące zapotrzebowanie na perły zaowocowało wprowadzeniem na rynek pereł hodowanych, których hodowla była tak stopniowo udoskonalana, że w pewnym momencie wydobywanie pereł naturalnych przestało być opłacalne. Perły hodowane również powstają w ciele perłopławów, jednak proces ten odbywa się z drobną pomocą człowieka na początkowym etapie. Z czasem zastąpiły one perły naturalne i zdominowały rynek jubilerski, aż po dzień dzisiejszy.
Dla zainteresowanych – astrologia sugeruje, że powinny je nosić osoby urodzone w czerwcu, a także spod znaku raka, wagi, koziorożca, wodnika i ryb, jednak ze względu na ich szlachetność i uniwersalność, polecamy je każdej kobiecie w każdym wieku.
Perły najczęściej klasyfikujemy ze względu na: pochodzenie, kolor i kształt. My jednak skupimy się na podziale opartym na ich pochodzeniu, według którego rozróżniamy:
Jak już wspomnieliśmy, rzadkość występowania pereł naturalnych oraz rosnący na nie popyt doprowadził do powstania masowych hodowli perłopławów. Z tego też powodu wydobywanie pereł naturalnych zostało ograniczone, co doprowadziło do tego, iż wszystkie perły aktualnie dostępne na rynku pochodzą z hodowli. Perły hodowane, często nazywa się również prawdziwymi, ponieważ pomimo iż na samym początku powstają one z drobną pomocą człowieka – to sam proces powstawania perły odbywa się w taki sam sposób, jak w przypadku pereł naturalnych. Cykl ten trwa około dwóch lat. Ze względu na naturalne budowanie perły przez perłopława, zyskały one miano pereł prawdziwych, w przeciwieństwie do pereł syntetycznych, które są wytwarzane w pełni przez człowieka, najczęściej w laboratoriach. My jednak skupimy się na perłach hodowanych.
Dawniej za najdoskonalsze uważano perły kuliste – im bardziej swym kształtem przypominały kulę, tym ich wartość była wyższa. Z okazów tych najczęściej tworzono długie naszyjniki typu sznury, krótkie – typu kolie, bransoletki składające się z pereł o tym samym, regularnym kształcie oraz kolczyki sztyfty z perełką. Z czasem jednak perły zmieniały swe oblicze, aż do dziś – kiedy to rynek jubilerski został zdominowany przez perły barokowe, czyli nieregularne, często o niezwykle fantazyjnych kształtach. Im bardziej różnią się one między sobą kształtem i rozmiarem, tym lepiej. Każda z nich swoją formą nawiązuje do natury, przez co jest unikalna – jedyna w swoim rodzaju. W przypadku pereł barokowych ceny są bardzo zróżnicowane, jednak jest kilka cech, które mają wpływ na określenie wartości zarówno klasycznych pereł kulistych, jak i modnych w ostatnich sezonach pereł nieregularnych.
Cechy te obejmują:
Perły hodowane w wodach słonych ze względu na większe trudności w hodowli oraz wolniejszy proces ich powstawania, charakteryzują się znacznie wyższymi i indywidualnie określanymi cenami. Natomiast cena pereł hodowanych słodkowodnych w zależności od powyższych czynników, waha się od kilku do kilkuset złotych za sztukę – także rozpiętość jest ogromna.
Łatwo można się domyślić, że rosnąca popularność pereł doprowadziła również do powstania ich imitacji. Trzeba przyznać, że niektóre z nich na pierwszy rzut oka naprawdę ciężko jest odróżnić od pereł prawdziwych, dlatego zachęcamy do lektury: Jak rozpoznać prawdziwe perły.
Jedynym rozwiązaniem, aby ustrzec się przed oszustwem niektórych sprzedawców, jest nabywanie produktów u sprawdzonych i zaufanych dostawców. W naszej hurtowni znajdziecie wysokiej jakości perły marki GAVBARI, które są prawdziwymi perłami hodowanymi w wodach słodkich. Oprócz pereł znajdziecie również kamienie szlachetne, kamienie półszlachetne i kryształy. Jednak same ozdoby nie wystarczą do stworzenia biżuterii, dlatego zachęcamy również do zapoznania się z szeroką ofertą półfabrykatów wykonanych z najwyższej jakości srebra próby 925, wolnego od niklu.
