Półfabrykaty do biżuterii modułowej – radość z autorskich kompozycji
27 maja, 2022Jak zrobić biżuterię na wakacje?
9 sierpnia, 2022Kółeczka montażowe wykonane ze srebra próby 925 to jedne z najmniejszych, a jednocześnie jedne z najbardziej pożądanych półfabrykatów w świecie biżuteryjnym. Tego rodzaju akcesoria jubilerskie produkuje się z drutu o różnej grubości, miękkości, a także przekroju poprzecznym. Jednak ze względu na swoje zastosowanie najpopularniejsze kółeczka powstają z drutu o przekroju okrągłym. Półprodukty srebrne z tej kategorii mają różną średnicę wahającą się od 1 do 18,8 mm, jednak w naszym asortymencie znajdziesz także warianty ozdobne, których przykładem jest kółko skręcane o średnicy 30 mm. Te popularne półfabrykaty srebrne oferują bardzo szeroki zakres zastosowania w tworzeniu różnego rodzaju akcesoriów zarówno na szyję, nadgarstek, kostkę u nogi, uszy, talię, palce u dłoni, jak i wszelakich innych produktów zdobiących ciało. Niezależnie od stopnia skomplikowania dodatku, zazwyczaj istnieje potrzeba scalenia pojedynczych komponentów ze sobą – i do tego właśnie celu niezastąpione są kółka do biżuterii. Zachęcamy do zapoznania się z klasyfikacją ogniwek w naszym sklepie internetowym, a także mamy nadzieję, że nasze przykłady biżuterii stworzonej z wykorzystaniem tych praktycznych półfabrykatów zainspirują cię do tworzenia własnych kompozycji.
Najczęściej spotykana klasyfikacja kółek montażowych do wyrobu biżuterii opiera się na podziale ze względu na sposób ich montażu. Spośród produktów dostępnych na rynku znajdziemy szeroki wybór ogniwek wykonanych z różnych metali, z różnej grubości drutu i średnicy, lecz największą popularnością wśród twórców biżuterii cieszą się ogniwka otwarte, zamknięte, podwójne oraz modele przeznaczone do lutowania.
Kółeczka otwarte, określane także jako cięte, zaciskowe lub odginane, to elementy oferujące najwięcej możliwości użytkowych, dlatego też stanowią najliczniejszą kolekcję w tej kategorii. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie, a sposób montażu bardzo prosty.
Po rozchyleniu końcówek łączymy je z pożądanymi komponentami, a następnie doginamy końcówki do punktu początkowego, wyrównując i szczelnie je dociskając. Kółka otwarte na naszej stronie dostępne są o grubości drutu od 0,4 mm do 9 mm oraz średnicy od 1,5 mm do 10 mm.
Kółka zamknięte, inaczej zlutowane, najczęściej zakłada się pomiędzy inne półprodukty jubilerskie zawierające kółka otwarte. Pomimo iż wariantów tych nie da się rozchylić, znajdują one szerokie zastosowanie w tworzeniu biżuterii. Ich główną rolą jest wzmocnienie połączenia w danym miejscu produktu. Zamknięty obwód kółka uniemożliwia jego przypadkowe rozchylenie i zgubienie dekoracji – jak to może mieć miejsce w przypadku kółek otwartych. W naszej ofercie znajdziesz warianty zlutowane wykonane z drutów od 0,8 mm do 2,5 mm i średnicy od 2,15 mm do 30 mm.
Jedną z technik, jaką twórcy biżuterii stosują, kreując swoje produkty, jest lutowanie. Polega ono na stapianiu ze sobą elementów srebrnych pod wpływem temperatury, pochodzącej najczęściej z palnika. Aby połączyć ze sobą pożądane elementy, potrzebujmy pewnego rodzaju łącznika w postaci lutu. Lut srebrny dostępny jest w naszej ofercie w formie drutu wykonanego ze srebra próby 925, o grubości 0,6 mm, który kupisz na metry. Jako producent półfabrykatów srebrnych, staramy się ułatwiać pracę naszych klientów, dlatego stworzyliśmy gotowe kółka z lutem. Komponenty te są niepolerowane i dostępne w grubości drutu 0,5 mm i 0,8 mm o średnicy wewnętrznej 0,32 mm oraz 0,4 mm. Jeśli parametry te nie odpowiadają Twoim oczekiwaniom, skontaktuj się z nami, a chętnie wykonamy produkty o innych wymiarach.
