Grawerowanie biżuterii – w 925CRAFT zrealizujesz indywidualne projekty jubilerskie
11 lipca, 2019Biżuteria o ażurowej lekkości
18 lipca, 2019Jedną z metod ręcznego tworzenia biżuterii jest filcowanie, inaczej spilśnianie. Jest to jedna z najstarszych metod tworzenia tkaniny, polegająca na łączeniu włókien w zwartą masę, z której można tworzyć szerokie spektrum rękodzielnicze. Metoda ta w ostatnich latach zyskała na popularności, stając się chętnie uprawianą artystyczną formą ręcznego wyrobu biżuterii, odzieży, szerokiego zakresu akcesoriów, a także dekoracji.
Rozróżniamy 2 podstawowe rodzaje filcowania:
Filcowanie jest niezwykle wdzięczną techniką rękodzielniczą, niewymagającą szczególnych predyspozycji – jedyne czego potrzebujesz na początek to wełna, wcześniej wspomniana woda z mydłem lub gąbka z igłą, kilka drobiazgów i kawałek stołu. No i może jeszcze odrobina cierpliwości! Technika filcowania ma bardzo szerokie zastosowanie.
Filcowanie na mokro umożliwi Ci stworzenie form płaskich i przestrzennych, takich jak: kulka, dred, kwiat, bransoletka, kolczyki, wisior, naszyjnik – które potem możesz wykorzystać do tworzenia biżuterii.
Filcowanie na sucho polega na formowaniu wełny czesankowej za pomocą specjalnej igły, którą nakłuwamy wełnę, tworząc różnorodne kształty i wzory. Za pomocą tej metody możesz stworzyć również formy przestrzenne, jednak w porównaniu do filcowania na mokro masz większą kontrolę nad kształtem i rozłożeniem kolorów i wzorów.
Z czasem polecam też łączyć obydwie metody w celu tworzenia coraz bardziej wyrafinowanych okazów.
W filcowaniu najlepiej sprawdza się wełna czesankowa, którą zazwyczaj kupujemy na wagę. Możesz ją dostać w pasmanteriach zarówno stacjonarnych, jak i internetowych, a także na allegro.
Na rynku dostępne są wełny czesankowe pochodzące z polskich owiec, ale także znacznie droższe z merynosa australijskiego, nowozelandzka, hiszpańska, peruwiańska, alpejska, płd-amerykańska, a także z alpaki i wielbłąda.
Dzisiejsi rękodzielnicy coraz częściej łączą filc ze srebrnymi półfabrykatami do biżuterii, kryształkami oraz innymi ozdobnymi elementami, dzięki czemu biżuteria nabiera na wartości i znajduje coraz szerszą rzeszę odbiorców. Zdobienia znajdziesz na stronie firmy 925CRAFT w formie GAVBARI kryształów, kamieni półszlachetnych, szlachetnych, pereł hodowanych oraz kryształów Swarovski.
Przykładowo po stworzeniu kulek filcowych, możesz użyć różnorodnych srebrnych komponentów, by skomponować finalną ozdobę. Możesz je połączyć za pomocą szpilek z haczykiem, a następnie zamontować na biglach. Po stworzeniu pięknego wisiora filcowego można go zamontować na przykład na łańcuszku – bazie do naszyjnika lub łańcuszkowej bazie do bransoletki, używając krawatki. Nie ma przeszkód, by poszczególne filcowe elementy dla urozmaicenia oddzielać ozdobnymi przekładkami, a także srebrnymi kulkami. Jeśli potrzebujesz niestandardowej długości łańcuszka lub większego wyboru ich splotów, znajdziesz na stronie 925CRAFT łańcuszki na metry. Natomiast naszyjniki lub bransoletki stworzone przykładowo na dredzie filcowym, mogą być zamontowane na srebrnym zakończeniu i zapięciu. Świetnie sprawdzają się także kryształowe zawieszki migdał Swarovski lub GAVBARI, a także migdały z kamieni naturalnych GAVBARI. A dla bardziej wymagających polecam gotowe bazy dedykowane do kryształów i kamieni. Zobacz jak zamontować kamień w bazie na naszym kanale YouTube: Jak zrobić kolczyki z kamieniami.
Zapraszamy również:
Instagram: @jewelry.findings
Facebook: 925CRAFT Polska półfabrykaty jubilerskie
Centrum Szkoleń jubilerskich 925CRAFT
Youtube: DIY WITH 925CRAFT
Tik Tok: 925CRAFT (@925craft)
Pinterest: 925CRAFT
Dołącz do naszej grupy zrzeszającej twórców biżuterii: Making jewellery with 925CRAFT
Powiązane
Srebrne końcówki do biżuterii – kompleksowy poradnik dla twórców biżuterii
Tworzenie biżuterii z kryształami – poradnik dla twórców biżuterii
Czym są półfabrykaty do biżuterii?
Jak tworzyć biżuterię srebrną i założyć markę jubilerską – poradnik
Pakowanie biżuterii metodą skin pack
Swarovski — najczęściej zadawane pytania – część 3
Swarovski – najczęściej zadawane pytania – część 2
Swarovski – najczęściej zadawane pytania – część 1
Jak rozpoznać prawdziwe perły?
Polski producent i hurtownia półfabrykatów srebrnych 925CRAFT
Kryształki Swarovskiego – jak sprawdzić czy są oryginalne?
1 Comment
Wasz artykuł oraz posty na mediach społecznościowych zainspirowały mnie do łączenia filcu z kryształami Swarovskiego. Dawniej połączenie tych dwóch odmiennych stylów wydawało mi się niegustowne, jednak po stworzeniu kilku różnych egzemplarzy biżuteryjnych w postaci kolczyków i wisiorów a także broszek, jestem bardzo zadowolona z efektów 🙂