Perły GAVBARI to perły hodowane słodkowodne, co oznacza, że są wytwarzane przez perłopławy zamieszkujące rzeki i jeziora, oraz perły muszlowe. W naszej ofercie znajdziecie egzemplarze w różnych kształtach, rozmiarach, barwach, wielkościach otworu, a także sposobie ich montażu. Największą grupę stanowią klasyczne białe perły okrągłe muszlowe, które dostępne są w rozmiarze 2, 4, 6, 8 i 10 mm, z otworem połowicznym (do wklejania) i przelotowym (do przewlekania) w rozmiarze od 0,7 – 1,2 mm. W tej grupie znajdziemy również perły kolorowe: perły czarne, perły złote i perły różowe.
Kolejną grupę stanowią perły nieregularne, w której znajdziemy perły z otworem przelotowym lub bez otworu, o różnych kształtach i rozmiarach. Tworząc biżuterię z perłami, warto zwrócić uwagę na ich rozmiary, ponieważ okazy te należą do większych gabarytów, a także na średnicę ich otworów. W tej grupie znajdziemy perły barokowe, keshi, orzeszki ziemne, kule ognia – komety i perły kwieciste. W przeciwieństwie do klasycznych pereł kulistych, grupa ta reprezentuje perły nieregularne, określane również jako perły barokowe. Nazwa ta pochodzi od portugalskiego słowa „barocco” oznaczającego „dziwny”, ponieważ pierwsze okazy tego rodzaju pereł znaleziono u wybrzeży Portugalii. Druga tajemnicza nazwa „keshi” pochodzi natomiast z języka japońskiego i oznacza „ziarenko maku”. Powstają one jako produkt uboczny w hodowli po odrzuceniu zaszczepionego zarodka, dlatego składają się tylko i wyłącznie z samej masy perłowej. Keshi to najrzadziej występujący typ pereł barokowych. Pozostałe nazwy zostały przyjęte ze względu na skojarzenie z orzeszkiem ziemnym, kwiatem, kulą ognia lub kometą. W tej grupie największym zainteresowaniem cieszą się perły w rozmiarze powyżej 15 mm, dlatego w naszej kolekcji znajdziecie okazy o wymiarach wahających się pomiędzy 15 – 30 mm. Ze względu na ich fantazyjne formy, jakie przyjmują, znajdują one ogromne zastosowanie w projektowaniu biżuterii artystycznej – jedynej w swoim rodzaju.
Zarówno trendy w ubiegłych sezonach, jak i tych nadchodzących – to uczta dla miłośników pereł! Po raz kolejny klejnoty morskie przechodzą swój renesans. Tym razem zaskakują dużymi rozmiarami, kształtami, a przede wszystkim nieszablonowymi kompozycjami! Oczywiście klasyczna biżuteria z perłami okrągłymi już od lat jest nam dobrze znana, najczęściej w formie sznurów na szyję, bransoletek oraz delikatnych kolczyków sztyftów. Jednak obecnie zarówno jubilerzy, jak i rękodzielnicy idą o kilka kroków dalej i zaskakują coraz bardziej ekstrawaganckimi pomysłami. Jeśli tworzą naszyjniki z pereł – to warstwowe. Często łączone z masywnymi łańcuchami i wieloma zawieszkami, zdobiącymi nie tylko szyję, ale i dekolt, sięgając aż do talii, lub poza nią. Jak chokery – to złożone z pereł masywnych, o różnych kształtach, z dołączonym ogromnym zapięciem typu toggle lub masywną zawieszką literą, monetą czy księżycem. Jak kolczyki – to koniecznie okazałe, bogato zdobione, wiszące, często asymetryczne – czyli różniące się od siebie. Hitem ostatnich sezonów okazał się także spektakularny kolczyk solo.