Kolejna kategoria to kółka montażowe podwójne, określane także jako skręcane lub sprężynki. W modelu podwójnym drut precyzyjnie przylega do siebie, a jego końcówki są odpowiednio oszlifowane, aby zabezpieczyć przed zaczepianiem o tekstylia i podrażnianiem skóry. Kółka sprężynki uważane są za trudniejsze w montażu niż modele otwarte, jednak chętniej stosowane jako łączniki w miejscach, które wymagają trwałego zakończenia. Należą do nich bransoletki i naszyjniki, które często zahaczają o ubrania, co skutkuje odpięciem, a nawet zgubieniem biżuterii. Nasz asortyment oferuje kółka montażowe podwójne o parametrach 3,5 x 5 mm, 4,4 x 6 mm, 2,55 x 4 mm oraz 3,1 x 3,1 mm.
Wyżej wymienione półfabrykaty srebrne do biżuterii należą do najpopularniejszych wśród naszych klientów, jednak historia ogniwek na tym się nie kończy. Kółeczka montażowe – jak sama nazwa wskazuje, najczęściej występują w formie okrągłej, jednak oferujemy również ogniwka owalne cięte i zlutowane oraz otwarte ogniwka trójkątne w trzech wariantach. Te drugie doskonale sprawdzają się także w roli krawatki do kamieni, kryształów lub innych dekoracji.
Jeśli szukasz bardziej dekoracyjnych produktów w kształcie koła, proponujemy ozdobne kółka skręcane o średnicy 11 mm, 20 mm i 27 mm. Elementy te posłużą jako przedłużenia i łączniki pomiędzy innymi komponentami. Jednakże możesz z nich również stworzyć wisiorek – przewlekając go przez łańcuszek, lub kolczyki koła – zawieszając je na biglu z haczykiem.
Kolejną propozycją są kółka z drutu twardego o grubości 0,8 mm, które stanowią opcję nieznacznie trudniejszą w montażu niż ogniwka z drutów standardowych, jednak produkty te dzięki temu są bardziej wytrzymałe i lepiej zabezpieczają przed przypadkowym rozchyleniem końcówek.
Oprócz wysokiej jakości ogniwek srebrnych, w naszej ofercie znajdziesz także złote kółeczka próby 585, cięte i zlutowane o grubości drutu 0,8 mm oraz 1 mm i średnicy 2,15 mm, 4,25 mm i 6 mm. Jeśli tworzysz biżuterię z tego szlachetnego metalu, zachęcamy do zapoznania z różnorodnymi propozycjami z kategorii: półfabrykaty złote AU 585 oraz AU 333.
Jeśli preferujesz tworzenie biżuterii ze srebra, jednak pragniesz urozmaicić swoje kolekcje akcesoriów o inne kolory, warto skorzystać z zastosowanie powłok galwanicznych. Złocenie jasne, ciemne lub różowe wprowadzi modne w ostatnich sezonach barwne akcenty, które na pewno przypadną do gustu wielu Twoim klientom.
Projektowanie biżuterii składającej się z licznych elementów wymaga zamówienia wszystkich półfabrykatów w odpowiednich wariantach, tak aby wszystkie do siebie pasowały. Wybory te uzależnione są od materiałów z jakich tworzysz biżuterię, przeznaczenia poszczególnych komponentów, ich rozmiarów, a często nawet stylu.
Jeśli tworzysz dodatki ze złota - polecamy szeroki wybór złotych półfabrykatów do wyrobu biżuterii próby AU585 lub AU333. Jeśli gustujesz w akccesoriach srebrnych, koniecznie zapoznaj się z bogatą ofertą naszych półfabrykatów srebrnych. Alternatywą są także powłoki galwaniczne, dostępne w opcji złocenia srebra na żółto, różowo, a także rodowania lub platynowania. W tym miejscu zachęcamy również do tworzenia miksów zarówno metali szlachetnych, jak i powłok galwanicznych.
Decydując się na wybór ogniwek, na wstępie należy zastanowić się, czy potrzebujesz ogniwek otwartych, zamkniętych, podwójnych, z może kółeczek do lutowania. Bogata oferta i różnorodność produktów montażowych czasami może przysporzyć o zawrót głowy, dlatego w przypadku ogniwek zachęcamy do zwrócenia uwagi głównie na grubość drutu, z jakiego zostały wykonane. Średnica drutu jest ściśle powiązania z rozmiarem otworu, przez który ma przechodzić, dlatego upewnij się, że ogniwko będzie korespondować z jego miejscem docelowym.
