Perły Swarovski – piękno, trwałość i innowacyjność
7 września, 2020Swarovski – najczęściej zadawane pytania – część 1
15 października, 2020Perły to kamienie ponadczasowe, eleganckie, szlachetne, od zawsze kojarzone z bogactwem. Cenione już w starożytnym Egipcie i Grecji, Rzymie, a także w Indiach i Persji, gdzie zdobiono nimi korony, pierścienie, broszki, a później także szaty kościelne oraz uroczyste szaty kobiece. Jednak na takie luksusy mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Ze względu na rzadkość ich występowania oraz trudności związane z ich wydobywaniem, uważano je za bardziej wartościowe niż złoto. Wartość pereł zależy od wielu aspektów, takich jak: wielkość, barwa, połysk, kształt, gładkość powierzchni, przezroczystość, a w przypadku zakupu większej ilości — na ich cenę wpływa również dopasowanie i podobieństwo każdej sztuki. Perły wykorzystuje się do tworzenia kolczyków, wisiorków, pierścionków, broszek, a także mniej standardowej biżuterii, akcesoriów oraz odzieży. Najbardziej cenione są perły okrągłe o pięknym połysku, które zdominowały rynek i często można je spotkać w postaci biżuterii wykonanej z samych pereł lub łączonej ze złotem i srebrem.
Biżuteria z pereł kradnie serca zarówno młodych, jak i dojrzałych kobiet, dlatego warto dowiedzieć się więcej o rodzajach pereł, ich pochodzeniu oraz metodach odróżniania ich od siebie, ponieważ wielu jubilerów stosuje różne nadużycia prowadzące do oszustwa osób nabywających. Najpopularniejszą międzynarodową skalą oceny jakości pereł stosowaną przez jubilerów jest klasyfikacja wykorzystująca oznaczenia: A, A+, AA, AA+ oraz AAA, gdzie perły oznaczone skalą AAA, mają najwyższą jakość. Na ocenę wpływa rozmiar, kształt, kolor, powierzchnia, połysk oraz grubość masy perłowej.
Perły dzielimy ze względu na pochodzenie, barwę oraz kształt:
Ze względu na pochodzenie rozróżniamy:
Ze względu na barwę rozróżniamy:
Ze względu na kształt rozróżniamy:
Perły naturalne, inaczej perły prawdziwe, to organiczne kamienie szlachetne, które są naturalnie wytwarzane wewnątrz muszli mięczaków perłorodnych zwanych perłopławami, zamieszkujących morza i oceany. Perła zbudowana jest z masy perłowej, tej samej, która wyściela wnętrze muszli mięczaka i składa się z węglanu wapnia i rogowatej substancji białkowej. Powstawanie pereł jest reakcją ochronną organizmu na ciało obce, które wnika do wnętrza muszli. Ich wyjątkowość wynika z faktu, iż powstanie prawdziwej perły jest niezwykle rzadkie. Na wiele tysięcy małż tylko jedna wytwarza perłę, dlatego ceniona jest ona bardziej niż złoto i w przeciwieństwie do innych kamieni szlachetnych, nie poddaje się jej obróbce mechanicznej, a w stanie naturalnym wykazuje ona piękny połysk. Co więcej, perłę można porównać do odcisku palca, ponieważ praktycznie nie istnieją dwa identyczne egzemplarze. Wielkość pereł jest bardzo różnorodna i waha się od 1 mm do około 15 mm średnicy. Ich barwa zależy od gatunku małży oraz rodzaju, jakości i temperatury wody, w jakiej żyje.
Oprócz pereł naturalnych, które powstają w małżach żyjących w wodach słonych, określanych jako perły słonowodne, spotykamy też perły powstające sporadycznie w ślimakach, a także w mięczakach słodkowodnych, określane jako perły słodkowodne. Niestety połowy rabunkowe akwenów wodnych doprowadziły do wyniszczenia małż słodkowodnych naturalnie wytwarzających perły.
Perły prawdziwe zużywają się i starzeją, co jest widoczne w etapach matowienia, pękania, łuszczenia się, a finalnie rozsypania w drobny proszek. Żywot perły naturalnej szacuje się na około 100-150 lat, lecz można spotkać okazy liczące nawet kilkaset lat. Wielokrotnie podejmowano próby w celu odnowienia pereł, głównie, aby przywrócić ich barwę i blask, jednak żadne metody nie odniosły zadowalających rezultatów.
Duże zainteresowanie prawdziwymi perłami oraz rzadkość ich występowania doprowadziła do powstania hodowli perłopławów, a w konsekwencji do rozwoju masowej produkcji pereł, które określa się jako perły hodowane. Ich powstawanie odbywa się poprzez kontrolowane przez człowieka wprowadzenie do wnętrza muszli odrobiny tkanki innego osobnika zwanego dawcą, zazwyczaj charakteryzującego się piękną masą perłową. Małż w celach ochronnych przed ciałem obcym, uruchamia system obronny i wytwarza masę perłową, formując perłę. W celu przyspieszenia tego procesu, w muszli umieszcza się jądro wielkości ziarenka piasku, wokół którego tworzona jest masa perłowa. Im mniejsze jądro, tym więcej miejsca pozostaje do budowy masy perłowej, która podnosi wartość perły. Hodowla małży produkujących perły jest bardzo pracochłonna, żmudna i wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Przeciętna farma hodująca około 50 tysięcy perłopławów, po średnim okresie powstawania perły trwającym około dwóch lat, uzyskuje około 40% pereł nadających się do produkcji biżuterii, z czego 10% kwalifikuje się na wysoką jakość.