Niezależnie czy tworzycie skromne kompozycje, czy te bardziej wyrafinowane, pamiętajcie, że ozdoby perłowe pasują do każdego typu urody i nadają się na każdą okazję. Niepodważalnie perły w każdej postaci dodają blasku i cudownie współgrają z wieczorowymi kreacjami, lecz warto pamiętać, że delikatne akcesoria dodają również elegancji podczas spotkań biznesowych, casualowych, a także urozmaicają wygodne, a nawet sportowe stylizacje noszone na co dzień.
Do tworzenia biżuterii z perłami najczęściej wykorzystuje się kuliste perły koraliki, które nawlekamy na różnego rodzaju nośniki, oraz modele z otworem połowicznym (do połowy), które najczęściej wklejamy w dedykowane do nich półfabrykaty srebrne.
Perły koraliki najczęściej wykorzystujemy do tworzenia naszyjników, chokerów, bransoletek, a także wisiorków, kolczyków i pierścionków. Zarówno naszyjniki, chokery, jak i bransoletki możemy kreować na linkach elastycznych i wtedy nie potrzebujemy zapięć. Alternatywnie, perły możemy również nawlekać na linki stalowe i w tym przypadku już warto dołączyć zapięcie do biżuterii. Niezależnie, którą opcję wybierzecie, tworzone akcesoria warto ozdobić przekładkami do podwieszania, które oferują możliwość dołączenia dodatkowych dekoracji, takich jak wisiorki, zawieszki i charmsy – zależnie od sezonu, okazji lub stylizacji. Przykładowo na wiosnę trafionym wyborem będzie charms motyl, na lato – zawieszka słońce, na jesień – zawieszka liść, a na zimę – zawieszka gwiazdka.
Oprócz dekoracji sezonowych, do najpopularniejszych na każdą okazję należy zawieszka serce, zawieszka nieskończoność czy charms literka.
Oprócz naszyjników i bransoletek perły okazują się bardzo przydatne w tworzeniu wisiorków, które można wykreować na kilka sposobów. Jedną opcją jest wykorzystanie srebrnej szpilki z czapką typu gwóźdź, na którą nawlekamy perłę, a następnie końcówkę szpilki formujemy w tak zwany loopik, czyli haczyk. Loopik ten zablokuje nawleczone dekoracje oraz posłuży do połączenia z kolejnymi komponentami typu: kółka montażowe, krawatki, bigle do kolczyków lub ogniwka łańcuszka. Jeśli planujemy stworzyć dłuższy wisiorek, wybieramy dłuższą szpilkę, na którą nawlekamy kilka pereł, a następnie wykańczamy wyżej wspomnianym haczykiem. Nawleczone dekoracje możemy również oddzielić ozdobnymi przekładkami, miseczkami, kulkami czy rurkami. Przy wyborze szpilek kierujemy się trzema cechami:
Do projektowania wisiorka pionowego, w którym szpilka jest ostatnim elementem – warto wybrać szpilkę zakończoną czapeczką, która idealnie wtopi się w obrys naszej perły. Jeśli szpilka jest elementem pośrednim, przeznaczonym do połączenia z kolejnymi dekoracjami (np. z góry bigle, z dołu kolejne zawieszki) – to warto wybrać szpilkę z haczykiem i po nawleczeniu, drugą stronę zakończyć takim samym oczkiem. Tak stworzone zawieszki możemy wykorzystać jako wisiorek do naszyjnika, charms do chokera lub bransoletki, ale również jako zawieszkę do kolczyków lub pierścionka zaczepowego.
Długość szpilki należy dobrać w zależności do ilości elementów, które zaplanowaliście na nią nawlec, i tutaj warto wybierać odrobinę dłuższe, ponieważ jeśli okaże się ona zbyt długa – to zawsze po nawleczeniu dekoracji można ją skrócić. Jeśli szpilka okaże się za krótka – nie wiele można z tym zrobić. Dodatkowo przy tworzeniu tego typu dekoracji warto pamiętać, że do wygodnego uformowania haczyka potrzebujemy około 1 cm długości szpilki.