Drugim kluczowym parametrem jest średnica zewnętrzna i wewnętrzna kółeczka. Decyzję tę uzależnij od ilości elementów łączonych z kółeczkiem, ich rozmiarów, ciężaru, sposobu montażu, a także typu tworzonej biżuterii i jej przeznaczenia. Przykładowo projektując podobne kolczyki jak na zdjęciu obok, należy zadbać, aby średnica ogniwek objęła obręcze baz do kolczyków, które mają grubość 1 mm, jednocześnie łącząc i mieszcząc się w drobnych ogniwkach łańcuszka rolo, których otwór wynosi 0,7 mm.
Ogniwka srebrne to jedne z najbardziej podstawowych półfabrykatów, niemniej jednak odnosi się wrażenie, że ich zastosowanie nie ma granic. Najczęściej wykorzystuje się je w postaci łączników, dzięki którym biżuteria zyskuje profesjonalne i estetyczne wykończenie. Kółeczka zaciskowe występują w różnych średnicach, w związku z czym z powodzeniem mogą zastępować krawatki w naszyjnikach, łączące wisiorki z łańcuszkiem, sznurkiem, rzemykiem, lub wszelką inną bazą oplatającą szyję. Rozmiar ogniwka należy dobrać w taki sposób, aby przeszło przez otwór zawieszki i jednocześnie zmieściło nośnik naszyjnika wewnątrz swojego obwodu, precyzyjnie się domykając. O ile w przypadku wisiorków do naszyjników, ogniwka stanowią alternatywę do krawatek, to w montowaniu zawieszek typu łącznik – komponenty te okazują się niezbędne.
Zaopatrując się w bazy do naszyjników lub bransoletek na naszej stronie, łańcuszki wyposażone zostają w ogniwka na etapie produkcyjnym. Jeśli jednak potrzebujesz innego rozmiaru kółeczka, to zawsze możesz je wymienić. Produkty te powszechnie stosowane są również do dołączania innych elementów w naszyjnikach, jak zostało to pokazane na poniższych zdjęciach. W przypadku okrągłej zawieszki z otworami, kółeczko z jednej strony służy jako łącznik z naszyjnikiem, a z drugiej – jako uchwyt do kolejnej zawieszki w postaci rybki, palmy, koralika czy formy do żywicy.
W ostatnich sezonach dominują bransoletki masywne, zdobione dużą ilością zawieszek, charmsów i kamieni. W zależności od rodzaju montażu zawieszki najczęściej stosujemy przekładki do charmsów, zapięcia typu karabińczyk oraz oczywiście ogniwka otwarte. Za ich pomocą łatwo i szybko dołączysz zawieszkę do bransoletki typu baza do charmsów, co więcej, w każdej chwili za pomocą szczypców jubilerskich możesz zmieniać ich ułożenie, lub wymieniać na inne. Oprócz roli łącznika z dekoracjami, kółeczka stosuje się także do wykańczania bransoletek. Najczęściej jest to połączenie zapięcia z łapaczkami lub innymi końcówkami, zamykające obwód tworzonej biżuterii. Poniżej prezentujemy kilka przykładów zastosowania kółeczek montażowych w bransoletkach.
Aktualne trendy jubilerskie zdominowała biżuteria masywna, kolorowa i krzykliwa. Odwróciły się tendencje, i bardzo często to biżuteria dominuje nad ubiorem, a nie odwrotnie, jak to miało miejsce przez wiele lat wstecz. Aktualnie metale szlachetne zdobi się nie tylko kamieniami, kryształami czy perłami, ale również tekstyliami, chwostami, frędzlami, koronkami, czy piórami. Komponenty stworzone z tego typu materiałów, również wymagają połączenia z pozostałymi elementami, i w tym celu świetnie posłużą kołeczka montażowe. Przyzwyczailiśmy się, że zazwyczaj przewlekamy je przez otwory w półfabrykatach metalowych. Jednak ze względu na dostępność różnorodnych rozmiarów drutów, swobodnie możemy je przełożyć, a nawet przebić przez wyżej wspomniane materiały, tworząc dekoracje gotowe do połączenia z kolejnymi komponentami, takimi jak na przykład bazy do kolczyków. Dzięki tej metodzie stworzysz długie kolczyki wiszące, kolczyki z łańcuszkami i innymi zawieszkami – widoczne poniżej. Kółeczka to także fenomenalny wybór do tworzenia takich produktów jak kolczyki gronowe lub modułowe.