Perły hodowane również dzielimy na perły słonowodne — inaczej perły morskie oraz słodkowodne — czyli hodowane w rzekach i jeziorach.
Hodowane perły słonowodne są rzadsze, piękniejsze i cenniejsze, a ich wydobycie jest znacznie trudniejsze. Najsłynniejsze z nich to perły Akoya hodowane
w Japonii osiągające od 2 do 10 mm, charakteryzują się one jasnymi odcieniami, perły Tahiti — inaczej perły francuskie, osiągające od 8 do 18 mm, zazwyczaj mienią się ciemnymi barwami oraz perły South Sea z Australii, mieniące się złotymi odcieniami, określane jako królowe pereł, jednak w Polsce są one jeszcze mało znane.
Hodowane perły słodkowodne są znacznie tańsze, a ich wydobycie jest mniej wymagające, dzięki czemu zyskały większą popularność. Dodatkową zaletą jest możliwość uzyskania kilku pereł z jednego małża. Wadą natomiast jest ich jakość, która jest znacznie niższa od pereł morskich, co wpływa na ich mniejszą atrakcyjność. W Polsce perły te występują w większości salonów jubilerskich.
Na wygląd perły wpływa nie tylko rodzaj wody, w której hodowane są małże, ale i jej temperatura. W zimnych wodach morskich perły rosną wolniej, lecz charakteryzują się większym połyskiem, natomiast perły z cieplejszych jezior i rzek powstają szybciej, lecz ich powierzchnia jest bardziej matowa.
Perły hodowane wyglądem bardzo przypominają perły naturalne, przez co bardzo ciężko jest je odróżnić, skupiając się tylko na ich wyglądzie zewnętrznym. W celu ich odróżnienia powstały jednak metody, dzięki którym istnieje możliwość odróżnienia jednych od drugich. Pierwsza z nich to metoda wglądu, polegająca na znalezieniu różnic w budowie wewnętrznej perły za pomocą promieni rentgenowskich. Dzięki zastosowaniu tej metody otrzymujemy wyniki, które pomagają nam sklasyfikować perłę:
Perła naturalna:
Perła hodowana:
Mimo większej dostępności pereł hodowanych wciąż potrafią one kosztować bardzo dużo, a ich wartość uzależniona jest od jakości, na którą wpływa: wielkość, kształt, kolor, powierzchnia, połysk oraz grubość masy perłowej. W związku z popularnością oraz dużo łatwiejszym i szybszym powstawaniem pereł hodowanych początkiem XX wieku, niemal zaprzestano poszukiwań pereł naturalnych. Choć dziś na rynku można znaleźć pojedyncze egzemplarze, zazwyczaj są one znalezione przypadkiem przez rybaków podczas połowu małży i ślimaków. Większość z nich trafia w ręce domów aukcyjnych, a także firm kolekcjonerskich oraz skupujących antyki i trofea. Ich wartość jest jednak bardzo wysoka, wyceniana na miliony złotych. Rzadkość występowania pereł naturalnych, udoskonalanie metod tworzenia pereł hodowanych, a także rosnący popyt na perły do biżuterii sprawił, iż w 1926 roku Międzynarodowy Kongres Jubilerów w oparciu o wartość pereł hodowanych oraz trud ich hodowli uznał, że między perłami hodowanymi i naturalnymi nie ma żadnej różnicy w budowie i zyskały one również miano pereł prawdziwych.
Dziś niemal wszystkie sprzedawane na świecie perły do wyrobu biżuterii pochodzą z hodowli, która wymaga dużo czasu i doświadczenia, dlatego rynek zalewany jest przez coraz więcej odpowiedników imitujących perły prawdziwe. Niestety jubilerzy często wykorzystują niewiedzę klientów i określają swoją biżuterię, jakoby zdobiona była perłami prawdziwymi, dlatego warto zapoznać się z najpopularniejszymi imitacjami pereł, a także nauczyć się odróżniać je od prawdziwych.