Co do grubości szpilek, należy upewnić się, aby jej trzon przeszedł przez otwór perły. W naszej ofercie znajdziecie wszystkie opcje zakończeń i długości o średnicach od 0,4 mm – 0,9 mm, lecz biorąc pod uwagę fakt, że nasze perły przelotowe mają średnicę otworu 0,7 mm, najlepiej dobrać do nich szpilki o grubości drutu 0,7, a dla bezpieczeństwa nawet troszkę mniejsze, czyli np. 0,65 lub 0,5 mm.
Jeśli natomiast zaplanujecie wisiorek poziomy w formie łącznika do naszyjnika czy bransoletki, tutaj również wybierzcie szpilkę z haczykiem, aby móc ją połączyć z kolejnymi elementami, najczęściej kółkami montażowymi lub ogniwkami łańcuszka.
Jeszcze jedną propozycją do tworzenia biżuterii z perłami przelotowymi, oprócz żyłek i szpilek, jest drut jubilerski, który oferujemy w różnych wariantach na metry, co poszerza możliwości twórcze. Przy doborze drutów należy kierować się ich twardością i grubością. Druty twarde nadają się do tworzenia konstrukcji bazowych, natomiast miękkie – do bardziej misternych wzorów. Grubość drutów należy dostosować do wielkości otworu pereł, które planujecie na nie nawlec. Osoby bardziej zaawansowane mogą pomyśleć o samodzielnym stworzeniu szpilek, ponieważ srebrne szpilki powstają właśnie z takich drutów. Tutaj z pomocą przyjdą kleszcze jubilerskie: płaskie (do podtrzymania) i okrągłe (do formowania loopika). Jeśli planujecie drut zakończyć kulką lub czapeczką, w tym celu należy przytopić końcówkę – na przykład za pomocą palnika jubilerskiego. Jeśli szukacie bardziej wyrafinowanych rozwiązań, jedną z metod jest przylutowanie innych półfabrykatów srebrnych do drutu. Poznaj ofertę naszych półfabrykatów do lutowania.
Wisiorki powstałe z wykorzystaniem gotowych szpilek lub odpowiednio uformowanych drutów można wykorzystać na wiele sposobów. Posłużą one jako wisiorek lub zawieszka do bransoletek, naszyjników lub chokerów. Inną opcją jest zawieszenie ich na biglach lub innych bazach do kolczyków – tworząc mniej lub bardziej ozdobne dekoracje uszu. Zawieszka taka również świetnie się sprawdzi jako dekoracja w pierścionku zaczepowym. Jeśli tworzycie pierścionki, warto pokusić się o wykorzystanie naszej bazy do pierścionka do podwieszania, na której wykreujecie ciekawe kompozycje z perełek nawiniętych na elastyczną żyłkę lub srebrne szpilki.
Oprócz pereł przelotowych koralików, w naszej ofercie znajdziecie również egzemplarze z otworem do połowy, czyli perły do wklejania. Jako producent półfabrykatów srebrnych zaprojektowaliśmy komponenty dedykowane do pereł, ułatwiające kreację kolczyków, klipsów, wisiorków oraz pierścionków. Jeśli jednak nie możecie znaleźć potrzebnego komponentu w naszej bazie, skontaktujcie się z nami, a chętnie omówimy pomysł i zaprojektujemy go specjalnie dla Was. Jesteśmy jednak pewni, że większość z Was znajdzie w naszej ofercie obejmującej prawie 10 000 półproduktów, te, które potrzebuje. Poniżej prezentujemy kilka inspiracji, z wykorzystaniem tylko i wyłącznie produktów z naszego asortymentu.
Jeśli tworzycie biżuterię delikatną i minimalistyczną – polecamy kolczyki sztyfty, w które wystarczy tylko wkleić perły i dobrać zapięcia do kolczyków, aby stworzyć urocze kolczyki z perłami. Półfabrykaty te dostępne są w trzech rozmiarach miseczki, także możecie je wykorzystać nie tylko do drobnych perełek, ale i większych egzemplarzy. Alternatywą do sztyftów są bigle otwarte lub bigle angielskie z zapięciem mechanicznym. Delikatne kolczyki doskonale dopełni prosta krawatka do pereł, zawieszona na subtelnej bazie do naszyjnika. Do zestawu warto jeszcze dołączyć bransoletkę o tym samym splocie co naszyjnik i zawiesić na niej charms stworzony poprzez wklejenie perły w miseczkę z odginanym kółkiem.