Odpowiednio dobrane kółeczka do biżuterii zapewniają swobodę ruchomym detalom, dlatego chętnie są wykorzystywane także w kreacji pierścionków z zawieszkami. Wybierając bazę pierścionek do charms oraz zawieszki cięte laserowo lub odlewane w srebrze, stworzysz biżuterię idealną na wiosnę i lato, nadającą się zarówno na co dzień, jak i na wieczorne wyjścia. Co więcej, łatwy i szybki montaż produktu sprawia, iż można je wymieniać w zależności od sezonu, okazji czy stylizacji. Poniżej prezentujemy kilka przykładów na bazie pierścionka zaczepowego, jednak jesteśmy pewni, że znając gusta swoich klientów, stworzysz jeszcze ciekawsze kombinacje.
Powyżej zaprezentowaliśmy najpowszechniejsze zastosowanie ogniwek, jednak możliwości jest znacznie więcej. Wielu jubilerów i rękodzielników wykorzystuje je także do tworzenia naszyjników warstwowych - łącząc ze sobą kilka łańcuszków za pomocą kółeczek, a także bardziej rozbudowanych kompozycji z łańcuszków dekorujących talię. Niektórzy idą o krok dalej i samodzielnie składają łańcuszki z pojedynczych ogniwek według własnej koncepcji.
Jednak za najbardziej czasochłonną i wymagającą metodę wykorzystującą kółeczka montażowe uważana jest technika chainmaille sięgająca swoimi korzeniami jeszcze do czasów średniowiecznych. Wtedy to stosowano ją do tworzenia zbroi – zwanych kolczugami. Powstawały one poprzez łączenie ze sobą kółek w mniej lub bardziej skomplikowane sploty tworzące całość. Dziś technika ta znalazła zastosowanie w tworzeniu biżuterii, dzięki czemu powstają zjawiskowe ozdoby na szyję, uszy czy nadgarstek. Najpopularniejsze sploty to wzór bizantyjski zwany też królewskim, europejski, perski oraz japoński. Tworząc biżuterię chainmaille w zależności od zamysłu projektanta, stosuje się kółeczka o tej samej wielkości lub różnej, w tym samym kolorze, lub mieszanym. Dodatkowo w sploty można wplatać koraliki, kamienie, kryształy, perły oraz inne ozdoby. Pomimo iż technika ta wymaga dużo czasu, cierpliwości i precyzji, efekt końcowy wynagradza wszelkie trudy włożone w kreację biżuterii z historią w tle.
Różnorodność projektów zarówno hurtowych, jak i rękodzielniczych bardzo często opiera się tych samych, lub podobnych metodach montażu i łączenia elementów, dlatego ciężko jest sobie wyobrazić tworzenie biżuterii bez tych praktycznych komponentów. Wielorakość kompozycji jubilerskich wymaga użycia rozmaitych wariantów, dlatego jako hurtownia półfabrykatów do wyrobu biżuterii oferujemy różne grubości, rozmiary, kształty, a także kolory, aby każdy twórca biżuterii znalazł wymagane modele do swobodnego realizowania zaplanowanych projektów. Kółeczka montażowe, jak i reszta produktów do biżuterii w naszej ofercie produkowana jest z najwyższej jakości hipoalergicznego srebra próby 925, niezawierającego niklu. Z tego też powodu, będziesz mieć pewność, że ich zastosowanie w swoich kolekcjach jest bezpieczne i możesz z powodzeniem kierować je zarówno do osób uczulonych na ten pierwiastek, jak i dzieci.
Jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy, polub nas na kanałach społecznościowych, podziel się z innymi lub skomentuj pod artykułem. Miłego dnia :)
Zapraszamy również:
Instagram: 👉 @jewelry.findings Facebook: 👉 925CRAFT Polska 👉 Centrum Szkoleń Jubilerskich 925CRAFT Youtube: 👉 DIY WITH 925CRAFT Pinterest: 👉 925CRAFT Tik Tok: 👉 925CRAFT(@925craft)
Dołącz do naszej grupy zrzeszającej twórców biżuterii: 👉 Making jewellery with 925CRAFT
Powiązane
Trendy jubilerskie na jesień 2024
Najmodniejsze kolczyki koła – odkryj idealne półfabrykaty do tworzenia kolczyków
Jak zrobić biżuterię na komunię
Wiosna 2024 – modna biżuteria w fantazyjnych kształtach
Najmodniejsza biżuteria zimowa w sezonie jesień zima 2023-2024
Trendy jubilerskie – biżuteria jesień 2023.
Hurtownia kamieni naturalnych do wyrobu biżuterii 925CRAFT
Wire wrapping – jak powstaje srebrna biżuteria z drutu
Pakowanie biżuterii metodą skin pack
Modna biżuteria na zimę 2022/2023. Tworzenie biżuterii na zimę, święta i Sylwestra!
Najnowsze trendy w biżuterii – Jesień 2022