Oprócz pereł prawdziwych i hodowanych, na rynku spotykamy również ich imitacje, czyli perły syntetyczne, inaczej perły sztuczne. Perły syntetyczne przypominają wyglądem prawdziwe perły, lecz wykonane są zazwyczaj ze szkła, plastiku lub muszli i pokryte są emalią naśladującą powierzchnię pereł naturalnych. Istnieje wiele typów imitacji pereł:
Na rynku istnieją również jedyne w swoim rodzaju perły wykonane ze szkła kryształowego, produkowane przez światowej sławy austriacką firmę Swarovski, powstałą w 1885 roku. (Dowiedz się więcej o perłach marki Swarovski oraz poznaj 125-letnią historię tej firmy). Perły Swarovski, ze względu na wysoką jakość i podobieństwo do pereł naturalnych, najczęściej łączone są ze srebrem lub złotem. Wybierając półfabrykaty srebrne w postaci łańcuszka i zawieszki możemy stworzyć piękny naszyjnik z perłą. Aby stworzyć eleganckie srebrne kolczyki z perłą, wystarczy zamówić bigle angielskie do wklejania pereł. A zawieszka z czapką pozwoli nam stworzyć subtelny wisiorek z perłą, który po zawieszeniu na łańcuszku będzie idealnym dopełnieniem kolczyków. Hitem ostatnich sezonów stała się bransoletka z perełkami, którą bardzo łatwo możesz stworzyć poprzez nawleczenie pereł na elastyczną żyłkę, dodając ozdobne przekładki lub charmsy pomiędzy nimi. Decydując się na pierścionek z perłą, wystarczy wybrać gotową bazę i wkleić perełkę.
Poniżej prezentujemy kilka przykładów biżuterii z perłami Swarovskiego:
Dynamicznie rosnąca popularność pereł, prowadzi do powstawania coraz to nowszych rozwiązań, które coraz bardziej przypominają perły prawdziwe, dlatego warto poznać kilka cech, które odróżniają perły prawdziwe od falsyfikatów.
Oprócz sześciu głównych różnic, które wpływają nie tylko na klasyfikację pereł, ale i na ich wycenę, warto jeszcze mieć na uwadze, że:
W przypadku gdy kupujemy sznur pereł, bardzo ważną cechą jest ich podobieństwo, pod względem kształtu, rozmiaru, koloru i powierzchni. Perły prawdziwe zawsze mniej lub bardziej będą się od siebie różnić, natomiast imitacje będą identyczne. Decydując się na sznury, warto również zwrócić uwagę czy pomiędzy perłami znajdują się supełki. W przypadku pereł prawdziwych jest to popularną praktyką stosowaną w celu zapobiegania ocierania pereł o siebie, a także rozsypania, w razie zerwania. W sznurach z imitacjami raczej takich supełków nie znajdziemy, ponieważ wymagają one zbyt dużo pracy.
Innym przykładem jest zakup gotowej biżuterii z prawdziwymi perłami. Wysoka cena pereł sprawia, iż zazwyczaj łączy się je z elementami srebrnymi lub złotymi, więc jeśli zauważycie, że została ona wykończona jakimś innym, tanim metalem to sugeruje, iż perły nie są prawdziwe.
Perły od zawsze intrygowały i przyciągały uwagę poprzez swoje naturalne piękno, rzadkość występowania oraz magiczne moce, jakie im przypisywano już od czasów starożytnych. Pomimo iż obecnie wszystkie perły w światowym obiegu pochodzą z hodowli, nadal są uważane za symbol luksusu, bogactwa i ponadczasowego piękna. Perły w biżuterii dodają elegancji, podnoszą jej wartość i prestiż. Niestety wielu jubilerów i sprzedawców nie określa jasno czy perła jest imitacją, co jest wymagane według międzynarodowych norm, dlatego warto posiąść choć podstawową wiedzę i nauczyć się je odróżniać, lub być czujnym i doradzać się u zaufanych jubilerów oraz nabywać u renomowanych sprzedawców. SILVEXCRAFT jako producent, hurtownia oraz sklep z półfabrykatami do biżuterii oferuje najwyższej jakości komponenty oraz perły prawdziwe hodowane marki GAVBARI, dlatego zachęcamy do zapoznania się z ofertą oraz kontaktu w razie pytań lub niejasności.
Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, polub nas na kanałach społecznościowych, podziel się z innymi lub skomentuj pod artykułem! Miłego dnia!
Zapraszamy również:
Instagram: 👉 @jewelry.findings
Facebook: 👉 925CRAFT Polska
👉 Centrum Szkoleń Jubilerskich 925CRAFT
Youtube: 👉 DIY WITH 925CRAFT
Pinterest: 👉 925CRAFT
Tik Tok: 👉925CRAFT (@925craft)
Dołącz do naszej grupy zrzeszającej twórców biżuterii: 👉 Making jewellery with 925CRAFT
Powiązane
Tworzenie biżuterii z kryształami – poradnik dla twórców biżuterii
Czym są półfabrykaty do biżuterii?
Jak tworzyć biżuterię srebrną i założyć markę jubilerską – poradnik
Pakowanie biżuterii metodą skin pack
Swarovski — najczęściej zadawane pytania – część 3
Swarovski – najczęściej zadawane pytania – część 2
Swarovski – najczęściej zadawane pytania – część 1
Polski producent i hurtownia półfabrykatów srebrnych 925CRAFT
Kryształki Swarovskiego – jak sprawdzić czy są oryginalne?
Cechowanie a próby srebra i złota – symbole jakości i klasy biżuterii
2 Comments
Artykuł bardzo ciekawy i wiarygodny
Dziękujemy serdecznie za opinię i życzymy miłego dnia 🙂