Jeśli tworzycie bardziej spektakularną biżuterię, postawcie na kolczyki wiszące, łącząc ze sobą bigle kajdanki z dekoracją typu charms muszelka czy wisiorek z księżycem. Komponenty te doskonale się również sprawdzą dekorując naszyjnik, lub choker. Zestaw warto jeszcze urozmaicić pierścionkiem, korzystając z uniwersalnej szyny do pierścionka, która daje możliwość udekorowania nie tylko samą perłą, ale i popularnym kryształem Rivoli.
Biżuteria z perłami zawsze była modna i zapewne taka pozostanie, ponieważ te cuda natury, pomimo iż zmieniały swoje formy zastosowania w jubilerstwie, uważane są za ozdoby ponadczasowe, świadczące o szyku, elegancji i zmysłowości właścicielki. Ponieważ perła symbolizuje czystą miłość, wierność i oddanie, zyskała miano symbolicznego prezentu na Perłowe Gody, obchodzonych z okazji 30-lecia małżeństwa. Jednakże okrągła rocznica ślubu, to nie jedyna okazja idealna do wręczenia biżuterii zdobionej tymi klejnotami, gdyż perła niesie za sobą wiele innych znaczeń. Z całą pewnością jest bardzo trafionym prezentem na Walentynki – oczywiście pod warunkiem, że ukochana gustuje w perłach. Dawniej wierzono, że perły chronią przed złem, co zachęca do wręczenia ich bliskiej osobie, jako prezent na Dzień Matki, Dzień Babci, Dzień Kobiet, czy prezent pod choinkę. Perła symbolizuje także nowy początek, więc może okazać się świetnym podarunkiem jako prezent ślubny, urodzinowy, czy z okazji rozpoczęcia nowej pracy. Zależnie jednak od wieku bądź stylu obdarowywanej osoby, warto przemyśleć formę dodatku.
Przykładowo tworząc biżuterię dla osoby starszej, prawdopodobnie wygodniejszy będzie klasyczny sznur pereł i elastyczna bransoletka z pereł, lub z masywnym zapięciem, które ułatwi zapinanie i odpinanie ozdoby. Dla osób młodszych bezpieczne będą kolczyki sztyfty z perełkami, delikatny naszyjnik z wisiorkiem z perełką, czy pierścionek nią zdobiony. W przypadku osoby gustującej w wyrazistej biżuterii, warto pokusić się o kompozycje odważniejsze, składające się z kilku większych i nieregularnych pereł, zdobiących długie kolczyki, naszyjniki warstwowe z łańcuchami, czy kolie z masywnymi zawieszkami. Dobierając zawieszki, warto pokusić się także o biżuterię personalizowaną. W zależności czym dana osoba się interesuje, można zastosować elementy z motywami. Przykładem jest zawieszka kot, która może okazać się idealna dla miłośniczki tych czworonożnych zwierząt. Jeśli nie mamy pomysłu na zawieszkę tematyczną, to zapewne bezpieczną opcją będzie zawieszka litera – nawiązująca do inicjałów, imię lub napis, który będzie niósł ze sobą jakieś znaczenie. Opcji jest wiele, jednak warto pamiętać, że jakakolwiek biżuteria z perłami to bez wątpienia synonim piękna i elegancji, która doskonale podkreśla urok każdej kobiety, dlatego też stanowi doskonały pomysł na prezent – niezależnie od wieku.
Perły w biżuterii ze względu na swoją najpowszechniejszą barwę, stały się również popularnym wyborem dopełniającym piękno kreacji ślubnej. Dodatkowym argumentem jest fakt, iż perły symbolizują również dziewiczość, czystość, niewinność, nieskazitelne piękno i przede wszystkim szczęście. Dla osób poszukujących dyskretnej biżuterii, idealnie sprawdzą się małe perełki na sztyftach – subtelnie zdobiące płatki uszu. A także w zależności od dekoltu – pojedyncza perełka zawieszona na lekkim łańcuszku typu ankier, oraz delikatny pierścionek z perełką zdobiący palec u dłoni. Osobom poszukującym wyrazistych akcentów, polecamy kolię z pereł kulistych solo lub z odpowiednio dopasowaną zawieszką, bransoletkę do kompletu wykonaną z tych samych pereł oraz kolczyki bigle z perłą – krótkie i niezbyt strojne, aby nie zlewały się z kolią. Alternatywą są długie kolczyki wiszące, zdobione perłami oraz dodatkowo chwostami, piórami lub fragmentami zwiewnego materiału typu szyfon, lub jedwab. W tym przypadku dekoracja szyi może okazać się zbędna, jednak kolczyki można dopełnić bransoletką lub pierścionkiem z perłowym oczkiem. Niezależnie na którą opcję się zdecydujecie, perły w okolicach twarzy, dzięki swej naturalnej barwie i lekkości dodadzą blasku skórze, rozświetlą oczy i podsycą urok każdej Panny Młodej.
Perły ze względu na swoje naturalne pochodzenie, ulegają procesowi starzenia, jednak ich żywotność szacuje się na około 100-150 lat, choć zdarzają się wyjątki od tej reguły. Ponieważ są one wytworem organicznym, wykazują obniżoną odporność na czynniki zewnętrzne. Nadmierna wilgoć może spowodować ich pęcznienie, natomiast zbyt suche powietrze – ich kruszenie. Aby przedłużyć trwałość pereł, należy je przede wszystkim odpowiednio przechowywać. Swoje zadanie spełnią tutaj pudełka jubilerskie. W przypadku pereł dodatkowym atutem będzie wyścielenie wnętrza pudełka miękkim materiałem.
Oprócz samego przechowywania warto również zadbać o ich pielęgnację, ponieważ na perły niekorzystnie oddziałują różnego rodzaju kwasy, pot, alkohol, a także substancje chemiczne – obecne w kosmetykach, dezodorantach, perfumach oraz w większości środków do czyszczenia. W związku z tym zaleca się zakładanie biżuterii z perłami po nałożeniu kosmetyków, a nie przed (makijaż, kremy, balsamy, dezodorant, perfumy), najlepiej dając im chwilę na wchłonięcie. Zaleca się również, aby zdejmować biżuterię zaraz po powrocie do domu, a już szczególnie przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac domowych, typu mycie naczyń, pranie, czy ścieranie kurzy. Jeśli z czasem perły mimo wszystko, zmatowieją, lub stracą swój naturalny urok, można je delikatnie przeczyścić za pomocą miękkiej szmatki zwilżonej wodą z solą.
Zapraszamy również:
Instagram: @jewelry.findings
Facebook: 925CRAFT Polska
Centrum Szkoleń Jubilerskich 925CRAFT
Youtube: DIY WITH 925CRAFT
Pinterest: 925CRAFT
Tik Tok: 925CRAFT (@925craft)
Dołącz do naszej grupy zrzeszającej twórców biżuterii: Making jewellery with 925CRAFT
Powiązane
Poradnik dla twórców biżuterii – Trendy na zimę 2024/2025, święta i sylwestra
Trendy jubilerskie na jesień 2024
Jak zrobić biżuterię na komunię
Wiosna 2024 – modna biżuteria w fantazyjnych kształtach
Najmodniejsza biżuteria zimowa w sezonie jesień zima 2023-2024
Trendy jubilerskie – biżuteria jesień 2023.
Hurtownia kamieni naturalnych do wyrobu biżuterii 925CRAFT
Wire wrapping – jak powstaje srebrna biżuteria z drutu
Pakowanie biżuterii metodą skin pack
Modna biżuteria na zimę 2022/2023. Tworzenie biżuterii na zimę, święta i Sylwestra!
Najnowsze trendy w biżuterii – Jesień 2022